Historia

Elżbieta Bowes-Lyon – królowa matka

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2024 05:35
Kiedy miała 10 lat, wróżka powiedziała jej, że będzie królową. Wydawałoby się, że żyła jedynie w cieniu wielkiej polityki prowadzonej przez męża i córkę. O jej znaczeniu dla monarchii i poddanych świadczy pieszczotliwe określenie "Queen Mommy".
Elżbieta Bowes-Lyon
Elżbieta Bowes-LyonFoto: Wikimedia commons/dp

22 lata temu, 30 marca 2002 roku, zmarła Elizabeth Bowes-Lyon – nazywana królową matką. Pasjonowała się szkocką literaturą i zabytkami, a o poranku budził ją kobziarz. Ukochanym wnukiem królowej matki był obecny król Karol III, paradoksalnie nielubiany przez Brytyjczyków. 

Żona przyszłego króla

Kiedy miała 21 lat, oświadczył jej się książę Albert (późniejszy król Jerzy VI). Elżbieta nie przyjęła oświadczyn, ale Albert nie ustawał w staraniach o jej rękę. Ostatecznie ich ślub odbył się 26 kwietnia 1923 roku w Opactwie Westminsterskim. Elżbieta była pierwszą od 200 lat nie księżniczką poślubioną przez królewskiego syna.

Nikt nie zakładał, że Elżbieta kiedykolwiek zostanie królową. Po śmierci Jerzego V na tron wstąpił Edward VIII, ale już niespełna rok później abdykował i królem został Jerzy VI. Był rok 1936, jej starsza córka Elżbieta miała wówczas 11 lat, a młodsza Małgorzata, 7.

II wojna światowa

Wybuch II wojny światowej i przyłączenie się Wielkiej Brytanii do konfliktu były dla wizerunku Jerzego i Elżbiety decydujące. – Kiedy Anglii groziła inwazja wojsk niemieckich, proponowano rodzinie królewskiej opuszczenie wysp brytyjskich i udanie się do Kanady, Elżbieta, podobnie jak jej małżonek, odpowiedzieli zdecydowanie: "Nie" – mówił Bolesław Broszczak w audycji Sławomira Szofa w 2000 roku.

Posłuchaj
28:55 Królowa Matka.mp3 Kim była królowa matka? O życiu i działalności Elżbiety Bowes-Lyon, królowej Wielkiej Brytanii, żony Jerzego VI, jednej z najpopularniejszych osób z brytyjskiej rodziny królewskiej mówi Bolesław Broszczak, aud. Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". (PR, 3.09.2000)

W czasie bombardowań Londynu królowa wychodziła na ulice, wraz z królem odwiedzała szpitale, fabryki i koszary. Księżniczki: Elżbieta i Małgorzata opatrywały rannych w szpitalach polowych. Postawa królowej matki zapewniła jej powszechny podziw i sympatię poddanych.

Milczący świadek stulecia

Daty w życiu Elżbiety Bowes-Lyon miały symboliczne znaczenie. Urodziła się na przełomie XIX i XX wieku, a zmarła już w kolejnym tysiącleciu. Królowa matka była obecna przy wszystkich najważniejszych wydarzeniach XX wieku. Po śmierci Jerzego VI królowa początkowo wyjechała do Szkocji, ale bardzo szybko wróciła do życia publicznego.

 Ona słynęła z tego, że nawiązywała cudowny wręcz kontakt z każdym człowiekiem  podkreślał Bolesław Broszczak.  To nie musiał być człowiek z wyższych sfer.

Swoim autorytetem dominowała nad rodziną królewską i niejednokrotnie godziła zwaśnione strony.  Wielokrotnie mawiała, jeszcze za życia króla Jerzego VI, że ona się do spraw publicznych nie chce mieszać – przypominał gość radiowej audycji.  Natomiast zawsze służyła radą i pomocą zarówno mężowi, jak i panującej na tronie córce.

mb/im

Czytaj także

Elżbieta II. Kobieta, która wzięła ślub z monarchią

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 05:36
"Z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Królestw i Terytoriów królowa, Głowa Wspólnoty Narodów, Obrończyni Wiary" – oto pełny tytuł królowej Elżbiety II. Kobiety, która stała na czele Królestwa Brytyjskiego do 2022 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Jerzy VI został królem

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 05:30
Na człowieka, który nie chciał być monarchą, to brzemię spadło niespodziewanie w najgorszym dla imperium momencie. Jego historią, przedstawioną w oscarowym "Jak zostać królem" zachwyciły się miliony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Romans w rządzie, szpieg w pałacu. Historia w trzecim sezonie "The Crown"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 08:00
Najnowsza odsłona popularnego serialu Netflixa prowadzi widza przez życie brytyjskiej rodziny królewskiej od 1964 do 1977 roku. W tym okresie Elżbieta II musiała stawić czoła kilku poważnym kryzysom, a nad wszystkim unosił się duch zimnej wojny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ameryko, ratuj królową! Ile prawdy w "The Crown"?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 08:00
Czy księżniczka Małgorzata, siostra Elżbiety II, rzeczywiście tak oczarowała prezydenta USA podczas kolacji w Białym Domu, że zapewniła Wielkiej Brytanii wielomilionowe wsparcie finansowe? Tak przedstawia to serial Netflixa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"The Crown" i tragedia w Aberfan. Gdzie jest królowa?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 07:00
21 października 1966 roku w walijskim Aberfan w wyniku osunięcia się hałdy węglowej zginęły 144 osoby, w tym 116 dzieci. Elżbieta II z nieznanych powodów aż osiem dni zwlekała z wizytą na miejscu katastrofy. Serial Netflixa spekuluje, co mogło dziać się za drzwiami pałacu Buckingham.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronacja Elżbiety II. Boże, chroń telewizję!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 05:53
To był precedens nie tylko w dziejach rodziny królewskiej, lecz także w historii brytyjskiej telewizji. 2 czerwca 1953 roku ponad 20 milionów obywateli Zjednoczonego Królestwa zasiadło przed telewizorami, by obejrzeć transmisję z koronacji Elżbiety II. Niewiele jednak brakowało, by uroczystość nie znalazła się w ramówce tego dnia.
rozwiń zwiń