Polskie Radio
Section05

strefa euro

Eksperci: skutki wejścia do strefy euro na dziś są trudne do oceny, nie wydaje się zresztą by była to bliska perspektywa

Wejście do strefy euro będzie zależało od tego, po jakim kursie doszłoby do przeliczenia waluty i na ile ten kurs byłby optymalny dla gospodarki. Z pewnością będzie to jednak przedmiot kilkuletnich dyskusji i analiz. Trzeba pamiętać, że dziś nie spełniamy kryteriów konwergencji. Trudno też na dziś określić skutki społeczne przyjęcia euro. W różnych krajach wyglądało to różnie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska euro

Eksperci: aby zmniejszać inflację trzeba ograniczyć marże firm i wyhamować wzrost płac

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego przedsiębiorcy wykorzystują sytuację, akceptację wysokich cen przez konsumentów i nadmiernie podwyższają swoje marże osiągając ogromne zyski mimo wysokich kosztów. Ma miejsce tzw. chciwą inflacją, którą rządy powinny ukrócić. Tak uważają goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Piotr Bartkiewicz z Pekao SA i dr Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Pierwszy  wskazuje na możliwy wzrost podatków. Drugi ocenia, że są na to niewielkie szanse, chyba że chodziłoby i importowane dobra luksusowe. Ale zgodnie stwierdzili, że inflacji sprzyja znaczny wzrost płac.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe pracodawcy wynagrodzenia

Afera z udziałem Ursuli von der Leyen. Wyciekło nagranie. "Musicie wymyślić, jak obejść zasady"

W Bułgarii szeroko omawiany jest skandal, w który uwikłana jest przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ujrzał on światło dzienne po tym, jak Radostin Wasilew, deputowany partii "Kontynuujemy Zmiany", ujawnił nagranie z rozmów między przedstawicielami swojego ugrupowania i członkami partii GERB Bojko Borisowa - pojawił się w nim budzący kontrowersje wątek z szefową KE.
Zobacz więcej na temat:  Bułgaria Ursula von der Leyen Komisja Europejska Unia Europejska Strefa Schengen Europa ŚWIAT

Europejski Bank Centralny ponownie podniósł stopy procentowe. Kolejne decyzje zależne od napływających danych

Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 25 pkt. baz. do odpowiednio: 3,75 proc., 4,00 proc. i 3,25 proc. - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC podał, że jego podejście do polityki monetarnej będzie zależne od napływających danych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ebc bank centralny stopy procentowe kredyt walutowy euro strefa walutowa