Polskie Radio
Section05
zmiany w 2019 roku

"Mały ZUS". Ostatni dzień na złożenie wniosku

To ma być ułatwienie dla firm, które prowadzą działalność na małą skalę. Jeszcze tylko do wtorku, 8 stycznia, można zgłaszać wnioski i skorzystanie z tzw. małego ZUS-u, czyli obniżonych, preferencyjnych stawek na ubezpieczenia społeczne. Prawo do tego mają te firmy, które w czasie działalności w całym zeszłym roku uzyskały przychód nie wyższy niż 63 tysięcy złotych, co jest trzydziestokrotnością minimalnego wynagrodzenia w 2018 roku.
Zobacz więcej na temat:  zmiany w 2019 roku ZUS firma

PPK, dopłaty, waloryzacja. Co nowego w nowym roku?

Początek roku to dla wielu okres zmian, zmieniają się też ważne przepisy, a w gospodarce w życie wchodzą nowe programy. Formalnie użytkowanie wieczyste na gruntach mieszkaniowych zamieniło się we własność. W życie weszły także ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych i przepisy o podwyżce minimalnej stawki godzinowej. Funkcjonowanie zaczął program Mieszkanie na Start.
Zobacz więcej na temat:  emerytura użytkowanie wieczyste zmiany w 2019 roku

Niższe składki na ZUS. Do 8 stycznia trzeba złożyć wniosek

Od 1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie ustawa o niższych składkach ZUS dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Rejestracja przedsiębiorców uprawnionych do płacenia mniejszych składek ZUS jest możliwa tylko do 8 stycznia - przypomina rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Zobacz więcej na temat:  ZUS firma zmiany w 2019 roku

Jak przekształcimy użytkowanie wieczyste we własność?

Od 1 stycznia 2019 r. ok. 2,5 mln Polaków stanie się właścicielami gruntów, na których stoją ich domy lub mieszkania w blokach. To wielka rewolucja, tak dla właścicieli mieszkań, spółdzielni i wspólnot, niosąca jednocześnie dobrą i gorszą wiadomość. Bo z jednej strony Polacy stają się właścicielami, ale z drugiej – będzie to kosztować.
Zobacz więcej na temat:  użytkowanie wieczyste prawo finanse zmiany w 2019 roku