Historia

Franciszek Salezy Dmochowski - bardziej klasyk niż romantyk

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 05:30
222 lata temu, 14 marca 1801 roku, urodził się w Warszawie dość popularny na owe czasy poeta i pisarz Franciszek Salezy Dmochowski. Zasłynął wydawaniem taniej książki dla ubogich ludzi, ale też zabawną i czasami wielce złośliwą krytyką romantyków, których wykpiwał choćby w bajce "Cielęta".
Franciszek Salezy Dmochowski, portret, 1871 r.
Franciszek Salezy Dmochowski, portret, 1871 r.Foto: Polona

Biegły publicysta z ogromną wiedzą

Zawsze stawał po stronie klasyków, choć w swoim dorobku pisarskim posiadał również omówienia Mickiewiczowskich sonetów i "Ballad i romansów". Był niezwykle biegłym publicystą i wydawcą, a biografowie wyliczają mu własną drukarnię i dwie księgarnie w Warszawie. Pisał wiele artykułów, bo pracował w wielu pismach i periodykach. Jego proza miała jednak charakter znacząco dydaktyczny, może nawet trochę pouczający jak żyć i jak traktować obowiązki matki, ojca, nauczycieli, a wszystko w ramach właściwego wychowania i kształcenia dzieci.

Dmochowski był dość dobrze wykształcony - najpierw prywatnie, a później w szkołach pijarskich Stolicy, by w końcu studiować prawo sztuki piękne na Królewski Uniwersytecie Warszawskim. Zaledwie jako siedemnastolatek, pozostając jeszcze studentem, zaczął zarobkowo nauczać w niższych klasach Liceum Warszawskiego, do czego zmusiła go zaglądająca w oczy bieda. Biografowie zauważają, że już od lat młodzieńczych wyróżniał się ogromną wiedzą, wręcz erudycyjną. Złośliwi twierdzili, że miał swoje zdanie prawie na każdy temat, a przekaz jego był czasami nawet bardziej apodyktyczny niż dydaktyczny. Jako przykład pokazują pisma dotyczące poezji, literatury, poetyki, choćby "Zalety rymów" czy wspomniane wcześniej "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, ale też krótkie formy literackie pod nazwą "Podarunek dla dobrych dzieci' czy "Nagroda dla pilnych i grzecznych dzieci" lub podobne w wymowie "Rodzicielski podarunek".

Wydawnictwa dla ubogich

Wszystkie swoje prace, choć obok znajdowały się co smakowitsze teksty innych popularnych na owe czasy autorów, wydawał w rozmaitych zbiorach, słynących szczególnie jako periodyki o niskiej cenie, przez co dostępne nawet dla ubogich warstw społecznych. Zazwyczaj zbiory te nazywano mianem biblioteki i były to: "Biblioteka Polska", "Biblioteka Warszawska",
"Czytania Przyjemne", gdzie pojawiały się recenzje i streszczenia popularnej wtedy literatury polskiej i europejskiej. Wśród periodyków były też: "Gazeta Codzienna", "Gazeta Korespondenta Warszawskiego i Zagranicznego", "Kłosy", "Kronika Wiadomości Krajowych i Zagranicznych", "Kronika Krajowa i Zagraniczna", "Muzeum Domowe", "Niepodległość", "Pamiętnik Naukowy", "Pszczoła", "Przegląd Europejski Naukowy, Literacki i Artystyczny", "Przewodnik Polski", "Rozmaitości Warszawskie", "Świat literatury", "Tygodnik Polski" czy "Wanda". Jak widać, zbiór wydawnictw i periodyków jest dość imponując... choć treści tam przekazywane trudno nazwać stricte naukowymi - bały dość powierzchownym w wywodzie zbiorem popularnych tematów.

