Polskie Radio
Section05
Europa

"Oczekujemy uczciwego wsparcia". Konrad Szymański o postulatach Polski ws. funduszu odbudowy i nowego budżetu

Polska poprze nowy, unijny fundusz odbudowy po koronakryzysie i zmieniony projekt budżetu Wspólnoty po 2020 roku, jeśli jej warunki zostaną spełnione. Tak mówił minister ds. europejskich Konrad Szymański podczas narady UE przeprowadzonej w formie wideokonferencji. Podkreślił, że warunkiem poparcia jest sprawiedliwy podział pieniędzy między różne potrzeby państw członkowskich oraz rozłożenie obciążeń, oparte na obiektywnej mierze zamożności krajów.
Zobacz więcej na temat:  Konrad Szymański Unia Europejska Europa budżet ue ŚWIAT koronawirus pandemia COVID-19

Europoseł PSL: sprawdzę, dlaczego LOT czekał na pomoc publiczną dłużej niż Lufthansa

- Jestem przekonany, że jest na to jasne i precyzyjne wyjaśnienie po stronie Komisji Europejskiej i niepotrzebne są insynuacje i przypuszczenia - mówił w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PSL Krzysztof Hetman. Odniósł się w ten sposób do informacji, że Polska czekała 7 tygodni na decyzję ws. pomocy publicznej, podczas gdy Niemcy otrzymały podobną zgodę w ciągu kilkunastu godzin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio PSL polityka Antoni Trzmiel Unia Europejska Komisja Europejska Europa pomoc

"To jawna dyskryminacja". Matka dziecka z zespołem Downa pozwała brytyjski rząd

Maire Lea-Wilson, matka dziecka z zespołem Downa pozwała rząd Wielkiej Brytanii w związku z prawem do aborcji, które obowiązuje w tym kraju. W szpitalu zachęcano kobietę do dokonania aborcji syna, który teraz ma 11 miesięcy. - Prawo mojego państwa wmawia mi, że mój syn z Downem jest gorszy - stwierdziła kobieta.
Zobacz więcej na temat:  zespół downa aborcja dzieci Wielka Brytania Europa dziecko ŚWIAT

Premier: jest jedna Europa, która potrzebuje solidarności i współpracy

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że "pandemia koronawirusa i jej ekonomiczne następstwa mają wymiar nieporównywalnie większy niż wszystkie kryzysy w ostatnim stuleciu". Podkreślił, że jest jedna Europa, która potrzebuje solidarności i współpracy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mateusz Morawiecki Europa koronawirus Unia Europejska Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Duda

Znów można będzie zwiedzać Pompeje, w Cremie zamknięto szpital COVID-19. Pandemia na świecie

W mieście Crema w Lombardii w poniedziałek zamknięty został wojskowy szpital polowy, utworzony jako pierwszy w trybie pilnym w szczycie epidemii koronawirusa we Włoszech. Sytuacja w kraju stale poprawia się. Liczba nowych zakażeń jest najniższa od lutego. Śledzimy najnowsze informacje dotyczące pandemii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus USA Europa pandemia COVID-19 choroby zakaźne

Historyk: Niemcy nie rozliczyli się ze zbrodni nazistowskich

- Po II wojnie światowej Niemcy robili wszystko, by nie ponieść odpowiedzialności materialnej za dokonane zniszczenia, i to im w dużej mierze się udało. Do dziś nie rozliczyli się ze zbrodni nazistowskich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk pracujący w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT totalitaryzm Europa komunizm socjalizm faszyzm nazizm Niemcy Europa Zachodnia Antoni Opaliński