Polskie Radio
Section05
wojna 1920

Bój pod Ossowem – ważny moment Bitwy Warszawskiej

W dniach 13-14 sierpnia 1920 roku, w ramach Bitwy Warszawskiej, stoczony został bój pod Ossowem. – To był pierwszy moment, kiedy Polacy uwierzyli, że można zatrzymać nawałę sowietów – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Łukomski, historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bolszewicy wojna 1920 historia Polski święto wojska polskiego pr24 wojna polsko-bolszewicka

Piłsudski - myślą polityczną wybiegał poza wąski horyzont

82 lata temu, 12 maja 1935 roku, zmarł Józef Piłsudski, marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego. Mąż stanu, polityk, twórca Legionów, zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej. 91 lat temu, 12 maja 1926 roku, marszałek Józef Piłsudski dokonał przewrotu majowego. Był to zbrojny zamach stanu, przeprowadzony pod hasłem sanacji, czyli uzdrowienia państwa. O dziedzictwie marszałka Piłsudskiego mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Janusz Odziemkowski.
Zobacz więcej na temat:  Piłsudski-rocznica Józef Piłsudski historia Polski wojna polsko-bolszewicka wojna 1920

Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej?

Jak powinny wyglądać obchody Bitwy Warszawskiej? Czy powstanie muzeum z okazji 100-lecia zwycięstwa Polaków nad Bolszewikami? Jak Cud nad Wisłą funkcjonuje w świadomości Polaków? O tym w audycji Nos Kleopatry rozmawiali Rafał Pazio, dyrektor "Parku Kulturowego Ossów–Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku" i Marcin Czapliński, wielbiciel i popularyzator historii.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska historia Polski wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

Traktat Ryski. Sukces czy porażka?

W Pałacu Czarnogłowców w Rydze, 18 marca 1921 roku, podpisano traktat, kończący wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919-1920. Ustalał on przebieg granicy między państwami oraz regulował inne, sporne kwestie. O znaczeniu traktatu ryskiego mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Ryga wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 II Rzeczpospolita Józef Piłsudski Roman Dmowski Tadeusz Płużański Patryk Pleskot

"Wprowadzić gen. Hallera do panteonu wielkich Polaków"

- Zależy nam na tym, by przypomnieć postać Józefa Hallera i jego błękitną armię, która przeszła szlak z Francji do Polski. Chcemy tym samym pokazać pewien wzór patriotyzmu generała i jego żołnierzy – powiedział w programie Cafe Armia wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski. Odniósł się w ten sposób do wydarzeń organizowanych przez MON w 2017 roku z okazji roku Hallera.
Zobacz więcej na temat:  wojsko II wojna światowa Józef Haller wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka Ministerstwo Obrony Narodowej