Polskie Radio
Section05

Hanna Rybka: uważam, że naszą powinnością jest śpiewać polskie kolędy

Okres przedświąteczny to czas, kiedy w stacjach radiowych, centrach handlowych czy hotelach regularnie rozbrzmiewają popularne zagraniczne piosenki świąteczne. Hanna Rybka apeluje, by większą uwagę zwracać na polską kulturę. - Mamy piękne kolędy. Uważam, że trzeba je śpiewać bez względu na to czy ktoś ma lepszy czy gorszy słuch - przekonuje w rozmowie z Magdą Mikołajczuk. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Mikołajczuk Hanka Rybka Zobacz także Boże Narodzenie kolędy górale śpiew

"Opowieść z Wigilią w tle"- reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Natalia ma 16 lat i od półtora roku jest w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Falenicy. Nie chce pojechać do domu na Wigilię. Woli  spędzić ten wieczór w ośrodku, gdzie - jak mówi - panuje atmosfera pełna życzliwości, a życzenia świąteczne składane są od serca, bez zaciśniętych pięści. To właśnie tutaj, po raz pierwszy w wigilijny wieczór, dzieliła się opłatkiem.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Grażyna Wielowieyska pr poleca

Lekcja historii z Orkiestrą Polskiego Radia. Michał Klauza: nareszcie mogłem zarzucić grzywą

- Ten różowy kubraczek z różowymi rajtuzami był dość niecodzienny. Przede wszystkim jednak peruka... Wreszcie mogłem zarzucić grzywą, bo na co dzień właściwie takiej możliwości nie mam - mówił w Dwójce maestro Michał Klauza, który podczas koncertu "Jak rosła Orkiestra? Muzyczna lekcja historii z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie" wystąpił w stroju z epoki Ludwika XIV.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Katarzyna Fitzwilliams vivaldi Ludwig van Beethoven muzyka klasyczna Michał Klauza Dwójka MUZYKA Zobacz także KULTURA

Zniknij nad Wisłą - Konrad Pustoła

Twórczość Pustoły prezentujemy jako praktykę rozgrywającą się na przecięciu trzech istotnych kwestii. Zasadniczą jest kondycja pejzażu, który wyłania się z ekonomicznych i politycznych procesów kształtujących krajobraz współczesności. Druga kwestia to pytanie o potencjał fotografii jako narzędzia umożliwiającego uchwycenie tych procesów oraz pogłębiony wgląd w rzeczywistość. Kolejne pytanie dotyczy społecznej odpowiedzialności osoby producenta obrazów oraz roli tej postaci w debacie publicznej. Napięcie między etyką i estetyką fotografii należało do motywów przewodnich twórczości Pustoły i jest jednym z tematów wystawy "Zniknij nad Wisłą". Gość: Stach Szabłowski - kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka