Polskie Radio
Section05

wojna na Ukrainie

Andrzej Łomanowski: nasz podstawowy problem to pytanie, "co siedzi w głowie Putina?"

Aneksja czterech regionów republiki Ukrainy, ogłoszona przez Władimira Putina, przyjęta została jako chęć eskalacji wojny i przekreślenie szans na rychłe rozmowy pokojowe. Jaki jest sposób myślenia rosyjskiego przywódcy, czy chce on nastraszyć Zachód? Czy zagraża mu spisek na szczytach władzy, czy raczej generalicja będzie mu posłuszna? Czy społeczeństwo wytrzyma trudy związane z sankcjami i powszechną mobilizacją?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki aneksja Władimir Putin Piotr Semka Ukraina Trójka Ukraina

Rola Białorusi w wojnie Rosji z Ukrainą. Dr Pieczyński: Łukaszenka nie może już odwrócić się od Rosji

- Nie można wyobrazić sytuacji, kiedy Łukaszenka potępia Białoruś i idzie razem z Zachodem. Jest to niemożliwe. Może dawać jedynie sygnały, żeby Zachód złagodził pewne naciski - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Pieczyński, politolog i rusycysta. 
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Białoruś bezpieczeństwo dyplomacja Rosja propaganda ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 wojna 2022

Ekspert PKO BP: stopy procentowe mogą się zmienić w tym lub w następnym roku

- Utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie przez RPP to wyraz obawy, czy decyzja o ich podwyżce nie pogłębiłaby pewnych zjawisk recesyjnych, które już się pojawiły w polskiej gospodarce - powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista banku PKO BP, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe NBP Rada Polityki Pieniężnej recesja inflacja

Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Szef Enerhoatomu przejął kontrolę

Petro Kotin, szef ukraińskiego państwowego koncernu energetycznego Enerhoatom przejął kierowanie Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy - poinformowała agencja Reutera, powołując się na film opublikowany przez Kotina na Telegramie. - Będziemy nadal pracować zgodnie z ukraińskim prawem, w ramach ukraińskiego systemu energetycznego, w ramach Enerhoatomu - podkreślał Kotin.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zaporoska Elektrownia Atomowa energia atomowa Ukraina wojna 2022

Sukcesy ukraińskiej kontrofensywy. Władze kolejnego obwodu informują o odbitych miejscowościach

Kilka miejscowości obwodu ługańskiego jest kontrolowanych przez nasze siły - oświadczył w środę na Telegramie lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. - Oficjalnie potwierdzam, że rozpoczęła się ukraińska operacja wyzwalania Ługańszczyzny, okupowanej przez rosyjskie wojska - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 Europa Europa Wschodnia

Zbrodnie na Ukrainie. Jak osądzić rosyjskie elity polityczne i wojskowe? Prezydent Zełenski ma propozycję

- Należy powołać specjalny trybunał dla zbrodni na Ukrainę, aby mógł ukarać tych, do których niestety Międzynarodowy Trybunał Karny i wszystkie inne dostępne instytucje sądowe na świecie nie mogą dotrzeć - wezwał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu online podczas zorganizowanej w Paryżu debaty "Wojna i Prawo". Zełenski pochwalił jednocześnie pracę Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 Wołodymyr Zełenski zbrodnie wojenne Międzynarodowy Trybunał Karny