Polskie Radio
Section05
Biełsat

"Polakom walczącym o wolność pomagano". Zbiórka dla Biełsatu

Dziennikarze Biełsatu, jako przedstawiciele wolnych mediów, pod różnymi pretekstami są skazywani przez łukaszenkowski reżim to na areszt, to na grzywny. Kilkadziesiąt tysięcy złotych – na tyle opiewają kary pieniężne dla dziennikarzy Biełsatu tylko z ostatnich trzech miesięcy. Potrzebna jest pomoc, podobnie jak innym dziennikarzom niezależnych mediów i aktywistom.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Biełsat media ŚWIAT Agnieszka Romaszewska

Operator Biełsatu czeka na proces. Zabrano 9 komputerów

Białoruska milicja ostatecznie wypuściła na wolność do czasu procesu Aleksandra Lubiańczuka, dziennikarza telewizji Biełsat. Jednak w poniedziałek czeka go sąd za rzekome "przeklinanie". W piątek rano został zatrzymany przez funkcjonariuszy w trakcie przeszukania biura tej stacji w Mińsku. Biełsatowi zabrano około 9 komputerów, w tym przystosowanych do montażu. Dyrektor stacji Agnieszka Romaszewska mówiła, że to duży cios dla stacji. - 9 komputerów władze powinny oddać - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Biełsat media

Mińsk: zatrzymano operatora Biełsatu, wyniesiono sprzęt

W dwóch mińskich biurach telewizji Biełsat odbyły się rano przeszukania. Aresztowano operatora Biełsatu Aleksandra Liubiańczuka. Wyniesiono komputery i pakiety z materiałami Biełsatu. To represje wymierzone w wolne media, Biełsat relacjonował m.in. marcowe protesty antyłukaszenkowskie i brutalne masowe zatrzymania w Dzień Woli 25 marca. Dyrektor Biełsatu mówi, że nie wie, jak stacja będzie działać dalej - finansowania wciąż nie ma. 
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Biełsat media

Ataki na Biełsat. Pobicia dziennikarzy, niszczono sprzęt

W sobotę miały miejsce zatrzymania ekip telewizji Biełsat w czterech różnych miastach na terenie całej Białorusi. Jeszcze w sobotę, najczęściej po kilku godzinach, dziennikarzy zwolniono. Wedle relacji mediów niezależnych pobito operatorkę Milanę Charytonową i reportera Alesia Liauczuka. Gdy funkcjonariusze zobaczyli herb Pogoni, dawniejszy herb niezależnej Białorusi na telefonie operatorki Milany Charytonowej, to jak podają dziennikarze Biełsatu, ze strony funkcjonariuszy padły słowa „Was trzeba zabijać”.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś protest media Biełsat ŚWIAT milicja

UE wzywa Mińsk do uwolnienia uczestników protestów

Unia Europejska wezwała białoruskie władze do niezwłocznego wypuszczenia na wolność zatrzymanych uczestników ostatnich demonstracji oraz dziennikarzy. Podobny apel wystosowało biuro ODIHR -"Kary grzywien, a nawet areszty dla demonstrantów i organizatorów wydają się nadmiernym ograniczeniem ich prawa do pokojowych zgromadzeń" - stwierdził dyrektor biura. Swój niepokój wyraził też niemiecki minister ds. europejskich.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś protest media Biełsat ŚWIAT Unia Europejska represje Europa OBWE Niemcy

TYLKO U NAS "Teraz stanowisko Polski jest kluczowe dla Białorusi”

Białoruś ma szansę stać się krajem demokratycznym, stanowisko Polski jest w tej kwestii kluczowe, zwłaszcza w obliczu agresji Rosji  – o tę świadomość apelował b. wiceszef dyplomacji Białorusi Andrej Sannikau. Polska powinna powiedzieć Europie, że trzeba przygotować się do zmian na Białorusi - mówił. Rezygnacja z programów pomocowych dla Białorusi to błąd – mówił z kolei b. wiceszef MSZ Paweł Kowal. Zwrócił uwagę na podwójne standardy w polskiej polityce, których ofiarą pada społeczeństwo Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Andrej Sannikau Paweł Kowal relacje polsko-białoruskie TYLKO U NAS Biełsat

"Żywie Biełaruś!" Protesty, liczne areszty, procesy

W Mińsku, w Grodnie, w Mohylewie odbyły się protesty - Białorusini zmian w kraju, pracy. Ludzie w stolicy Białorusi wołali "Żywie Biełaruś". "Wolności" - to tradycyjne hasła tych, którzy marzą o wolnej, demokratycznej, niepodległej, europejskiej Białorusi. Ludzie wołali też m.in. "Krym to Ukraina!".  Po protestach w Mińsku, Mohylewie aresztowano dziesiątki osób, niektóre niezwykle brutalnie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Raport Białoruś Białoruś Biełsat opozycja demokratyczna Mińsk

MSZ wypowiedział umowę z Biełsatem, ostoją wolnej Białorusi

MSZ wypowiedział umowę z Biełsatem - czytamy w tekście Marka Ziółkowskiego, wiceszefa resortu spraw zagranicznych, odpowiedzialnego za politykę wschodnią, opublikowanym na łamach "Rzeczpospolitej". Tymczasem wczoraj "Press" podał wiadomość, że Biełsat ma fundusze na funkcjonowanie do końca lutego. TV Biełsat jest jedną z ostoi wolnej Białorusi - i kluczowym teraz ośrodkiem walki z propagandą Kremla.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Biełsat POLSKA MSZ

"Nie ma planów zamknięcia telewizji Biełsat"

W ostatnich tygodniach głośno było o problemach Telewizji Biełsat. Białoruskojęzyczna stacja miała otrzymać znacznie niższą dotację od resortu spraw zagranicznych. Czy telewizja zostanie zlikwidowana? Jaka jest jej rola w kształtowaniu białoruskiej opinii publicznej? O tym w audycji Szukając Dziury w Całym mówili Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych i Agnieszka Romaszewska-Guzy, redaktor naczelna TV Biełsat.
Zobacz więcej na temat:  Biełsat Białoruś Agnieszka Romaszewska media Aleksander Łukaszenka Witold Jurasz MSZ Beata Szydło