Polskie Radio
Section05

serwis wschodni

Groźby atomowe Rosji. Juliusz Sabak: zagrożenie jest wyolbrzymiane

- Arsenały atomowe są pewnym starszakiem, tak jak łódź podwodna Biełgorod, która ma na pokładzie atomowe torpedy czy pociski z głowicami o mocy megaton. To fetyszyzowanie sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 Juliusz Sabak (Defence24.pl), komentując doniesienia medialne o groźbie użycia broni atomowej przez Rosję. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 broń jądrowa Antoni Trzmiel

Propaganda Kremla dyskredytuje Polskę. Żaryn: jesteśmy pokazywani jako zagrożenie dla NATO

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn odniósł się do antypolskich tez byłego doradcy sekretarza obrony USA Douglasa Macgregora. Jak stwierdził, rosyjska propaganda wykorzystuje głoszone przez Macgregora hasła, by prezentować Polskę jako kraj, którego działania są obliczone na konfrontację zbrojną z Rosją i stanowią zagrożenie dla NATO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA propaganda Rosja wojna 2022 Stanisław Żaryn służby i bezpieczeństwo

"To powtórka porozumień mińskich". Bartosz Cichocki o propozycji Elona Muska dla Ukrainy

- Takie zawieszenie ognia byłoby na większą skalę powtórką porozumień mińskich z 2014, które Rosja wykorzystała by się wzmocnić, by się lepiej przygotować do kolejnej agresji - ocenił ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, komentując "pokojowy" plan Elona Muska. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Bartosz Cichocki Władimir Putin elon musk

"Mamy nadzieję, że rosyjscy wojskowi zachowają resztki rozsądku". Sobolewski o groźbach użycia broni atomowej

- Były zapowiedzi amerykańskich wojskowych, że jest opracowana strategia w przypadku takich, a nie innych działań Rosji, mamy nadzieję, że ta strategia nigdy nie zostanie użyta - powiedział Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny PiS, odnosząc się do rosyjskich gróźb użycia broni jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja broń nuklearna broń atomowa broń jądrowa infografika USA Stany Zjednoczone Władimir Putin

Prezydent Andrzej Duda mówi o możliwości udziału Polski w Nuclear Sharing. "Temat jest otwarty"

Andrzej Duda poinformował, że Polska rozmawiała ze Stanami Zjednoczonymi o możliwości objęcia naszego kraju polityką udostępniania broni jądrowej w ramach NATO. W wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska" prezydent był pytany o ewentualne skorzystanie z parasola nuklearnego w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i groźbami Kremla pod adresem państw europejskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda broń atomowa broń jądrowa USA wojna na Ukrainie infografika

Gen. Polko: Putinowi w żaden sposób nie opłaca się użycie broni jądrowej

- Tak zwane referenda pokazują poziom absurdu i kłamstwa, którymi posługuje się Rosja. Putin uznał te tereny za rosyjskie, tyle że jeszcze nie wie, jakie są to tereny, ich granice nie zostały zdefiniowane. Szantaż nuklearny nie jest niczym nowym, tu rzeczywiście cieszy postawa Zachodu, który przyjął to spokojnie, a NATO przygotowuje już konkretną zapowiedź na takie czy inne scenariusze - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 Magdalena Złotnicka Roman Polko broń jądrowa

Skandaliczny wpis Muska ws. Ukrainy. Wielka burza w sieci. Odpowiedział mu nawet Zełenski

Elon Musk zaproponował na Twitterze negocjacje pokojowe między Rosją a Ukrainą. Jednym z ich elementów miałyby być referenda pod nadzorem ONZ na okupowanych ukraińskich terenach. Wywołało to burzę w mediach społecznościowych. Znanemu miliarderowi w ironiczny sposób odpowiedział m.in. prezydent Wołodymyr Zełenski i szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 elon musk Wołodymyr Zełenski

"5 miliardów euro pożyczek dla Ukrainy". Komisja Europejska podpisała zgodę

Komisja Europejska podpisała zgodę na wypłatę Ukrainie 5 miliardów euro bardzo tanich pożyczek. Wcześniej zielone światło dla przekazania pieniędzy dały unijne kraje i Europarlament. Pierwszą transzę władze w Kijowie mają otrzymać w połowie tego miesiąca. Kolejne jeszcze w tym roku.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Komisja Europejska Unia Europejska