Na końcu Drogi jest Zmartwychwstanie W czasie Wielkiego Postu odwiedzamy Kalwarie, które rozsiane są po całym kraju. Miejsca te pomagają nam pogłębić naszą wiarę i przygotować się do Świąt Wielkanocnych. Zobacz więcej na temat: chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia HISTORIA
Album tygodnia. Klawo - "2 bobry i zachód słońca" Po intensywnym okresie koncertowym Klawo wraca z drugim albumem studyjnym (Marzec, 2025). "2 bobry i zachód słońca" to efekt godzin spędzonych w trasie, wspólnych sesji i kolektywnej pracy nad kompozycjami. A teraz to Czwórkowy Album tygodnia. Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA Album tygodnia Klawo
Ostermahl für Einsame und Bedürftige – hohe Beteiligung In vielen polnischen Städten fand traditionell ein Osterfrühstück für einsame, obdachlose und bedürftige Menschen statt. Die Aktion stieß wie jedes Jahr auf großes Interesse. Zobacz więcej na temat:
Fortepiany jak konie 21 kwietnia 1844 r., po jednym z występów Franciszka Liszta w Paryżu dziennik muzyczny „Le Ménestrel” opisał jego błazeństwa na estradzie koncertowej: „[…] grał na zmianę na dwóch zestawionych ze sobą fortepianach, przede wszystkim po to, aby panie mogły podziwiać zarówno profile jego natchnionej twarzy i poetycznego czoła, po drugie zaś, aby pozwolić odpocząć instrumentom. [...] zmieniał fortepiany jak inni zmieniają konie, aby nie wyczerpać biednych zwierząt”. Jego ruchliwość przy klawiaturze była tak nieprawdopodobna, że rzeźbiarz Danton przedstawił go nie z dwiema lecz czterema rękami. Heinemu wydawało się, że po recitalu klawisze krwawiły. Chopin spotkał Liszta, gdy ten miał zaledwie 20 lat. Ich początkową przyjaźń popsuły różnice osobowości i smaku. Jedną z metod gry Liszta było wydobycie orkiestrowego dźwięku z fortepianu. Chopin nie widział potrzeby przemiany fortepianu w coś, czym nie miał się on nigdy stać. Był dla niego raczej nośnikiem subtelnej osobistej ekspresji niż masywnych wybujałych emocji. (md) Zobacz więcej na temat:
Czy barwniki spożywcze szkodzą? Barwniki spożywcze dodawane są do żywności, żeby poprawić jej wygląd i kolor. Naturalne pozyskiwane są na przykład z roślin. Syntetyczne uzyskuje się w wyniku reakcji chemicznych. Czy są obojętne dla naszego zdrowia? Zobacz więcej na temat:
Klawo - 2 bobry i zachód słońca Gośćmi Adama Smolarka są Artur i Konstanty z zespołu Klawo. Trójmiejska grupa powraca z nowym albumem, który wyznacza kolejny etap jej muzycznej podróży – pełen funku, hip-hopu i nowoczesnych eksperymentów. Płyta powstała nie tylko w studiu, ale też podczas tras, rozmów i wspólnego spędzania czasu, co nadało jej wyjątkowy klimat. Zobacz więcej na temat:
Czas radosnego zwycięstwa życia nas śmiercią Wielkanocny wieczór to okazja do zatrzymania się przy tym co za nami, ale i przed nami. Wielkanocna Niedziela, dzień zmartwychwstania Chrystusa to czas radosnego zwycięstwa życia nas śmiercią. A co przyniesie nam Poniedziałek Wielkanocny, oprócz polewania się wodą? Ten lekki z pozoru charakter drugiego dnia Świąt Wielkanocnych niesie jednak w liturgii wiele pytań o sens życia. Tego dnia zatrzymujemy się przy symbolicznym obrazie drogi do Emaus, którą podążali uczniowie Jezusa i na której nie rozpoznali swoje Mistrza. Czy nie tak wygląda nasze życie? Szukamy Boga i może spotykamy Go w naszym życiu, nie wiedząc, że to właśnie On. Zobacz więcej na temat: Kościół wiara Redakcja katolicka Za życiem
O wizji prowadzenia teatru mieszczańskiego i premierze reżyserowanej przez siebie "Historii miłosnej" opowiada Wojciech Malajkat Zobacz więcej na temat:
Aleksander Laskowski o zbliżających się eliminacjach do XIX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Już 23 kwietnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie rozpoczynają się eliminacje do XIX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Z rzecznikiem Narodowego Instytutu F. Chopina Aleksandrem Laskowskim przypomnieliśmy kilka najbarwniejszych sytuacji z poprzedniego konkursu i zaprosimy do śledzenia tegorocznych zmagań już od etapu eliminacji. Zobacz więcej na temat:
Jak spierać się mądrze? Czy modele negocjacji biznesowych można skutecznie wykorzystać w życiu prywatnym? Czym różni się kłótnia od sporu? I dlaczego ten ostatni może być życiodajny? Słowem, o tym jak się mądrze spierać, żeby się głupio nie kłócić mów psycholog, trener biznesowy, autor książki "Sztuka mądrego sporu" - Tomasz Kalko. Zobacz więcej na temat:
Real Madryt długo bił głową w mur. Dwa oblicza "Królewskich" Piłkarze Realu Madryt wygrali u siebie z Athletikiem Bilbao 1:0 w niedzielnym meczu 32. kolejki hiszpańskiej La Ligi. Gola na wagę trzech punktów zdobył w doliczonym czasie gry Fede Valverde. Zobacz więcej na temat: SPORT Piłka nożna la liga Primera Division Athletic Bilbao
Football: Poland’s Lewandowski sidelined by hamstring injury Polish striker Robert Lewandowski is set to miss several key matches for Barcelona after suffering a hamstring injury, the Spanish club confirmed on Sunday. Zobacz więcej na temat:
ІТ. Виробництво вінілу та інноваційні мембрани для відновлення слуху У пекінському півмарафоні, що відбувся в районі Їчжуан, вперше взяли участь 21 гуманоїдний робот. Тим часом в Італії газета Il Foglio завершила місячний експеримент із використанням штучного інтелекту. На глобальному рівні Apple стикається з викликами через зростаючу залежність від китайського виробництва. А в Чехії, на заводі GZ Media поблизу Праги, відбувається ренесанс вінілових платівок Zobacz więcej na temat:
Komentarze z Polski: świąteczne tradycje kulinarne i prawosławne obchody Wielkanocy W dzisiejszej audycji mówimy o roli mięsa wśród wielkanocnych dań. O prawosławnej Wielkanocy rozmawiamy z dyrygentem Bogdanem Kuźmiukiem i chórzystami w cerkwi Mądrości Bożej Hagia Sofia w Warszawie. Naszym gościem jest dziś ksiądz Tomasz Materna, proboszcz rzymskokatolickiej Katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tallinie, z którym rozmawiamy o związkach Polaków w Estonii z wiarą i Kościołem katolickim. Zobacz więcej na temat: