Polskie Radio
Section05

Dwójka

Ars Moriendi. Adam Strug: roboczo nazywamy to festiwalem

- Stworzyliśmy coś, co roboczo nazywamy festiwalem, ale szukamy lepszej nazwy. To interdyscyplinarna całość o nazwie Ars Moriendi, obejmująca sztuki muzyczne, plastyczne i literaturę. Najprawdopodobniej rozszerzymy to jeszcze, przed nami pierwsza edycja - mówił w Dwójce Adam Strug, kurator festiwalu Ars Moriendi, który odbędzie się w połowie kwietnia w Jedlińsku i Lisowie pod Radomiem.
Zobacz więcej na temat:  mazowieckie KULTURA Jakub Kukla Adam Strug

Zdzisław Beksiński. "Fotografia otworzyła mu drogę do malarstwa"

- To już piąta ekspozycja prac Zdzisława Beksińskiego w naszym muzeum, pierwsze pokazy malarstwa odbyły się w 1997 i 2004 roku, jeszcze za życia artysty. W 2018 roku miała miejsce także duża retrospektywa jego twórczości, były to zarówno obrazy, jak i fotografie, rysunki oraz grafika komputerowa - mówiła w Dwójce dr Ewa Korpysz, kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński fotografia wystawa Paweł Siwek

"Dramaty polskie. Wybrał Z. Raszewski". Rafał Węgrzyniak: to bardzo subiektywna lista

- Lista najlepszych polskich dramatów Zbigniewa Raszewskiego pochodzi nie z publikacji naukowej, tylko z intymnego dziennika właściwie, który stał się własnością publiczną dopiero po śmierci autora - mówił historyk teatru i krytyk Rafał Węgrzyniak w pierwszej audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Raszewski Stanisław Wyspiański Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Małgorzata Szymankiewicz KULTURA

Łukasz Borowicz: u zarania percepcji "Sokrate" leży pewne nieporozumienie

- Satie raczej zawsze kojarzył się wszystkim z artystyczną prowokacją, z jakimiś rzeczami absurdalnymi, wręcz zahaczającymi o pewien abstrakcyjny wymiar. Na zamówienie księżnej de Polignac stworzył dzieło, które miało być muzyką towarzyszącą filozoficznym dysputom. Przekształciło się natomiast w formę, która w muzyce francuskiej ma dość długą tradycję, w coś pomiędzy oratorium a teatrem antycznym, czyli prapoczątkiem opery - mówił Łukasz Borowicz, który poprowadził poniedziałkowy koncert 27. Festiwalu Beethovenowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Borowicz Festiwal Beethovenowski MUZYKA Erik Satie