Polskie Radio
Section05

Fortepiany jak konie

21 kwietnia 1844 r., po jednym z występów Franciszka Liszta w Paryżu dziennik muzyczny „Le Ménestrel” opisał jego błazeństwa na estradzie koncertowej: „[…] grał na zmianę na dwóch zestawionych ze sobą fortepianach, przede wszystkim po to, aby panie mogły podziwiać zarówno profile jego natchnionej twarzy i poetycznego czoła, po drugie zaś, aby pozwolić odpocząć instrumentom. [...] zmieniał fortepiany jak inni zmieniają konie, aby nie wyczerpać biednych zwierząt”. Jego ruchliwość przy klawiaturze była tak nieprawdopodobna, że rzeźbiarz Danton przedstawił go nie z dwiema lecz czterema rękami. Heinemu wydawało się, że po recitalu klawisze krwawiły. Chopin spotkał Liszta, gdy ten miał zaledwie 20 lat. Ich początkową przyjaźń popsuły różnice osobowości i smaku. Jedną z metod gry Liszta było wydobycie orkiestrowego dźwięku z fortepianu. Chopin nie widział potrzeby przemiany fortepianu w coś, czym nie miał się on nigdy stać. Był dla niego raczej nośnikiem subtelnej osobistej ekspresji niż masywnych wybujałych emocji. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Czas radosnego zwycięstwa życia nas śmiercią

Wielkanocny wieczór to okazja do zatrzymania się przy tym co za nami, ale i przed nami. Wielkanocna Niedziela, dzień zmartwychwstania Chrystusa to czas radosnego zwycięstwa życia nas śmiercią. A co przyniesie nam Poniedziałek Wielkanocny, oprócz polewania się wodą?  Ten lekki z pozoru charakter drugiego dnia Świąt Wielkanocnych niesie jednak w liturgii wiele pytań o sens życia. Tego dnia zatrzymujemy się przy symbolicznym obrazie drogi do Emaus, którą podążali uczniowie Jezusa i na której nie rozpoznali swoje Mistrza. Czy nie tak wygląda nasze życie? Szukamy Boga i może spotykamy Go w naszym życiu, nie wiedząc, że to właśnie On.
Zobacz więcej na temat:  Kościół wiara Redakcja katolicka Za życiem

ІТ. Виробництво вінілу та інноваційні мембрани для відновлення слуху

У пекінському півмарафоні, що відбувся в районі Їчжуан, вперше взяли участь 21 гуманоїдний робот. Тим часом в Італії газета Il Foglio завершила місячний експеримент із використанням штучного інтелекту. На глобальному рівні Apple стикається з викликами через зростаючу залежність від китайського виробництва. А в Чехії, на заводі GZ Media поблизу Праги, відбувається ренесанс вінілових платівок
Zobacz więcej na temat: 

Komentarze z Polski: świąteczne tradycje kulinarne i prawosławne obchody Wielkanocy

W dzisiejszej audycji mówimy o roli mięsa wśród wielkanocnych dań. O prawosławnej Wielkanocy rozmawiamy z  dyrygentem Bogdanem Kuźmiukiem i chórzystami w cerkwi Mądrości Bożej Hagia Sofia w Warszawie. Naszym gościem jest dziś ksiądz Tomasz Materna, proboszcz rzymskokatolickiej Katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tallinie, z którym rozmawiamy o związkach Polaków w Estonii z wiarą i Kościołem katolickim.
Zobacz więcej na temat: