Polskie Radio
Section05
sieć 5G

Nowe technologie i sieć 5G: jakie są mity, a jaka rzeczywistość?

Globalny rozwój sieci 5G ma szansę wpłynąć na zmianę rzeczywistości dla konsumentów, firm oraz instytucji publicznych. Ale jak zwykle coś, co jest nowe i niesprawdzone, może powodować strach. Niepotrzebnie – mówią naukowcy i badania. A polski rząd wraz z Instytutem Łączności przygotowuje szkolenia dla mieszkańców, uświadamia tych nieprzekonanych i tych, którzy protestują przeciwko nowej technologii. 
Zobacz więcej na temat:  sieć 5G Rafał Tomański NAUKA nowe technologie telefony komórkowe Klub Trójki Trójka

Fakty i mity na temat technologii 5G. Jak nie dać się zmanipulować?

Dlaczego to właśnie technologia 5G wywołała tak wielką falę dezinformacji i potok fake newsów? A może te zjawiska dotyczyły również poprzednich generacji telefonii komórkowej? Dlaczego protestujemy przeciwko masztom, choć tak chętnie z nich korzystamy? Jakie mity na ten temat wciąż powielane są w społeczeństwie? Jak nie dać się zmanipulować?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rafał Tomański technologia sieć 5G Klub Trójki

Technologia 5G. "Nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka"

Od lat niektóre środowiska walczą z sieciami komórkowymi, sugerując, że technologia 5G może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. - Badania nad polem elektromagnetycznym w kontekście zdrowia prowadzone są od dziesięcioleci i na tę chwilę nie stwierdzono, że pole elektromagnetyczne o wartościach dopuszczalnych wpływa jakkolwiek negatywnie na zdrowie człowieka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Kwiecień z Instytutu Łączności.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Izabela Kostyszyn technologie mobilne sieć 5G

Sprzedaż częstotliwości 5G. "Priorytetem powinno być bezpieczeństwo, nie zyski"

Przy sprzedaży częstotliwości na potrzeby sieci 5G priorytetem powinno być bezpieczeństwo, a nie zyski - wynika ze stanowiska Związku Cyfrowa Polska. Cena wywoławcza każdego bloku częstotliwości wynosi 450 mln zł. Do wtorku trwały konsultacje Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotyczące sprzedaży częstotliwości na potrzeby sieci 5G.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA telekomunikacja technologia sieć 5G przetarg infrastruktura infrastruktura krytyczna

Coraz bliżej przetargu na pasmo częstotliwości dla sieci 5G. Ruszyły konsultacje dokumentacji

Konsultacje dotyczące dokumentacji aukcyjnej na pasmo "C" (3480-3800 MHz), jednego z pasm pionierskich sieci 5G, potrwają do końca stycznia 2023 r. - poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej. Zakończenie aukcji planowane jest na sierpień 2023 r. Według UKE aukcja na 5G powinna potrwać od 190 do 240 dni, a jej zakończenie zaplanowano na sierpień 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA telekomunikacja internet mobilny sieć 5G infrastruktura

TYLKO U NAS Wpływ 5G na zdrowie? Ekspert zapewnia: ludzie nie mają się czego bać

- Sieć 5G w żaden sposób nie jest groźna dla naszego zdrowia. Zmienia się infrastruktura, ale nie zmienia się nic we wpływie na zdrowie człowieka - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 5G technologia sieć 5G internet komórka NAUKA smartfony społeczeństwo zdrowie infografika GOSPODARKA infrastruktura infrastruktura IT

Ericsson wciąż obecny w Rosji. Koncern składa wnioski o zwolnienie z kontroli eksportu

Ericsson wciąż dostarcza do Rosji sprzęt dla telefonii komórkowej, pomimo wcześniej podjętego zobowiązania do wstrzymania działalności w tym kraju po inwazji sił Putina na Ukrainę - informuje serwis cyberdefence24.pl, powołując się na dziennik "Telegraph". Dziennik wskazuje, że koncern złożył kilkanaście wniosków o zwolnienie z kontroli eksportu produktów podwójnego zastosowania. Mowa o sprzęcie, który może być wykorzystywany zarówno w sektorze wojskowym, jak i cywilnym (np. GPS).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja sankcje ericsson technologia sieć 5G eksport import firma

KARPACZ 2022 Cyfryzacja usług publicznych w Polsce. Są wyniki najnowszego raportu

Pod względem cyfryzacji usług publicznych Polska wypada znacznie lepiej niż inne państwa regionu Europy Środkowo-Wschodniej - wynika z raportu "Stan cyfryzacji Polski na tle regionu" przygotowanego przez fundację Digital Poland oraz Microsoft a zaprezentowanego na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Polskie Radio i Polskie Radio 24 mają tytuł Głównego Partnera Radiowego XXXI Forum Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Karpacz 2022 cyfryzacja cyfryzacja biznesu sieci mobilne sieci bezprzewodowe przemysł 4.0 sieć 5G POLSKA społeczeństwo społeczeństwo informacyjne it informatyka informatyzacja informatyzacja procesów

NASK: ponad 2,5 mln aktywnych nazw w domenie .pl. Wysoki jest również poziom odnowień

W domenie .pl znajduje się ponad 2,52 mln aktywnych nazw - poinformowała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Dodano, że w drugim kwartale wskaźnik odnowień domen wyniósł prawie 74 proc. i jest to najwyższa wartość od prawie 14 lat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA strona www strona internetowa internet sieć szerokopasmowa sieć 5G sieć wifi strona mobilna bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo danych informatyzacja

Drugie życie bramownic pozostałych po viaTOLL. Znajdą zastosowanie przy rozbudowie sieci 5G

Część bramownic pozostałych po wygaszonym systemie poboru opłat drogowych viaTOLL może być wykorzystana do budowy sieci 5G oraz powiązanych z nią punktów dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Zarządcą tej infrastruktury jest Krajowa Administracja Skarbowa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA autostrady drogi GDDKiA infrastruktura telekomunikacja sieć 5G internet