Polskie Radio
Section05
terminal

Minister Moskwa o rozmowach z Czechami i Słowacją ws. współpracy przy korzystaniu z terminala FRSU w Gdańsku

- Analizujemy ostateczną przepustowość terminala FSRU. Rozmawiamy ze stroną czeską i słowacką na poziomie operatorów systemu gazowego, by wypracować wspólny model i zwiększyć przepustowość tego terminala - poinformowała w czwartek w Senacie minister klimatu Anna Moskwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz Anna Moskwa terminal Gdańsk import Czechy Słowacja infrastruktura

Lądowe gazociągi terminala FSRU uzyskały decyzje środowiskowe. Gaz-System: to pierwszy ważny kamień milowy

Gaz-System uzyskał decyzje środowiskowe dla wszystkich trzech gazociągów lądowych, projektowanych w ramach programu FSRU. Docelowo gazociągi mają zapewnić możliwość rozprowadzenia dodatkowego wolumenu gazu, a także świadczyć usługi dodatkowe. Program FSRU, obok programu Baltic Pipe oraz rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu, stanowi ważny element tzw. Bramy Północnej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz ziemny LNG terminal bezpieczeństwo energetyczne energetyka infrastruktura

Terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej będzie większy. Minister klimatu: Polska jest po bezpiecznej stronie

- W związku z rosnącym zainteresowaniem Czech i Słowacji planujemy rozszerzyć przepustowość terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej do co najmniej 12 mld m3 gazu - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Polska jest w stałym dialogu z Czechami i Słowacją, "by wypracować ostateczny model połączeń, ale też przygotować się do budowania połączeń z Ukrainą".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz LNG terminal PGNiG Gdańsk ministerstwo klimatu infrastruktura

Interkonektor gazowy Polska-Litwa. "Zapewnia elastyczność i konkurencyjność cenową"

Nowe połączenie gazowe Polski z Litwą przyczyni się do poprawy konkurencyjności regionu i umożliwi zastępowania paliw stałych paliwem gazowym o niższej intensywności emisji - oceniła Magdalena Maj z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodała, że nowe połączenie gazowe Polski z Litwą zapewnia elastyczność i przepływ gazu w obu kierunkach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Litwa gaz ziemny infrastruktura LNG terminal