Polskie Radio
Section05
trójka hp

81. rocznica powstania w getcie warszawskim. "Pamięć o tym jest niezbędna"

W Warszawie uczczono pamięć żydowskich bojowników, którzy 19 kwietnia 1943 roku rozpoczęli powstanie w getcie. Walkę z Niemcami podjęło ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Ich wystąpienie, skazane z góry na porażkę, było odpowiedzią na rozpoczęcie akcji ostatecznej likwidacji getta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Witold Banach powstanie w getcie Warszawa historia Polski Żydzi

"Back to Black. Historia Amy Winehouse": biografia brytyjskiej wokalistki już w polskich kinach

Od kilku lat świat kina chętnie sięga po biografie gwiazd muzyki. Na ekran trafiły życiorysy postaci, takich jak Elton John, Freddie Mercury, Elvis Presley czy Judy Garland. Od 19 kwietnia możemy natomiast oglądać "Back to Black. Historia Amy Winehouse". - Czego możemy się spodziewać? Trochę bajki, trochę listu miłosnego, ale też wzruszającej opowieści o dziewczynie, która bardzo chciała kochać - mówi pisarka Sylwia Chutnik, która poprowadziła premierę filmu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Amy Winehouse sofia coppola KULTURA FILM premiera

Program 1 Polskiego Radia skończył 98 lat. "Jedynka jest anteną uniwersalną"

Radiowa Jedynka ma 98 lat. Wszystko zaczęło się 18 kwietnia 1926 roku o godz. 17.00 w stacji nadawczej Polskiego Radia w Warszawie. Z głośników popłynęły historyczne słowa dziennikarki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480". Dziś na antenie usłyszymy liczące sobie kilka dekad audycje, ale i nowe, atrakcyjne pozycje.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Jakubowska Trójka Tomasz Żąda Polskie Radio radio

Codzienność w państwie pierwszych Piastów. W lednickim muzeum ruszył sezon turystyczny

Jak żyli Polacy za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego? Od niedawna znów możemy przekonać się na własne oczy. 16 kwietnia rozpoczął się nowy sezon turystyczny w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Znajdziemy tam nie tylko pozostałości jedenastowiecznej fortecy, ale też największą w Europie kolekcję broni wczesnośredniowiecznej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rafał Muniak Justyna Grabarz historia Polski muzeum Muzeum Pierwszych Piastów

Lulla La Polaca: jeżeli wszyscy będziemy patrzyli z tolerancją, będzie nam się lepiej żyło

Gościem Agnieszki Szydłowskiej w paśmie "Ludzie" był Andrzej Szwan, znany także jako Lulla La Polaca. To od razu trzeba wyjaśnić: nie ma Andrzeja bez Lulli i Lulli bez Andrzeja. I Andrzej, i Lulla żyją pełnią życia. – Trzeba ubarwiać swoją codzienność na tyle, na ile się da. A wierzcie mi – da się w każdym wieku – podkreśla artysta w nowej książce opowiadającej o jego życiu.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Szwan Lulla la Polaca Agnieszka Szydłowska drag queen Trójka społeczeństwo LGBT

"Antygona w Molenbeek" w Teatrze Dramatycznym. "Potraktowaliśmy tekst Hertmansa jak libretto"

- Można powiedzieć, że jest to miniopera. Spektakl jest prowadzony przez muzykę, w dużej mierze wyśpiewany przez Mariannę Linde - mówi Anna Smolar. Reżyserka teatralna i laureatka Paszportu Polityki pracuje obecnie nad spektaklem "Antygona w Molenbeek". Sztuka na podstawie dramatu Stefana Hertmansa, w przekładzie Jerzego Kocha, będzie miała swoją premierę 18 kwietnia w warszawskim Teatrze Dramatycznym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Teatr Dramatyczny spektakl

"Piątka dla Ziemi" - akcja sprzątania świata z pomocą dla zwierząt w tle

W tym roku obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się wcześniej. To za sprawą "Piątki dla Ziemi", organizowanej przez Omenaa Foundation, Konsorcjum Filantropijne i Fundację Planet Heroes. W jej ramach na całym świecie odbywają się akcje oczyszczania lasów, łąk oraz plaż. Finałem będzie natomiast sprzątanie terenów Nieporętu z udziałem gwiazd, czemu towarzyszyć będą koncerty i warsztaty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz ekologia środowisko akcja charytatywna

Niezapomniany smak świeżego chleba z dzieciństwa. Reportaż "Zakwas szczęśliwy" Jakuba Tarki

Wśród wspomnień z dzieciństwa wiele osób wymienia zapach i smak chleba. Niegdyś Polska słynęła z dobrego pieczywa i małych lokalnych piekarni, do których można było trafić po zapachu. Niestety, przez ostatnie dziesięciolecia pracę wprawnych rąk zastąpiły maszyny, a mistrzów piekarnictwa – wielcy sieciowi producenci chleba. Lokalne piekarnie, by sprostać konkurencji i przetrwać, też mocno obniżyły standardy i jakość.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka Trójka chleb pieczywo pieczenie chleba pr poleca

Przyroda dobra dla zdrowia psychicznego dzieci? "Badanie wykazało nowy kierunek"

