Polskie Radio
Section05
Tadeusz Gajcy

Zdzisław Stroiński. Młody poeta Warszawy mierzy się z "krwawą legendą"

Miał 23 lata, kiedy zginął w Powstaniu Warszawskim. Jego skromna - w porównaniu choćby z jego przyjacielem Tadeuszem Gajcym - twórczość jest wciąż niedoceniona, a z pewnością warta przypomnienia. Tak jak i jego intensywne życie. Dzisiaj mijają 102 lata od urodzin Zdzisław Stroiński.  
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Stroiński Tadeusz Gajcy Powstanie Warszawskie poezja literatura Warszawa Zamość

Sukces i klątwa. Roman Bratny w cieniu "Kolumbów"

Pozostawił po sobie ponad sto książek poetyckich i prozatorskich, kilkadziesiąt scenariuszy filmowych i dramatów, ale znany jest jako autor jednego dzieła: powieści "Kolumbowie. Rocznik 20". – Jestem zdominowany przez ten jeden konkretny utwór – przyznał w Polskim Radiu w 1970 roku.
Zobacz więcej na temat:  Roman Bratny Andrzej Mularczyk Tadeusz Gajcy Powstanie Warszawskie PZPR PRL historia Polski HISTORIA II wojna światowa Solidarność komunizm Armia Krajowa proza poezja literatura KSIĄŻKA książki

"Strzelaliśmy do wroga z brylantów" - artyści w Powstaniu Warszawskim

- Powstanie Warszawskie było tak olbrzymim doświadczeniem egzystencjalnym, historycznym, pokoleniowym, że nie obeszło bokiem żadnego artysty, żadnego człowieka kultury, który wtedy - w sierpniu 1944 roku - znalazł się na terenie Warszawy - mówi historyk Łukasz Przybyłek.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA literatura Powstanie Warszawskie Adam Smolarek Weronika Puszkar Krzysztof Kamil Baczyński Tadeusz Gajcy Miron Białoszewski Jeremi Przybora

Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o Powstaniu Warszawskim

Poezje i prozy na temat Powstania Warszawskiego zaczęły powstawać jeszcze w czasie walk w okupowanej stolicy, potem w obozach jenieckich, wreszcie w wyzwolonej Polsce i w cieniu komunistycznej cenzury. Autorzy utrwalali swoje dzieła na tym, co mieli pod ręką.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie literatura poezja pisarz pisarze i poeci II wojna światowa historia Polski Tadeusz Gajcy Jan Dobraczyński Andrzej Bobkowski Kazimierz Brandys Jarosław Marek Rymkiewicz Melchior Wańkowicz Czesław Miłosz Anna Świrszczyńska Miron Białoszewski Aleksander Ścibor-Rylski Andrzej Wajda Aleksander Kamiński Roman Bratny HISTORIA

Bronisław Onufry Kopczyński, kompozytor, dyrygent, poeta, przyjaciel Baczyńskiego

5 kwietnia 1943 roku Bronisław Onufry Kopczyński zmarł w niemieckim obozie na Majdanku, gdzie trafił po aresztowaniu przez Gestapo. W okresie II wojny światowej działał w konspiracyjnej organizacji polityczno-wojskowej Konfederacja Narodu, w której kierował pionem kulturowym. 
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Gajcy Krzysztof Kamil Baczyński II wojna światowa nazizm Niemcy Majdanek niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Lesław Bartelski. Przyjaciel poetów walczącej Warszawy

– Było moim wielkim szczęściem w życiu, że zetknąłem się z Tadeuszem Gajcym, Zdzisławem Stroińskim, Andrzejem Trzebińskim, a także z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim –  podkreślał w radiowym nagraniu Lesław Bartelski. 27 marca mija 17 lat od śmierci tego poety i kronikarza pokolenia literatów czasu wojny.
Zobacz więcej na temat:  poezja II wojna światowa literatura Krzysztof Kamil Baczyński Tadeusz Gajcy Zdzisław Stroiński HISTORIA historia Polski historia PRL

Tadeusz Gajcy. "Poeta arcydzielny"

Przed kilkoma dniami, 8 lutego, obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Tadeusza Gajcego – jednego z najlepiej zapowiadających się polskich poetów pokolenia Kolumbów. Przed śmiercią w Powstaniu Warszawskim zdążył opublikować zaledwie dwa tomiki wierszy, które jednak zapewniły mu miejsce w historii literatury. Jego zasługom dla polskiej niepodległości i kultury poświęcamy to wydanie "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Gajcy Tomasz Zapert Trójka poezja literatura KULTURA

"Był poetą trudnym i wymagającym". Zapert o Tadeuszu Gajcym

- Chyba nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak ogromna jest ranga tego poety. Był jednym z najważniejszych twórców nie tylko swojej generacji, ale całej polskiej liryki XX wieku obok Miłosza, Herberta, Wierzyńskiego i niedawno zmarłego Rymkiewicza - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk literacki Krzysztof Masłoń. 8 lutego minęła setna rocznica urodzin Tadeusza Gajcego.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Gajcy poezja literatura KULTURA Powstanie Warszawskie

"Wierzył w prawdę". Premier uczcił 100. rocznicę urodzin Tadeusza Gajcego

- Myślę dziś z wdzięcznością o tych, którzy przechowują pamięć o Tadeuszu Gajcym. O młodych ludziach, którzy pamiętają o nim i o innych poetach tamtego pokolenia oraz młodych żołnierzach tamtego trudnego czasu - powiedział na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji 100. rocznicy urodzin śp. Tadeusza Gajcego. - Poeta wierzył przede wszystkim w dobro i prawdę - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Gajcy poezja Powązki Powstanie Warszawskie

"Życie z duszą czy bez". Życie i twórczość Tadeusza Gajcego

- Był on poetą wybitnym, a o konkretnej wizji Polski się nie wypowiadał. Na pewno miała to być Polska niepodległa i inna niż II Rzeczpospolita, bo Gajcy i jego środowisko dość mocno krytykowali II RP - powiedział o Tadeuszu Gajcym w Polskim Radiu 24 Maciej Urbanowski, literaturoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Filip Memches Tadeusz Gajcy II wojna światowa poezja Dwudziestolecie międzywojenne