Historia

Mata Hari. Szpieg w spódnicy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2023 05:38
Wymarzona postać dla kultury masowej. Mata Hari - tancerka erotyczna, agentka dwóch wywiadów - została rozstrzelana 15 października 1917 roku. 
Mata Hari, foto: PAP
Mata Hari, foto: PAP

Holenderka, żona oficera, przez kilka lat przebywała poza Europą. Jej pierwszy ważny występ odbył się w 1905 roku w Paryżu. Skąpo odziana, w zwiewnych szatach, bez problemu potrafiła uwieść nielicznie zgromadzonych, ale pełniących ważne funkcje mężczyzn. To wtedy po raz pierwszy spotkała się z ambasadorami Niemiec i Japonii.


Posłuchaj
26:27 Przed sądem - Mata Hari.mp3 Przed sądem - Mata Hari. (PR) 

Prowadziła bujne życie, szybko się rozwiodła, wyjechała z porucznikiem husarów do Berlina, a po dwóch latach wróciła już sama do Paryża. Cały czas kursowała między stolicami Niemiec i Francji. W 1916 roku wróciła do Hagi. To tu w maju odwiedził ją oficer niemieckiego wywiadu Karl Kramer. Zaproponował ponowne przenosiny do Paryża i współpracę. Nadano jej kryptonim rejestracyjny H21. Mata Hari lubiła pieniądze, przyzwyczajona do dobrego życia, bez większych skrupułów przyjęła 20 tysięcy franków.

Naprawdę nazywała się Margaretha Geertruida McLeod. Głośniej na jej temat zrobiło się, gdy została oskarżona o szpiegostwo i stracona. Do 1917 w jej biografii nie pojawiają się żadne wątki związane z życiem politycznym. - Po straceniu zaczyna wieść nowe życie, pozagrobowe – mówi dr Rafał Habielski.

- Jest bohaterką powieści, romansów, filmów. W niektórych przedstawiana jako postać tragiczna, staje się produktem masowej wyobraźni. Nadaje się do tego znakomicie, owiana pewną dozą tajemniczości. Kobieta-szpieg, skazana na śmierć w procesie, który trwał zaledwie 2 dni - dodaje historyk. - Była agentem, i to podwójnym. Szpiegowała jednocześnie na rzecz Niemiec i Francji - przypomina prawnik, dr Piotr Girdwojń.

Po zwerbowaniu przez wywiad francuski, została wysłana do Hiszpanii. Niestety statek, którym podróżowała, zatrzymali Brytyjczycy, a Matę Hari uznano za niemieckiego szpiega. Przesłuchiwał ją sam szef brytyjskich służb specjalnych Basil Thompson. Podczas procesu przyznała się do wszystkiego, uznano ja za największego szpiega stulecia. Do dziś nie wiadomo, kto ją zadenuncjował.

Podczas procesu przyznała się do winy, choć niezbitych dowodów jej współpracy nie było. 25 lipca 1917 roku Mata Hari została skazana na śmierć. 15 października tego samego roku o 6.15 rano stanęła przed plutonem egzekucyjnym. Miała na sobie najlepsze pantofle, perłowo szarą sukienkę, słomkowy kapelusz z woalką i rękawiczki. Nie chciała, by przywiązano ja do słupa, ani zasłaniano oczy. Z 12 kul tylko 3 trafiły w cel; jedna z nich przebiła serce; oficer dobił ją strzałem z pistoletu w głowę.

bs/im

Czytaj także

Szpiegowska misja pilota Powersa

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 05:30
- Związek Radziecki nie dopuści do naruszania swej suwerenności i każdego agresora spotka należyta odprawa podobna do tej, jaka spotkała samolot amerykański - mówił w 1960 roku premier ZSRR Andriej Gromyko po zestrzeleniu maszyny Francisa Powersa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Oppenheimer - ojciec bomby atomowej

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 05:45
"Stałem się Śmiercią, niszczycielem światów" - to zdanie zaczerpnięte z hinduskiej świętej księgi Bhagawadgita miał wypowiedzieć dyrektor naukowy Projektu Manhattan po pierwszym udanym wybuchu nowej broni. Twórca bomby jądrowej resztę życia poświęcił walce o ograniczenie zbrojeń nuklearnych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystyna Skarbek. Ulubiona agentka Churchilla

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 05:40
– Uwielbiała adrenalinę i przygodę. Kochała też mężczyzn, ale przede wszystkim wolność. Walczyła o niepodległość Polski i własną niezależność – mówiła Clare Mulley, autorka książki "Kobieta szpieg. Polka w służbie Jego Królewskiej Mości". Prawdopodobnie to ona była pierwowzorem pierwszej "dziewczyny Bonda". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pan N.", czyli jak Norwid nie został rosyjskim szpiegiem

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 05:55
Epoka politycznych niepokojów w Europie lat 40. XIX wieku w przedziwny sposób zbiegła się z młodością Cypriana Kamila Norwida. W dzień 202. rocznicy urodzin poety, przypominamy pewien brzemienny w skutki epizod jego biografii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

James Bond "uczył się" od nich. Sylwetki najsłynniejszych szpiegów w historii

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 05:55
Pracę w wywiadzie podjęli z różnych powodów - jednych motywowały kwestie finansowe, innych miłość do ojczyzny, a jeszcze innych do ideologii. Niektórzy za swoją decyzję zapłacili własnym życiem, inni dożyli w spokoju późnej starości. Mimo licznych różnic, łączy ich jedno - każdy z nich miał niebagatelny wpływ na bieg historii. 
rozwiń zwiń