Polskie Radio

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Józef Skrzek najlepszy w kategorii: Muzyka [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:30
Wybitny muzyk, kompozytor oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii: Muzyka. Polskie Radio przyznało także Nagrody Specjalne, które trafiły do Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz, dyrektor radiowej Dwójki oraz do Elżbiety Berus-Tomaszewskiej, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Sprawdź wszystkich tegorocznych laureatów Nagrody Mediów Publicznych! 
Józef Skrzek laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka
Józef Skrzek laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka"Foto: Polskie Radio

Polskie Radio doceniło Józefa Skrzeka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanumPodczas uroczystej gali w siedzibie TVP wręczone zostały również Nagrody w pozostałych kategoriach, czyli: "Obraz" (nagradza kapituła TVP), "Słowo" (PAP) oraz "Idea" (rozgłośnie regionalne Polskiego Radia - Audytorium 17). 

ZOBACZ RELACJĘ Z GALI: 

Laureat w kategorii: Muzyka

Józef Skrzek to pionier rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista, kompozytor zaskakujący i zachwycający słuchaczy już od ponad 50 lat. Muzyk pochodzący z Górnego Śląska (ur. w 1948 r. w Siemianowicach Śląskich) ukończył renomowaną szkołę średnią im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianu. W 1969 roku rozpoczął współpracę z formacjami: Mariolaine & Swinging Soul Corporation, Ślężanie i Ametysty. W 1970 roku został członkiem zespołu Breakout, z którym nagrał płytę "70a". W 1971 roku założył - wraz z Apostolisem Anthimosem i Jerzym Piotrowskim - Silesian Blues Band (od 1973 roku jako SBB). Grupa nagrała kilkanaście albumów umacniając swoją pozycję jako jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zespołów polskiego rocka progresywnego. SBB zawiesił swoją działalność w 1980 roku, by reaktywować się w 2000 roku. 

ZOBACZ WYWIAD Z LAUREATEM:

Wywiad Marcina Kusego z Józefem Skrzekiem; źródło - serwis YouTube.com - oficjalny kanał Dwójki

Obecnie Józef Skrzek występuje również solo w autorskich projektach łączących brzmienia akustyczne z elektroniką. Komponuje muzykę teatralną, telewizyjną oraz filmową. W 2017 roku otrzymał złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w 2018 został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a w 2019 roku Krzyżem Wolności i Solidarności.

Nominowani

W kategorii "Muzyka" nominowani byli również: Agnieszka Budzińska-Bennett - wokalistka, pianistka, harfistka i muzykolog, na stałe mieszkająca w Szwajcarii. Założycielka międzynarodowego zespołu muzyki dawnej Peregrina. Doceniona za promocję polskiej kultury na całym świecie, niezwykłe umiejętności i pasję, z która przybliża słuchaczom zapomniane skarby polskiej muzyki dawnej, w tym nagranie z Chórem Polskiego Radia "Melodii na psałterz polski" Mikołaja Gomółki; Leszek Możdżer - wybitny muzyk jazzowy, kompozytor, producent i twórca muzyki filmowej. Nominowany za dar łączenia słowiańskiego ducha ze światowymi trendami w muzyce jazzowej, ogromną kreatywność oraz nieustający głód poszukiwania nowych form wyrazu, a wreszcie - nieczęstą umiejętność poruszania muzyką najgłębszych emocji.

Czytaj także:

W skład tegorocznej kapituły w kategorii "Muzyka" weszli: piosenkarka Halina Frąckowiak, muzyk jazzowy i kompozytor Jan Ptaszyn Wróblewski (Laureat 2019), światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała (Laureat 2020), muzyk, kompozytor, lider zespołu Trebunie-Tutki - Krzysztof Trebunia-Tutka oraz producent muzyczny Wojciech Trzciński (przewodniczący).

Podziękowania Józefa Skrzeka; źródło - serwis YouTube.com - oficjalny kanał Dwójki


Nagrody Specjalne

Zarząd Polskiego Radia wręczył również swoje Nagrody Specjalne. Otrzymały je: Elżbieta Berus-Tomaszewska - historyk, znawca historii II wojny światowej, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Uhonorowana przez Zarząd Polskiego Radia Nagrodą Specjalną za niestrudzoną pracę w dziedzinie popularyzacji wiedzy o historii polskich zrywów zbrojnych XX wieku z Powstaniem Warszawskim na czele oraz doprowadzenie do wpisania kolekcji 93 metalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku - z przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka - na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata"; Małgorzata Małaszko-Stasiewicz - muzykolog, autorka opraw muzycznych spektakli Teatru Polskiego Radia, od 2011 roku dyrektor Programu 2 Polskiego Radia. Uhonorowana przez Zarząd Polskiego Radia Nagrodą Specjalną za wieloletnią, pełną pasji i sukcesów promocję ambitnej kultury antenie radiowej Dwójki, w tym muzyki klasycznej, jazzowej oraz ludowej oraz literatury, a także za organizację lub współorganizację wielu prestiżowych wydarzeń muzycznych rangi światowej - z Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina na czele.

