Polskie Radio
Section05
Berlin Zachodni

W Berlinie toczy się proces byłego funkcjonariusza Stasi oskarżonego o zabicie w 1974 roku Polaka

Proces byłego funkcjonariusza Stasi, oskarżonego o zabicie Polaka Czesława Kukuczki strzałem w plecy na przejściu granicznym w Berlinie Wschodnim w 1974 roku, potrwa dłużej niż planowano - pisze "Die Welt". Konieczne okazało się przeanalizowanie licznych nowych informacji z archiwów ujawnionych w trakcie procesu.
Zobacz więcej na temat:  Berlin Berlin Wschodni mur berliński komunizm Niemcy zimna wojna

W podzielonym mieście - Berlin Herberta

"Rozkokosiłem się nad Wansee. Mój pokój już zaczyna śmierdzieć papierosami" - tak w liście do Karla Dedeciusa Zbigniew Herbert pisze w styczniu 1968 roku, a dwa miesiące później wyznaje zaprzyjaźnionemu tłumaczowi: "Bardzo jakoś do Berlina przylgnąłem". W kolejnym odcinku z naszego wakacyjnego cyklu opowiedzieliśmy o związkach poety z tym miastem.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Berlin Dwójka Dorota Gacek Marek Zagańczyk Karl Dedecius

Gebhard Ullmann: Berlin Zachodni był mikrokosmosem nowych idei

- Kiedy w 1983 roku przeprowadziłem się tam z Hamburga, zastałem na miejscu wszystkich młodych muzyków, którzy, podobnie jak ja, zjechali tam z zachodnich Niemiec, a także ludzi z innych krajów. Wszyscy zaczęli grać razem - sytuacja była podobna do tej po upadku muru berlińskiego, chociaż na mniejszą skalę - mówił w Dwójce salsofonista.
Zobacz więcej na temat:  improwizacja Berlin MUZYKA muzyka współczesna Tomasz Gregorczyk Janusz Jabłoński KULTURA