Polskie Radio
Section05

wojna na Ukrainie

TYLKO U NAS Czołgi dla Ukrainy. Eksperci: Leopard 2 to dobra idea, trzeba się spieszyć i stworzyć strategię przemysłową

- Jeśli zdecydowalibyśmy przekazać Ukrainie model Leopard 2, to możliwe będą relatywnie szybkie dostawy znacznej liczby czołgów - przekazał w komentarzu przesłanym portalowi PolskieRadio24.pl przed spotkaniem Grupy Ramstein ekspert Europejskiej Rady ds. Stosunków Zagranicznych (ECFR) Gustav Gressel. Rafael Loss (ECFR) zwrócił uwagę, że trzeba działać szybko, bo Rosja szykuje nowe fale mobilizacji.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 ŚWIAT Europa Ukraina Białoruś Rosja infografika

Premier Morawiecki o wsparciu dla Ukrainy: chcemy inspirować do większej pomocy

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w rozmowie z serwisem Bloomberg podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że liczy na to, iż sojusznicy Ukrainy przekażą jej nawet 100 czołgów zachodniej produkcji, a 10. pakiet unijnych sankcji wobec Rosji uzgodniony zostanie jeszcze w lutym.
Zobacz więcej na temat:  NATO Rosja sankcje Unii Europejskiej Mateusz Morawiecki ŚWIAT Europa davos 2023 premier Ukraina

Minister Rau: z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o katastrofie śmigłowca w Browarach

- Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o katastrofie śmigłowca w Browarach, ta straszna tragedia pochłonęła życie wielu osób, w tym przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, łączę się w bólu z rodzinami ofiar - oznajmił szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina ŚWIAT wypadek wojna 2023 wojna 2022 Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ

Katastrofa śmigłowca w Browarach. Wołodymyr Zełenski zlecił śledztwo w sprawie zdarzenia

W katastrofie śmigłowca, który rozbił się w środę rano w Browarach na Ukrainie, zginęli m.in. szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, jego pierwszy zastępca Jewhenij Jenin i jeszcze jeden wiceminister spraw wewnętrznych Jurij Łubkowycz. Jak poinformował komendant ukraińskiej policji Ihor Kłymenko, w tragedii zginęło łącznie 16 osób, w tym dwoje dzieci. Śmigłowiec upadł w Browarach, mieście w aglomeracji Kijowa, rozbijając się w pobliżu przedszkola. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zlecił przeprowadzenie śledztwa w sprawie zdarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina