X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
wojna 1920

"Bez Cudu nad Wisłą nie byłoby niepodległości"

Bitwa Warszawska była przełomem w wojnie polsko-bolszewickiej, wywołanej przez Rosję Radziecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w podległe republiki. Szef brytyjskiej misji dyplomatycznej w Polsce w 1920 roku lord Edgar V. D’Abernon nazwał ją "osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata". O jej znaczeniu mówił w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska bolszewicy Europa wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 święto wojska polskiego pr24

"Niepodległość trzeba było sobie wyszarpać"

Mija 97. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Polskie zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło zachować młodą niepodległość przez Polskę i przekreśliła sowieckie plany rozprzestrzenienia rewolucji na całą Europę. O znaczeniu Cudu nad Wisłą w Podsumowaniu Dnia mówił Piotr Dmitrowicz, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bitwa warszawska Józef Piłsudski Warszawa wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 święto wojska polskiego pr24

Cud nad Wisłą. Bitwa Warszawska 1920 roku

Między 13 a 25 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, która zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę. Zwycięstwo nad bolszewikami przekreśliło także plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią. O Cudzie nad Wisłą w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bitwa warszawska Rosja Józef Piłsudski Warszawa wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

Prezydent Andrzej Duda: tutaj unosi się duch wolnej Polski

Mamy wielkie szczęście, że możemy realizować nasze zobowiązania budowy silnego państwa i wzmacniania polskiej armii - powiedział Andrzej Duda. Prezydent przyznał pośmiertne akty mianowania na stopnie generalskie i admiralskie. Uroczystość miała miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda wojsko święto wojska polskiego pr24 prezydent bitwa warszawska wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

Bój pod Ossowem – ważny moment Bitwy Warszawskiej

W dniach 13-14 sierpnia 1920 roku, w ramach Bitwy Warszawskiej, stoczony został bój pod Ossowem. – To był pierwszy moment, kiedy Polacy uwierzyli, że można zatrzymać nawałę sowietów – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Łukomski, historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bolszewicy wojna 1920 historia Polski święto wojska polskiego pr24 wojna polsko-bolszewicka

Piłsudski - myślą polityczną wybiegał poza wąski horyzont

82 lata temu, 12 maja 1935 roku, zmarł Józef Piłsudski, marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego. Mąż stanu, polityk, twórca Legionów, zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej. 91 lat temu, 12 maja 1926 roku, marszałek Józef Piłsudski dokonał przewrotu majowego. Był to zbrojny zamach stanu, przeprowadzony pod hasłem sanacji, czyli uzdrowienia państwa. O dziedzictwie marszałka Piłsudskiego mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Janusz Odziemkowski.
Zobacz więcej na temat:  Piłsudski-rocznica Józef Piłsudski historia Polski wojna polsko-bolszewicka wojna 1920

Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej?

Jak powinny wyglądać obchody Bitwy Warszawskiej? Czy powstanie muzeum z okazji 100-lecia zwycięstwa Polaków nad Bolszewikami? Jak Cud nad Wisłą funkcjonuje w świadomości Polaków? O tym w audycji Nos Kleopatry rozmawiali Rafał Pazio, dyrektor "Parku Kulturowego Ossów–Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku" i Marcin Czapliński, wielbiciel i popularyzator historii.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska historia Polski wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

Traktat Ryski. Sukces czy porażka?

W Pałacu Czarnogłowców w Rydze, 18 marca 1921 roku, podpisano traktat, kończący wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919-1920. Ustalał on przebieg granicy między państwami oraz regulował inne, sporne kwestie. O znaczeniu traktatu ryskiego mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Ryga wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 II Rzeczpospolita Józef Piłsudski Roman Dmowski Tadeusz Płużański Patryk Pleskot

"Wprowadzić gen. Hallera do panteonu wielkich Polaków"

- Zależy nam na tym, by przypomnieć postać Józefa Hallera i jego błękitną armię, która przeszła szlak z Francji do Polski. Chcemy tym samym pokazać pewien wzór patriotyzmu generała i jego żołnierzy – powiedział w programie Cafe Armia wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski. Odniósł się w ten sposób do wydarzeń organizowanych przez MON w 2017 roku z okazji roku Hallera.
Zobacz więcej na temat:  wojsko II wojna światowa Józef Haller wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka Ministerstwo Obrony Narodowej