Raport Białoruś

Wystawa wybitnego polskiego plakacisty w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2012 06:00
Leszek Żebrowski jest jednym z najwybitniejszych polskich grafików i plakacistów. Dla Białorusinów wybrał prace, które według niego powinny im być szczególnie bliskie.
Audio
Wystawa wybitnego polskiego plakacisty w Mińsku
Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

W październiku Białorusini mogą oglądać prace polskiego grafika i plakacisty Leszka Żebrowskiego. Wystawa 30 plakatów i 15 grafik została otwarta na początku miesiąca w mińskim Muzeum Sztuki Współczesnej

Leszek Żebrowski powiedział Polskiemu Radiu, że wystawa została specjalnie przygotowana dla białoruskiego odbiorcy. Prezentowane są różne plakatay; na przykład plakat "Kocham Szczecin" czy plakaty i grafiki poruszające tematykę wiejską.

fot.
fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Autor podkreślił, że chciał mieć wystawę na Białorusi, gdyż ma wrażenie, że „tu ludzie ciągle bardziej interesują się sztuką, a mniej pieniędzmi”. Uważa on, że jego prace powinny być bliskie Białorusinom. - Te plakaty, które przywiozłem, nie są ładne, śliczne, tylko mówią coś o życiu. Staram się w tych twarzach oddać psychologię, smutek, żal, rozpacz, namiętność - zaznaczył. - To prace (...) szczególnie nawiązujące do moich korzeni, bo urodziłem się w północno-wschodniej Polsce, niedaleko granicy z Białorusią. Widać na nich zwierzęta, babcię dźwigającą na plecach osiem krzyżyków, koguta przywiązanego za nogę do pieńka, w który jest wbita siekiera - powiedział Żebrowski.

fot.
fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej w Mińsku Natalla Szaranhowicz oceniła, otwierając wystawę, że zainteresuje ona wszystkich: ludzi zawodowo zajmujących się plakatem i grafiką, ale także amatorów i uczniów. Według niej prace Żebrowskiego cechuje "nieoczekiwane, paradoksalne widzenie świata". - Patrząc na jego prace, człowiek ma wrażenie, że trafił do zupełnie innego otoczenia, które można nawet nazwać magicznym - zaznaczyła.

Piotr Kozakiewicz - dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku, jeden ze współorganizatorów wystawy - zwrócił uwagę, że polska sztuka plakatu jest ceniona na Białorusi tak samo jak na całym świecie, a Leszek Żebrowski jest jednym z najwybitniejszych polskich plakacistów.

Leszek Żebrowski jest profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie. Wystawa w Mińsku będzie czynna do 22 października.

fot.
fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio
fot.
fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Freski i greckie napisy w białoruskiej cerkwi

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 14:51
W cerkwi św. Michała Archanioła w Synkowiczach na Białorusi odsłonięto fragmenty zabytkowych fresków z napisami w języku starogreckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez miłości w tym życiu nic nie powstanie"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 12:31
W Polskim Instytucie w Mińsku wystąpili m.in. Tymon Tymański, Źmicier Wajciuszkiewicz, odbył się koncert piosenki autorskiej, była też wystawa inspirowana poezją Edwarda Stachury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Pana Tadeusza” tłumaczył w łagrach, na worku od cementu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 01:00
Na Białorusi odbywają się obchody 100-lecia urodzin Piotra Bitela, poety i autora tłumaczenia polskiej epopei na język białoruski. Przetłumaczył on cały poemat z pamięci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal "Magnificat" coraz popularniejszy za granicą

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 15:00
Odbywający się na Białorusi Międzynarodowy Festiwal Filmów Chrześcijańskich „Magnificat” staje się znany w innych krajach - uważa dyrektor tego przeglądu Jury Harulou.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr Biuro Podróży wygrał festiwal na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2012 07:30
Spektakl uliczny „Makbet” poznańskiego teatru Biuro Podróży zdobył Grand Prix na 17. festiwalu teatralnym „Biała Wieża” w białoruskim Brześciu
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa twórców szkoły paryskiej w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 14:20
Prawie 100 dzieł malarzy szkoły paryskiej, w tym Marca Chagalla i Chaima Soutine'a, można oglądać w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych w Mińsku.
rozwiń zwiń