Polskie Radio
Section05
Europa

Sytuacja na granicy z Białorusią. Komisarz ds. wewnętrznych UE spotka się z szefem MSWiA

Dziś ma dojść do rozmowy unijnej komisarz do spraw wewnętrznych Ylvy Johansson z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim o sytuacji na granicy z Białorusią. Poinformował o tym rzecznik Komisji Adalbert Jahnz. Wkrótce unijna komisarz ma odwiedzić Polskę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Beata Płomecka Europa Unia Europejska MSWiA Mariusz Kamiński polityka Białoruś granica reżim obcokrajowcy imigranci w Europie Bruksela

W którym europejskim kraju najłatwiej naładować samochód elektryczny?

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów udostępniło mapy, które przedstawiają relację między sprzedażą samochodów elektrycznych a infrastrukturą i dostępnością punktów ładowania każdego z 27 państw członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców motoryzacja samochody Polskie Radio Kierowców samochód ŚWIAT samochody elektryczne elektromobilność Polskie Radio infrastruktura GOSPODARKA Europa

"Kara dla Polski nie rozwiązuje problemów". Czeski samorząd zwróci się do KE o utworzenie funduszu ws. Turowa

Samorząd kraju libereckiego w Czechach zwróci się do Komisji Europejskiej o utworzenie specjalnego funduszu. Za jego pośrednictwem kary płacone przez Polskę w związku z Turowem miałyby być przeznaczane na ochronę środowiska i minimalizację skutków wydobycia w polskiej kopalni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Czechy stosunki polsko-czeskie Praga środowisko ochrona środowiska

Rekomendacje ws. podania trzeciej dawki szczepionki. Wiemy, kiedy EMA podejmie decyzję

Europejska Agencja Leków na początku przyszłego miesiąca ogłosi decyzję w sprawie możliwości podania trzeciej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi. Chodzi o preparaty BioNTech i Pfizer typu mRNA. Poinformował o tym na konferencji prasowej Marco Cavaleri, szef zespołu do spraw oceny szczepionek w unijnej agencji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa koronawirus wirus zdrowie szczepienia Beata Płomecka

Brak rekompensaty za czas kwarantanny. Zmiany dla niezaszczepionych w Niemczech

"Osoby niezaszczepione na COVID-19 od 1 listopada nie będą otrzymywać rekompensaty za utracone wynagrodzenie w przypadku odbywania kwarantanny. Część ekspertów uważa to za sprawiedliwe rozwiązanie, inni postrzegają tę decyzję ministra zdrowia za wprowadzanie »obowiązku szczepień tylnymi drzwiami«" - pisze "Tagesschau".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus COVID-19 kwarantanna zdrowie szczepienia Europa Niemcy

"Wiedział, że niepodległość to najpiękniejszy dar". We Włoszech odsłonięto pomnik gen. Władysława Andersa

Uroczystość odsłonięcia pomnika gen. Władysława Andersa w Imoli koło Bolonii, a także ceremonia w wyzwolonym przez 2. Korpus Polski Castel San Pietro Terme zakończyły w czwartek pielgrzymkę do Włoch weteranów II wojny światowej, którzy wraz z delegacją państwową uczcili 80-lecie powstania Armii Andersa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Władysław Anders pomniki pielgrzymka II wojna światowa nazizm HISTORIA Unia Europejska kombatanci Wojsko Polskie II Korpus armia Andersa