Polskie Radio
Section05

Nie tylko „Biuraliści”

18 grudnia 1829 r. w nowo otwartym Teatrze „Rozmaitości” w Warszawie odegrana została po raz pierwszy komedio-opera „Biuraliści” hr. Fryderyka Skarbka. Chopin, będąc jeszcze w kraju, musiał poznać to dzieło sceniczne autorstwa swego ojca chrzestnego. Zetknął się też zapewne z powieścią obyczajową „Pan starosta”, która ukazała się w roku rozpoczęcia przez niego nauki w konserwatorium warszawskim. Powieści Skarbka, obok utworów Niemcewicza i Tańskiej, przyczyniły się do usunięcia z polskich domów „powieścideł francuskich” zalegających gabloty. Fryderyk wraz ze swymi siostrami oglądał niektóre dzieła sceniczne Skarbka. Do teatru uczęszczał często, zwłaszcza wtedy, gdy autorami sztuk byli bliscy znajomi jego rodziny. Tak było, gdy w Teatrze „Rozmaitości” weszły na scenę dwie nowe jednoaktówki Skarbka „Nieproszeni goście” i „Co głowa, to rozum”. Zainteresowanie nimi było ogromne, o czym pisał Fryderyk: „(…) teraz cały świat wali (do teatru)”. Hrabia Skarbek niektóre swe dzieła dedykował Chopinom, Mikołajowi i jego synowi Fryderykowi. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Katarzyna Kędzierska - prawniczka i autorka bloga simplicite.pl - o minimalizmie

Monika Borzym rozmawiao minimalizmie i świadomym podejściu do świątecznego szaleństwa zakupowego. Gościnią programu była Katarzyna Kędzierska - twórczyni bloga Simplicite, która opowiedziała o tym, jak narzędzia minimalizmu mogą pomóc nam zapanować nad chaosem grudniowych przygotowań. Rozmawialiśmy o tym, jak w tym czasie, kiedy wszyscy kupują wszystko co się da, to właśnie my możemy wybrać drogę "trochę mniej i trochę spokojniej". Katarzyna podzieliła się praktycznymi wskazówkami, jak cieszyć się Świętami bez nadmiaru rzeczy i presji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Rozmawiając z dzieckiem. "Relacje mają moc"

- My wszyscy, jako dorośli mamy możliwość pomagać innym dzieciom, być dla nich ostoją czy jedną osobą, która w nie uwierzy i będzie trzymała za nie kciuki, "dmuchnie w skrzydła". Ważne, żeby mieć jednego człowieka, który mówi "tak, wiem, że sobie dasz radę, ale jakby co, to jestem tutaj, jak ci będzie smutno, to przyjdź, pogadamy - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom psycholożka Joanna Szulc.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci Zobacz także DAB+ radio bez reklam Marcin Perfuński emocje psychologia

Poznanie twórców polskiego teatru przez dotknięcie ich rzeźb. Muzeum Teatralne ma ofertę dla osób źle widzących

- Chcemy przybliżyć historię teatru za pomocą sztuk plastycznych osobom słabo widzącym, nasze muzeum posiada w swoich zbiorach obrazy i rzeźby aktorów z XIX i XX wieku. Taki kontakt daje im możliwość lepszego poznania tych wielkich postaci - powiedziała w Polskim Radiu 24: Katarzyna Włodarska - Ogidel z Muzeum Teatralnego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zobacz także Katarzyna Sanocka TEATR niepełnosprawność niewidomi muzeum Teatr Wielki - Opera Narodowa

"Wichrzyciele". Propaganda w PRL wobec społecznych protestów

- Propaganda stosowana przez cały okres PRL, miała na celu pokazanie strajkujących jako "wichrzycieli", którzy buntują "normalnych" robotników przeciwko władzy ludowej. Tak było w roku: 1956, 1970, 1976 i w czasie "karnawału Solidarności", zakończonego stanem wojennym - mówił w Polskim Radiu 24 historyk z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Rafał Habielski.  
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Paweł Wojewódka stan wojenny Edward Gierek Władysław Gomułka Wojciech Jaruzelski PRL propaganda Grudzień 1970