Sławomir Wojciechowski i jego elektroniczne eksperymenty

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 13:00
Elektronika jako przestrzeń zasamplowana przez muzykę od rocka przez pop, jazz po klasykę; jeżeli jednak ktoś chciałby uruchomić swoją erudycję i rozpoznać zaklęte w niej cytaty - nic z tego: zostały głęboko ukryte.
Sławomir Wojciechowski
Sławomir WojciechowskiFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Do tego eksperyment przenikający sposoby gry na klasycznych instrumentach. Był fortepian preparowany pod palcami mistrzyni muzyki nowej Małgorzaty Walentynowicz i kwartet smyczkowy - Royal String Quartet, a bohaterem ostatniej przed wakacjami audycji cyklu "Nowa Polska" był Sławomir Wojciechowski. 

***

Sławomir Wojciechowski urodził się w 1971 roku w Łodzi. Ukończył Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w zakresie teorii muzyki i nowych mediów u Matthiasa Hermanna (1998-2002) oraz kompozycji w klasie Marka Stroppy (2000-2004). Wcześniej przez dwa lata (1995-97) studiował kompozycję pod kierunkiem Mariana Borkowskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. Umiejętności doskonalił na kursach i seminariach muzycznych prowadzonych m.in. przez Helmuta Lachenmanna, Briana Ferneyhougha, Karlheinza Stockhausena, Klausa Hubera, Louisa Andriessena, Pawła Szymańskiego i Irvina Ardittiego.

Jego utwory wykonywane były na festiwalach muzyki współczesnej w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Szwecji, we Włoszech, na Ukrainie i w Turcji, przez takie zespoły, jak Radio Sinfonieorchester Stuttgart pod dyrekcją Manfreda Trojahna, Polską Orkiestrę Radiową pod batutą Szymona Bywalca, a także przez zespoły kameralne: Zementwerk, Junge Musik Berlin, Kwartludium, Kwadrofonik, Cellonet, Orkiestrę Muzyki Nowej, Smash Ensemble, Lux:nm, Plus-Minus Ensemble, KammerensembleN, Kwartet Śląski, NeoQuartet oraz m.in. przez Mike’a Svobodę, Wernera Taubego i Wu Weia.

Jako wykonawca ("ad hoc-spieler" na niekonwencjonalnych instrumentach) występował z wieloma niemieckimi zespołami, m.in. z orkiestrą radiofonii SWR, Kölner Philharmoniker, Bamberger Symphoniker. Uczestniczył też w nagraniu opery Helmuta Lachenmanna Das Mädchen mit den Schwefelhölzern (realizacja partii taśmy) w Staatsoper w Stuttgarcie (2001).

W 2007 współorganizował Festiwal "Musica Electronica Nova" we Wrocławiu. Publikował teksty m.in. w "Ruchu Muzycznym" i "Glissandzie", współpracuje też z Polskim Radiem. Pracuje jako wykładowca w Studiu Muzyki Elektronicznej na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina.

[biografia pochodzi ze strony internetowej Sławomira Wojciechowskiego]


Posłuchaj
59:26 2022_06_22 21_59_56_PR2_Nowa_Polska.mp3 Sławomir Wojciechowski i jego elektroniczne eksperymenty (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Trzy lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 06:00
Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Gryka i jej kosmiczne kompozycje

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 14:00
Bohaterkę audycji cyklu "Nowa Polska" Aleksandrę Grykę, interesuje to, co całkowicie niezależne od człowieka. Kosmos, wszechświat, czarne dziury, galaktyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kacper Smoliński. Koncert napisany dla siebie i przyjaciela

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 13:00
- Pierwsza część zbudowana jest na zasadzie allegra sonatowego, zawiera też kadencję, czyli fragment, w którym soliści grają bez akompaniamentu orkiestry, w którym pokazuje my możliwości techniczne naszych instrumentów. Druga część jest wolniejsza i ma prostszą budowę, a trzecia część jest szybka, zwiewna, podsumowuje koncert - mówił w Dwójce Kacper Smoliński, opisując swoją kompozycję, którą wykonał wraz z przyjacielem Bartek Miler z okazji 85-lecia Dwójki.
rozwiń zwiń