Polskie Radio
Section05

szczepionka

"Gdy szczepionki będą łatwo dostępne, każdy będzie mógł je wybrać według przekonań". Dworczyk o stanowisku KEP

- W stanowisku KEP kluczowe jest sformułowanie, że mimo zastrzeżeń wierni mogą korzystać z tych szczepionek. Z czasem zapewne będą one łatwo dostępne i wtedy każdy będzie mógł dokonywać ich wyboru według własnego uznania i przekonań - mówił w czwartek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia COVID-19 POLSKA Koronawirus w Polsce Episkopat Polski Michał Dworczyk zdrowie

"Stawką procesu szczepień jest życie". CIR odpowiedziało na stanowisko KEP

Centrum Informacyjne Rządu na profilu SzczepimySię na Twiterze napisało, że "stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych". W ten sposób odpowiedziało na wpis Konferencji Episkopatu Polski ze stanowiskiem przewodniczącego Zespołu Ekspertów KEP do spraw Bioetycznych w sprawie szczepionek AstraZeneki i Johnson&Johnson przeciw COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia COVID-19 POLSKA Koronawirus w Polsce Episkopat Polski

COVID-19. Czy po szczepionce AstraZeneca trzeba brać leki przeciwzakrzepowe?

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała o występowaniu bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi w ciągu 14 dni od szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Podkreśliła jednocześnie, że korzyści ze stosowania tej szczepionki w zapobieganiu Covid-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych. Czy po przyjęciu AstraZeneki warto na wszelki wypadek przyjmować leki przeciwzakrzepowe? 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie koronawirus COVID-19 Koronawirus w Polsce szczepienia - raport zakrzepica

"Materiał biologiczny pobrany od abortowanych płodów". Episkopat o szczepionkach Johnson&Johnson i AstraZeneki

Technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny - napisał w stanowisku przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych biskup Józef Wróbel. Jak zaznacza, mogą jednak z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są do tego wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami egzystencjalnymi lub zawodowymi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo etyka Episkopat Polski szczepienia aktualności katolickie koronawirus COVID-19