Polskie Radio
Section05
złoto

Henryk Floyar-Rajchman. Zatwardziały piłsudczyk, który uratował polskie złoto

73 lata temu zmarł Henryk Floyar-Rajchman, polityk i dyplomata, minister przemysłu i handlu w połowie lat 30., człowiek, który - razem z Ignacym Matuszewskim i Adamem Kocem - zorganizował po wybuchu II wojny światowej ewakuację polskiego złota na Zachód, a także współtwórca Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA t Florian Rajchman t Dwudziestolecie międzywojenne t II wojna światowa t złoto t

Szafiry, rubiny, diamenty, ale także złoto i gips. Co warto wiedzieć o minerałach w dniu ich święta?

Mogą być wszędzie, w naszym domu, na placu zabaw, w muzeum, kopalni, a nawet na ulicy. Minerały, bo o nich mowa, były tematem rozmowy Martyny Chuderskiej i jej gościa Karoliny Wojnickiej – mineraloga z Muzeum Geologicznego w Warszawie . Okazją do rozmowy było dzisiejsze święto "Dzień Minerałów". Jak je odróżnić i właściwie nazwać? Czy może nam w tym pomóc nasz zmysł smaku i węchu? Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci t DAB+ t historie t minerały t złoto t kamienie szlachetne t

Rocznica śmierci Jana Kuciaka. Komu naraził się dziennikarz?

Jan Kuciak był dziennikarzem śledczym, a bohaterami jego tekstów byli politycy, w tym rządzący wówczas premier Robert Fico, który po kilkuletniej przerwie powrócił na stanowisko. 21 lutego 2018 został zamordowany wraz ze swoją narzeczoną Martiną Kusznirovą. W związku z szóstą rocznicą na ulicach słowackich miast odbywają się demonstracje. 
Zobacz więcej na temat:  demokratyczna republika konga t Magdalena Skajewska t Rosja t Ukraina t złoto t Robert Fico t Słowacja t Jan Kuciak t

Eksperci: inflacja bazowa to ważny wskaźnik, ale dla konsumentów ważne są ceny i tu oczekiwaliby deflacji

Inflacja bazowa to ważny stabilny miernik, na którego poziom mogą wpływać władze monetarne, jednak konsument widzi tylko ceny w sklepach, które w odróżnieniu od inflacji bazowej nie są wolne od wpływu cen energii, paliw, czy w oczywisty sposób żywności. Tak naprawdę oczekiwałby zatem deflacji. Która wcale nie musiałaby być niekorzystna dla gospodarki gdyby wynikała z jej unowocześniania i konkurencyjności - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby gospodarczej. Odnieśli się też do zamożności Polaków, której według nich nie można mierzyć tylko przygodami, ale wielkością gromadzonego majątku, co jest u nas dobrze widziane.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA t inflacja t ceny żywności t ceny paliw t NBP t złoto t

Prezes NBP: inflacja w najbliższych miesiącach może się obniżyć poniżej 3 proc.

- Inflacja konsumencka obniży się do poniżej 3 procent rok do roku, a być może nawet sięgnie 2,5 procent w marcu 2024 r. - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA t NBP t bank centralny t Adam Glapiński t Rada Polityki Pieniężnej t stopy procentowe t stopy rynkowe t inflacja t ceny paliw t ceny żywności t POLSKA t społeczeństwo t złoto t