Tłumacz i popularyzator literatury

Wśród bardzo licznych prac Dmochowskiego znajdziemy też wiele przekładów choćby Waltera Scotta, Balzaca, Chateaubrianda, Dickensa, Moliera, Racine’a czy Wergiliusza. Jednak w ramach tych przekładów najczęściej były to formy rymowane w postaci dramatów bądź wierszy. W swoich czasach nie można było odmówić mu popularności, choć dla późniejszych czytelników i znawców literatury raczej nie zaistniał jako twórca równie wybitny co płodny. Na uwagę zasługuje jednak jego działalność wydawnicza znacząco wpływająca na ówczesne popularyzowanie literatury. Może choćby dlatego warto wspominać tego twórcę okresu polskiego romantyzmu, który właśnie w stosunku do romantyzmu miał stosunek dość krytyczny. Dmochowski zmarł w Warszawie 3 sierpnia 1871 roku i pochowany jest na cmentarzu Powązkowskim.

PP

Zobacz więcej na temat: literatura polska romantyzm
Czytaj także

Jan Śniadecki. Romantyzmowi przeciwstawiał "mędrca szkiełko i oko"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 05:35
Matematyk, astronom, filozof i reformator oświaty. Zasłużony dla uniwersytetów w Krakowie i Wilnie. Udowadniał, że patriotą jest nie tylko ten, kto walczy szablą, ale i ten, który oświeca rozumem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maryla Wereszczakówna. Ukochana Mickiewicza, "otruta jego poezją"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 05:40
- Mam wrażenie, że na końcu to Maryla stała się ofiarą tej wielkiej miłości, która u Mickiewicza wyładowała się w poezji. On później przecież wielu rzeczy doświadczył, a tęskniąca Maryla została na prowincji, można powiedzieć: otruta tą poezją - mówiła Maria Danilewicz-Zielińska, prawnuczka Maryli Wereszczakówny, na antenie Radia Wolna Europa. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Geneza i konteksty polskiego romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 12:51
W ramach tegorocznego Narodowego Czytania sięgniemy po "Ballady i Romanse" autorstwa Adama Mickiewicza. Publikacja dzieła polskiego wieszcza rozpoczęła w naszej kulturze okres romantyzmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ballady i romanse". 10 spraw o jednej z najważniejszych polskich książek

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022 07:55
200 temu mało komu wówczas znany młody nauczyciel postanowił wydać swój pierwszy poetycki tomik. Udało mu się, książka stała się bestsellerem, a on sam wszedł do kanonu polskiej literatury jako jej największy twórca. "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, bo o tym tytule mowa, są bohaterem tegorocznego Narodowego Czytania. To dobra okazja, by poznać ich tajemnice.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Romantyzm. Czy to tylko bunt przeciwko oświeceniu?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 18:23
– Romantyzm jako pierwszy zainteresował się tym, czego nie można zbadać, opisać i zmierzyć. Był pewnego rodzaju buntem przeciw wartościom oświeceniowym. Nie porzucał jednak całkowicie oświeceniowego dziedzictwa, mocno czerpał z poprzednich epok. Zauważał, że jest coś więcej poza tym, czego możemy dotknąć, co możemy zobaczyć, zapisać – mówi Robert Kowalski, autor strony Paryskie Salony Romantyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Pigoń - jeden z najbardziej znanych historyków polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 05:35
137 lat temu, 27 września 1885 roku urodził się Stanisław Pigoń, jeden z najwybitniejszych znawców i historyków literatury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem epoki romantyzmu i twórczości Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edmund Chojecki - jeden z przedstawicieli narodowego romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 05:30
123 lata temu, 1 grudnia 1899 roku, zmarł w Meudon pod  Paryżem Edward Chojecki, znany w swoich czasach pisarz, ale też działacz polityczny, często określany mianem przedstawiciela narodowego romantyzmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sceniczna prapremiera "Balladyny" Juliusza Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 05:30
161 lat temu, 7 marca 1862 roku, w Teatrze Skarbkowskim we Lwowie wystawiono "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Była to prapremiera słynnego dramatu w pięciu aktach, a do tego wystawiona na deskach wielce okazałego budynku.
rozwiń zwiń