Wyróżnieni w pozostałych kategoriach

Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są przez cztery instytucje publiczne. Poza Polskim Radiem wręcza je także Telewizja Polska - za osiągnięcia w dziedzinie obrazu - oraz Polska Agencja Prasowa, która nagradza twórców posługujących się słowem. W tym roku, po raz pierwszy, swoją nagrodę - nazwaną "Idea" - wręczyły też rozgłośnie regionalne Polskiego Radia (Audytorium 17). 

***

Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz, Joanna Siedlecka i Piotr Semka - to laureaci Nagród Mediów Publicznych 2021. Nagrodę w kategorii Muzyka przyznało Polskie Radio. Pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał ją za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej, w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum

Statuetka w kategorii Słowo powędrowała do pisarki i reportażystki Joanny Siedleckiej "za wierności dewizie Józefa Mackiewicza, że tylko prawda jest ciekawa". Jest ona autorką zbiorów reportaży "Stypa", "Poprawiny", "Parszywa sytuacja" i "Jaworowe dzieci" oraz biografii polskich pisarzy: Witolda Gombrowicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jerzego Kosińskiego i Zbigniewa Herberta.

Nagrodą w dziedzinie Obrazu uhonorowano dziennikarkę i reżyserkę filmów dokumentalnych, autorkę "Sprawy dla reportera" Elżbietę Jaworowicz za inspirowanie działań umożliwiających ludziom skuteczną walkę o swoje prawa i racje oraz za budowanie więzi z widzem. Z kolei w kategorii Idea nagrodę przyznano dziennikarzowi, publicyście, historykowi i autorowi książek dotyczących współczesnej historii Polski - Piotrowi Semce.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz sto tysięcy złotych.

***

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

Retransmisja gali we wtorek 30 listopada w radiowej Jedynce o godz. 21.00.

IAR/ Woźniak/i OW/ kp / rk 

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Elżbieta Berus-Tomaszewska Laureatką Nagrody Specjalnej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:18
Elżbieta Berus-Tomaszewska Laureatką Nagrody Specjalnej Polskiego Radia. Archiwum Polskiego Radia pod jej kierownictwem doprowadziło do wpisania kolekcji 93 płyt z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Specjalna Polskiego Radia dla Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 19:00
- Projektów nie robi się w pojedynkę, ale zespołem. Zespół, który tworzymy to element tej nagrody - podkreśliła dyrektor Programu Drugiego Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, która została uhonorowana Nagrodą Specjalną Polskiego Radia. Wyróżnienie przyznano podczas uroczystej gali Nagród Mediów Publicznych 2021.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To święto kultury polskiej". Krzysztof Czabański o wręczeniu Nagród Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:18
- Wręczenie tych nagród to hołd, jaki media publiczne składają kulturze polskiej i jej twórcom - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas gali Nagród Mediów Publicznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Skrzek z Nagrodą Mediów Publicznych 2021. Jak wspomina początki kariery?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 14:10
Józef Skrzek otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. - W Breakoutach grało się utwory ważne, ale ja chciałem mieć własny zespół - wspominał w Czwórce wybitny kompozytor oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2021: muzyka Skrzeka otwiera niebo

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 11:17
Halina Frąckowiak wygłosiła laudację na cześć laureata Nagrody Mediów Publicznych 2021 w kategorii Muzyka. O twórczości Józefa Skrzeka mówiła, że "gra tak, że niebo się otwiera, a stamtąd płynie muzyka z duszy". Retransmisja Gali dziś (we wtorek 30 listopada) w radiowej Jedynce oraz na stronach Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Skrzek laureatem Nagrody Mediów Publicznych. "Jeśli jesteś z miłości, to ludzie cię kochają"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 16:26
- Tutaj czuję się jakby pewniej. To jest miejsce, w którym raczkowałem i które zawsze dawało speed niezbędny każdemu młodemu człowiekowi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o rodzinnych Siemianowicach Śląskich Józef Skrzek, wybitny muzyk, kompozytor oraz pionier rocka progresywnego i elektronicznego, a także laureat tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka".
rozwiń zwiń