Polskie Radio
Section05
zamach stanu

Niemieckie media straszą "zamachem stanu" w Polsce. Zachęcają opozycję do łamania prawa

"Trudno uwierzyć, że po takiej kampanii partia rządząca odejdzie bez walki. Również dlatego, że musi się obawiać rozliczenia" - napisał niemiecki tygodnik "Die Zeit", sugerując, że Prawo i Sprawiedliwość - w sytuacji, kiedy rząd w Polsce będzie formować dotychczasowa opozycja - dobrowolnie "nie odda władzy". Periodyk straszy, że nad Wisłą prawdopodobny jest "zamach stanu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy propaganda media dziennikarstwo dziennikarze demokracja prawo Trybunał Konstytucyjny opozycja koalicja obywatelska PSL Polska 2050 lewica Prawo i Sprawiedliwość zamach stanu

Gabon w rękach wojska. Ekspert: interwencja wojskowa jest odbierana jako sposób na usunięcie starego reżimu

Społeczność międzynarodowa potępiła pucz wojskowy w kolejnym kraju afrykańskim - Gabonie. Wojsko ogłosiło tam, że przejęło władzę w kraju i anulowało wyniki sobotnich wyborów prezydenckich, w których wieloletni szef państwa Ali Bongo został wcześniej ogłoszony zwycięzcą.
Zobacz więcej na temat:  zboże ŚWIAT Afryka gabon zamach stanu polityka Magdalena Skajewska

Rosyjskie flagi i oferta Prigożyna. Kremlowski wątek przewrotu w Nigrze, sąsiedzi stawiają ultimatum

Sprawująca w Nigrze rządy junta ma tydzień na zwrócenie władzy obalonemu w ubiegłą środę prezydentowi Mohammedowi Bazoumowi i przywrócenie porządku konstytucyjnego - oświadczyła w niedzielę Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS). W przeciwnym razie, jak wskazała agencja Reutera, przywódcy regionu podejmą "wszelkie kroki" w celu przywrócenia demokracji, łącznie z sankcjami i użyciem siły.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Niger zamach stanu Grupa Wagnera

Niezależne rosyjskie media: wagnerowcy przekroczyli granicę i wkraczają do Rostowa nad Donem

Niezależny rosyjski portal Mediazona poinformował, że "właściciel rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn opublikował w nocy z piątku na sobotę na Telegramie nową wiadomość, w której stwierdził, że jego bojownicy wkraczają do Rostowa nad Donem".
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojsko żołnierze zamach stanu bezpieczeństwo ŚWIAT Europa Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn

Na rosyjskich ulicach pojawiły się pojazdy opancerzone. To reakcja na oświadczenie szefa Grupy Wagnera

Rosyjski serwis BBC News podał, że po ogłoszeniu przez właściciela rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna oświadczenia, że zamierza "przywrócić sprawiedliwość" w armii, na ulicach Rostowa nad Donem oraz na trasach wjazdowych do Moskwy pojawiły się pojazdy opancerzone.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojsko Rosja zamach stanu Moskwa żołnierze ŚWIAT Europa

Udaremniona próba zamachu stanu w Niemczech. "Takie ruchy są na rękę Rosji"

Prokuratura Federalna Niemiec poinformowała o zatrzymaniu 25 osób, podejrzanych o członkostwo i sympatyzowanie ze skrajnie prawicową grupą terrorystyczną, której celem było przeprowadzenie zamachu stanu. - Niemieckie służby podjęły bardzo dobrą decyzję. (...) Sytuacja międzynarodowa jest ciężka, a tego typu ruchy mogłyby zostać wykorzystane przez Rosję. Nawet prewencyjne uderzenie w tego typu działalność zabezpiecza Niemcy przed próbą destabilizacji z zewnątrz - ocenia dr Andrzej Anusz, ekspert Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Michał Strzałkowski terroryzm zamach stanu

TYLKO U NAS "Obywatele Rzeszy" planowali zamach stanu w Niemczech. Ekspert: mają społeczne DNA podobne do Breivika

- "Obywatele Rzeszy" to ludzie mający społeczne DNA podobne do Andersa Breivika, który dopuścił się w 2011 r. ataku terrorystycznego na terenie Norwegii - mówi Witold Ostant dla portalu PolskieRadio24.pl. Główny analityk Instytutu Zachodniego z zespołu "Pokój i bezpieczeństwo" podkreśla, że organizacja stała się wyjątkowo silna w okresie napływu fali imigrantów do Niemiec i pandemii COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa ŚWIAT zamach terroryzm zamach stanu TYLKO U NAS NASZ WYWIAD