Polskie Radio
Section05
trójka hp

Program 1 Polskiego Radia skończył 98 lat. "Jedynka jest anteną uniwersalną"

Radiowa Jedynka ma 98 lat. Wszystko zaczęło się 18 kwietnia 1926 roku o godz. 17.00 w stacji nadawczej Polskiego Radia w Warszawie. Z głośników popłynęły historyczne słowa dziennikarki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480". Dziś na antenie usłyszymy liczące sobie kilka dekad audycje, ale i nowe, atrakcyjne pozycje.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Jakubowska Trójka Tomasz Żąda Polskie Radio radio

Codzienność w państwie pierwszych Piastów. W lednickim muzeum ruszył sezon turystyczny

Jak żyli Polacy za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego? Od niedawna znów możemy przekonać się na własne oczy. 16 kwietnia rozpoczął się nowy sezon turystyczny w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Znajdziemy tam nie tylko pozostałości jedenastowiecznej fortecy, ale też największą w Europie kolekcję broni wczesnośredniowiecznej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rafał Muniak Justyna Grabarz historia Polski muzeum Muzeum Pierwszych Piastów

Lulla La Polaca: jeżeli wszyscy będziemy patrzyli z tolerancją, będzie nam się lepiej żyło

Gościem Agnieszki Szydłowskiej w paśmie "Ludzie" był Andrzej Szwan, znany także jako Lulla La Polaca. To od razu trzeba wyjaśnić: nie ma Andrzeja bez Lulli i Lulli bez Andrzeja. I Andrzej, i Lulla żyją pełnią życia. – Trzeba ubarwiać swoją codzienność na tyle, na ile się da. A wierzcie mi – da się w każdym wieku – podkreśla artysta w nowej książce opowiadającej o jego życiu.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Szwan Lulla la Polaca Agnieszka Szydłowska drag queen Trójka społeczeństwo LGBT

"Antygona w Molenbeek" w Teatrze Dramatycznym. "Potraktowaliśmy tekst Hertmansa jak libretto"

- Można powiedzieć, że jest to miniopera. Spektakl jest prowadzony przez muzykę, w dużej mierze wyśpiewany przez Mariannę Linde - mówi Anna Smolar. Reżyserka teatralna i laureatka Paszportu Polityki pracuje obecnie nad spektaklem "Antygona w Molenbeek". Sztuka na podstawie dramatu Stefana Hertmansa, w przekładzie Jerzego Kocha, będzie miała swoją premierę 18 kwietnia w warszawskim Teatrze Dramatycznym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Teatr Dramatyczny spektakl

"Piątka dla Ziemi" - akcja sprzątania świata z pomocą dla zwierząt w tle

W tym roku obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się wcześniej. To za sprawą "Piątki dla Ziemi", organizowanej przez Omenaa Foundation, Konsorcjum Filantropijne i Fundację Planet Heroes. W jej ramach na całym świecie odbywają się akcje oczyszczania lasów, łąk oraz plaż. Finałem będzie natomiast sprzątanie terenów Nieporętu z udziałem gwiazd, czemu towarzyszyć będą koncerty i warsztaty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz ekologia środowisko akcja charytatywna

Niezapomniany smak świeżego chleba z dzieciństwa. Reportaż "Zakwas szczęśliwy" Jakuba Tarki

Wśród wspomnień z dzieciństwa wiele osób wymienia zapach i smak chleba. Niegdyś Polska słynęła z dobrego pieczywa i małych lokalnych piekarni, do których można było trafić po zapachu. Niestety, przez ostatnie dziesięciolecia pracę wprawnych rąk zastąpiły maszyny, a mistrzów piekarnictwa – wielcy sieciowi producenci chleba. Lokalne piekarnie, by sprostać konkurencji i przetrwać, też mocno obniżyły standardy i jakość.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka Trójka chleb pieczywo pieczenie chleba pr poleca

Przyroda dobra dla zdrowia psychicznego dzieci? "Badanie wykazało nowy kierunek"

Dzieci w wieku przedszkolnym, które od urodzenia żyją w otoczeniu przyrody, mają później mniej problemów emocjonalnych. Jak wykazały najnowsze badania, znacznie rzadziej obserwuje się u nich lęki czy objawy depresyjne. Wcześniej przeprowadzano wiele analiz wpływu przyrody na ludzką psychikę, ale niewiele projektów dotyczyło dzieci. - Badanie wykazało nowy kierunek do dalszej, pogłębionej analizy - mówi neuropsycholożka dziecięca Marta Jakubowska-Dudek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda zdrowie dziecka zdrowie psychiczne zdrowie przyroda natura badania

"Byłem w piekle". Krzysztof "Jary" Jaryczewski szczerze o swoim życiu

- Podtytuł "Szczerze do bólu" to nie jest żaden slogan reklamowy, tylko faktycznie tak jest. Ta wypowiedź Krzysztofa jest taka, że może onieśmielać co niektórych - podkreśla Kamil Wicik, dziennikarz Polskiego Radia i autor biografii Krzysztofa "Jary" Jaryczewskiego. W książce muzyk i pierwszy wokalista Oddziału Zamkniętego opowiada o swoim życiu i muzyce; nie oszczędza przy tym nikogo, a już najmniej samego autora opowieści.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Jaryczewski Kamil Wicik Tomasz Żąda muzyka rozrywkowa Oddział Zamknięty

Marcin Januszkiewicz: myślę, że mógłbym z powodzeniem zagrać na Broadwayu

- Łączę te dwie rzeczy na scenie: muzykę i aktorstwo. Chociaż to są dla mnie kompletnie inne światy - mówi Marcin Januszkiewicz. Aktor, reżyser i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie regularnie występuje na wielu scenach w Polsce; publiczność doceniła go za występy w spektaklach i musicalach, ale również za muzyczne projekty, gdzie brał na warsztat m.in. teksty Agnieszki Osieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Marcin Januszkiewicz aktorstwo

Wojtek Mazolewski: Trudno zaakceptować wojny dookoła nas

- To się zaczęło w momencie moich rozmów z Marcinem Maseckim i innymi muzykami o tym, że chcielibyśmy się spotkać i pograć muzykę, razem wyrażając to, co czujemy w przestrzeni. A wydaje mi się, że jedną z rzeczy, która jest bardzo trudna do zaakceptowania, jest to, że w XXI wieku powracają dookoła nas wojny - mówi Wojtek Mazolewski. Pomysł przekształcił się w album "Music for Peace" i koncert w warszawskim SPATiF-ie, który zainicjuje zbiórkę charytatywną.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz Jazz Wojtek Mazolewski muzyka rozrywkowa wojna na Ukrainie akcja charytatywna

Joanna Jóźwik: jestem zadowolona z tego, jak potoczyła się moja kariera

Joanna Jóźwik jest jedną z najbardziej lubianych polskich biegaczek. Pięciokrotna mistrzyni Polski i trzykrotna medalistka mistrzostw Europy. Często uśmiechnięta, często też wzruszona, bo jest kobietą bardzo emocjonalną. Świetna rozmówczyni. Rok temu zakończyła karierę zawodniczą, a w kolejnej odsłonie cyklu "Ludzie" opowiedziała między innymi o emocjach z tym związanych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Zawioła aktywność aktywność fizyczna trening

Nauczyciel potrzebny od zaraz. Dlaczego brakuje chętnych do pracy w szkołach?

Każdego dnia roboczego pojawia się 200-300 ofert pracy dla nauczycieli - donosi profil Dealerzy Wiedzy. Mimo podwyżek płace w oświacie wciąż są niskie, a chętnych do pracy w szkołach brakuje. Eksperci zwracają uwagę, że wyższe pensje nie rozwiążą w całości problemu. - Musimy zmienić całkowicie myślenie o tym, czego oczekujemy od szkoły - ocenia Aneta Korycińska, nauczycielka i autorka bloga "Baba od polskiego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Jacek Frentzel nauczyciel edukacja szkoła rynek pracy

Kryzysy samobójcze nastolatków i odpowiedzialność dorosłych. "Trzeba zacząć od tego, by zrozumieć"

Według danych Komendy Głównej Policji każdego dnia w Polsce co najmniej 6 nastolatków podejmuje próbę samobójczą. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Nie do wszystkich prób wzywani są funkcjonariusze; o niektórych wiedzą tylko najbliżsi, albo samo dziecko. Z czego wynika kryzys? I jak możemy z nim walczyć?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk młodzież zdrowie psychiczne rodzice telefon zaufania pomoc

"Miłość bez jutra" Agnieszki Cubały: opowieść o uczuciu w czasach wojny

- To jest książka o ludziach, którzy przede wszystkim nie bali się miłości. (...) To też książka, która pozwala nam z zupełnie nowej perspektywy spojrzeć na swoje życie. Skoro oni mogli w tych bardzo trudnych czasach być szczęśliwi, my również możemy - mówi Agnieszka Cubała. Do sprzedaży trafiła jej najnowsza książka pt. "Miłość bez jutra", która opisuje uczucia rodzące się w czasach wojny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski literatura książki Agnieszka Cubała

Rocznica katastrofy w Smoleńsku. Kalendarium wydarzeń z kwietnia 2010 roku [POSŁUCHAJ]

Mija 14 lat od katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010 roku nieopodal tamtejszego lotniska zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego, urzędnicy państwowi i członkowie rodzin katyńskich. Zapraszamy do wysłuchania kalendarium wydarzeń w Smoleńsku autorstwa Michała Margańskiego, które wyemitowano na antenie Programu 3 Polskiego Radia w kwietniu 2010 roku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka katastrofa smoleńska Smoleńsk

Mniej prac domowych, więcej... gier komputerowych? O skutkach ostatnich zmian w szkolnictwie

Od początku kwietnia obowiązuje zakaz prac domowych. Jedna z krakowskich szkół podstawowych postanowiła już wcześniej sprawdzić efekty tej zmiany. Efekty? Po przeprowadzeniu ankiety wśród rodziców okazuję się, że dodatkowy wolny czas młodzież przeznacza w dużej mierze na rozrywkę. Uczniowie natomiast twierdzą, że mogą teraz lepiej przygotować się do sprawdzianów i spędzać czas z rówieśnikami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Jacek Frentzel społeczeństwo edukacja szkoła prace domowe