Dzieci w wieku przedszkolnym, które od urodzenia żyją w otoczeniu przyrody, mają później mniej problemów emocjonalnych. Jak wykazały najnowsze badania, znacznie rzadziej obserwuje się u nich lęki czy objawy depresyjne. Wcześniej przeprowadzano wiele analiz wpływu przyrody na ludzką psychikę, ale niewiele projektów dotyczyło dzieci. - Badanie wykazało nowy kierunek do dalszej, pogłębionej analizy - mówi neuropsycholożka dziecięca Marta Jakubowska-Dudek.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Żąda zdrowie dziecka zdrowie psychiczne zdrowie przyroda natura badania

"Byłem w piekle". Krzysztof "Jary" Jaryczewski szczerze o swoim życiu

- Podtytuł "Szczerze do bólu" to nie jest żaden slogan reklamowy, tylko faktycznie tak jest. Ta wypowiedź Krzysztofa jest taka, że może onieśmielać co niektórych - podkreśla Kamil Wicik, dziennikarz Polskiego Radia i autor biografii Krzysztofa "Jary" Jaryczewskiego. W książce muzyk i pierwszy wokalista Oddziału Zamkniętego opowiada o swoim życiu i muzyce; nie oszczędza przy tym nikogo, a już najmniej samego autora opowieści.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Jaryczewski Kamil Wicik Tomasz Żąda muzyka rozrywkowa Oddział Zamknięty

Marcin Januszkiewicz: myślę, że mógłbym z powodzeniem zagrać na Broadwayu

- Łączę te dwie rzeczy na scenie: muzykę i aktorstwo. Chociaż to są dla mnie kompletnie inne światy - mówi Marcin Januszkiewicz. Aktor, reżyser i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie regularnie występuje na wielu scenach w Polsce; publiczność doceniła go za występy w spektaklach i musicalach, ale również za muzyczne projekty, gdzie brał na warsztat m.in. teksty Agnieszki Osieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Marcin Januszkiewicz aktorstwo

Wojtek Mazolewski: Trudno zaakceptować wojny dookoła nas

- To się zaczęło w momencie moich rozmów z Marcinem Maseckim i innymi muzykami o tym, że chcielibyśmy się spotkać i pograć muzykę, razem wyrażając to, co czujemy w przestrzeni. A wydaje mi się, że jedną z rzeczy, która jest bardzo trudna do zaakceptowania, jest to, że w XXI wieku powracają dookoła nas wojny - mówi Wojtek Mazolewski. Pomysł przekształcił się w album "Music for Peace" i koncert w warszawskim SPATiF-ie, który zainicjuje zbiórkę charytatywną.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz Jazz Wojtek Mazolewski muzyka rozrywkowa wojna na Ukrainie akcja charytatywna

Joanna Jóźwik: jestem zadowolona z tego, jak potoczyła się moja kariera

Joanna Jóźwik jest jedną z najbardziej lubianych polskich biegaczek. Pięciokrotna mistrzyni Polski i trzykrotna medalistka mistrzostw Europy. Często uśmiechnięta, często też wzruszona, bo jest kobietą bardzo emocjonalną. Świetna rozmówczyni. Rok temu zakończyła karierę zawodniczą, a w kolejnej odsłonie cyklu "Ludzie" opowiedziała między innymi o emocjach z tym związanych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Zawioła aktywność aktywność fizyczna trening

Nauczyciel potrzebny od zaraz. Dlaczego brakuje chętnych do pracy w szkołach?

Każdego dnia roboczego pojawia się 200-300 ofert pracy dla nauczycieli - donosi profil Dealerzy Wiedzy. Mimo podwyżek płace w oświacie wciąż są niskie, a chętnych do pracy w szkołach brakuje. Eksperci zwracają uwagę, że wyższe pensje nie rozwiążą w całości problemu. - Musimy zmienić całkowicie myślenie o tym, czego oczekujemy od szkoły - ocenia Aneta Korycińska, nauczycielka i autorka bloga "Baba od polskiego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Jacek Frentzel nauczyciel edukacja szkoła rynek pracy

Kryzysy samobójcze nastolatków i odpowiedzialność dorosłych. "Trzeba zacząć od tego, by zrozumieć"

Według danych Komendy Głównej Policji każdego dnia w Polsce co najmniej 6 nastolatków podejmuje próbę samobójczą. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Nie do wszystkich prób wzywani są funkcjonariusze; o niektórych wiedzą tylko najbliżsi, albo samo dziecko. Z czego wynika kryzys? I jak możemy z nim walczyć?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk młodzież zdrowie psychiczne rodzice telefon zaufania pomoc

"Miłość bez jutra" Agnieszki Cubały: opowieść o uczuciu w czasach wojny

- To jest książka o ludziach, którzy przede wszystkim nie bali się miłości. (...) To też książka, która pozwala nam z zupełnie nowej perspektywy spojrzeć na swoje życie. Skoro oni mogli w tych bardzo trudnych czasach być szczęśliwi, my również możemy - mówi Agnieszka Cubała. Do sprzedaży trafiła jej najnowsza książka pt. "Miłość bez jutra", która opisuje uczucia rodzące się w czasach wojny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski literatura książki Agnieszka Cubała