Polskie Radio
Section05
Angela Merkel

Olga Doleśniak-Harczuk: polityka zagraniczna Niemiec wobec Rosji dalej pozostaje niezachwiana

- Pewną naiwnością jest sposób myślenia, że państwa będą rezygnować ze strategicznych partnerstw. Uważam, że partnerstwo niemiecko-rosyjskie dalej takim pozostaje - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Olga Doleśniak-Harczuk, publicystka gazety "Nowe Państwo". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio pandemia Antoni Trzmiel Niemcy Europa Angela Merkel Unia Europejska polityka ŚWIAT

Niemieckie media: Berlin przyczynił się do "katastrofy szczepionkowej" w Unii

Niemiecki tabloid "Bild" opublikował list, w którym ministrowie zdrowia Niemiec, Francji, Włoch i Holandii zwrócili się do Komisji Europejskiej o objęcie wiodącej roli w zakupie szczepionek przeciwko COVID-19. Jak oceniono w gazecie, od listu tego "rozpoczęła się katastrofa szczepionkowa w UE".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Unia Europejska Angela Merkel ŚWIAT koronawirus pandemia szczepionka Komisja Europejska

Aleksandra Rybińska o kompromisie w Brukseli: z perspektywy Niemiec to sukces

- Z perspektywy kanclerz Angeli Merkel i prezydencji niemieckiej jest to sukces. Było realne niebezpieczeństwo, że do końca ich prezydencji nie będzie uchwalony budżet ani fundusz odbudowy, na który czeka tyle państw - powiedziała Aleksandra Rybińska, publicystka z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  budżet ue budżet unijny george soros polityka Niemcy Angela Merkel Polskie Radio 24 Bruksela ŚWIAT Europa

Rozmowa mimo napięć. Merkel i Putin dyskutowali nt. Nawalnego, pandemii i Donbasu

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdzili w rozmowie telefonicznej dążenie obu państw do rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Poinformowała o tym agencja dpa. Politycy poruszyli także temat walki z koronawirusem i ataku na rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Niemcy Angela Merkel Władimir Putin ŚWIAT Ukraina Donbas pandemia koronawirus Europa

Mateusz Morawiecki wysłał drugi list do szefowej KE, podtrzymał groźbę weta

Premier Mateusz Morawiecki wysłał drugi list do przewodniczącej Komisji Europejskiej, w którym podtrzymał groźbę weta w sprawie pakietu budżetowego - dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia. Tę informację Beata Płomecka potwierdziła w Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska POLSKA polityka Europa Komisja Europejska Polska w Unii Europejskiej Angela Merkel Mateusz Morawiecki ŚWIAT

Premier: potwierdziłem kanclerz Niemiec naszą gotowość do zawetowania nowego budżetu UE

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Głównym tematem były trwające negocjacje budżetowe w UE. "Potwierdziłem naszą gotowość do zawetowania nowego budżetu, jeżeli nie znajdziemy rozwiązania, które jest dobre dla całej UE" - napisał na Facebooku szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka budżet UE 2021-2027 Unia Europejska Komisja Europejska Europa Mateusz Morawiecki Polska w Unii Europejskiej Angela Merkel

Zachodnie elity wspierają Nord Stream 2 i politykę Putina?

"Losy najważniejszej inwestycji Gazpromu ważą się i zostaną rozstrzygnięte w najbliższych miesiącach" - miał stwierdzić w rozmowie z rosyjskim portalem Izviestia.ru Thierry Mariani, francuski poseł i członek Komisji Spraw Międzynarodowych Parlamentu Europejskiego. Jak pisze energetyka24.pl, Mariani jest jednym z wielu przedstawicieli zachodnich elit popierających projekt Nord Stream 2 i ekspansywną politykę energetyczną Władimira Putina.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Unia Europejska Angela Merkel

Premier rozmawiał z Angelą Merkel o najważniejszych sprawach UE. Rzecznik rządu: stanowisko Polski konsekwentne

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Głównym tematem były trwające negocjacje budżetowe w UE - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. W komunikacie opublikowanym na stronie Centrum Informacyjnego Rządu Müller podkreślił, że w agendzie rozmowy znalazły się również "bieżące zagadnienia unijne".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka budżet UE 2021-2027 Unia Europejska Komisja Europejska Europa Mateusz Morawiecki Polska w Unii Europejskiej Viktor Orban Angela Merkel