Polskie Radio
Section05
Europa

"Jeżeli Łukaszenka przekroczy rubikon, to znajdzie się zastępstwo". Jakóbik o wyborach na Białorusi

- Zachodni kurs Łukaszenki musi się potwierdzić. Jeżeli prezydent Białorusi przekroczy rubikon, to znajdzie się zastępstwo - Babaryka to bardzo "wyjściowy kandydat" - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl). W programie wzięła również udział Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś wybory na Białorusi Europa Aleksander Łukaszenka Maria Przełomiec Wojciech Jakóbik Polskie Radio 24

Trudności budżetowe UE. Olivier Bault: biedniejsze kraje będą musiały dopłacać do funduszu

- Jeden z dzienników opublikował grafikę, z której wynika, że Polska i Czechy będą musiały dopłacać do funduszu odbudowy, ponieważ lepiej sobie poradziły z kryzysem. Biedniejsze kraje będą musiały dopłacać, a bogatsze nie - mówił w Polskim Radiu 24 Olivier Bault ("Do Rzeczy"), francuski publicysta pracujący w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet UE 2021-2027 budżet unijny Europa Komisja Europejska koronawirus finanse Antoni Opaliński Polskie Radio 24

Polska i Węgry przeciw powiązaniu budżetu UE z praworządnością. Czaputowicz: brak obiektywnych kryteriów

Polska i Węgry przeciwko powiązaniu budżetu unijnego z praworządnością. O polityce unijnej rozmawiali po południu w Budapeszcie ministrowie spraw zagranicznych obu krajów, Jacek Czaputowicz i Péter Szijjártó.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Jacek Czaputowicz dyplomacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ budżet ue budżet UE 2021-2027 budżet unijny Komisja Europejska Węgry Budapeszt

Niemcy: akcja policji przeciwko organizacjom wywrotowym. Oskarżono 31 osób

Od wczesnych godzin rannych w Badenii-Wirtembergii oraz w Hesji trwa akcja policyjna przeciwko członkom kilku organizacji, które nie uznają porządku prawnego Republiki Federalnej Niemiec. Policja kryminalna oraz służby specjalne przeszukują mieszkania i obiekty należące do "Obywateli Rzeszy", "Republiki Badenii", a także "Wolnego Państwa Ludowego Wirtembergii".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy policja Europa Republika Federalna Niemiec

"Głęboko zakorzenione urazy historyczne". Belgijski historyk o atakach niemieckich mediów na Polskę

- Przeważająca większość niemieckich dziennikarzy głosuje na socjalistów lub Zielonych, a zatem, co logiczne, preferuje informacje wzmacniające własne poglądy, zamiast konfrontować je z niechcianymi opiniami - wskazuje prof. David Engels, belgijski historyk, wykładowca na Université Libre de Bruxelles i analityk Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Belgia Europa Niemcy media

"Głęboko zakorzenione urazy historyczne". Belgijski historyk o atakach niemieckich mediów na Polskę

- Przeważająca większość niemieckich dziennikarzy głosuje na socjalistów lub Zielonych, a zatem, co logiczne, preferuje informacje wzmacniające własne poglądy, zamiast konfrontować je z niechcianymi opiniami - wskazuje prof. David Engels, belgijski historyk, wykładowca na Université Libre de Bruxelles i analityk Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Belgia Europa Niemcy media

Chaos w danych o zgonach w Hiszpanii, zła sytuacja w domach opieki w Kanadzie. COVID-19 na świecie

W Hiszpanii od poniedziałku panuje chaos w związku z danymi dotyczącymi ofiar epidemii koronawirusa przekazywanymi przez resort zdrowia. Po niewyjaśnionym obniżeniu liczby zmarłych w poniedziałek, we wtorek ministerstwo zdrowia znacząco podwyższyło statystykę zgonów. Na bieżąco śledzimy informacje dotyczące pandemii na świecie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus pandemia COVID-19 Ameryka Europa Azja Bliski Wschód

Krzysztof Winkler: Brytyjczycy zapowiedzieli rewizję podejścia do sieci 5G

- Zachodzi poważne podejrzenie, że wobec nasilenia wrogich działań przeciw sobie USA i Chin, wpuszczenie chińskich firm do swojej infrastruktury mogłoby powodować wyciek wrażliwych danych do przeciwnika - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler, ekspert ds. międzynarodowych (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  pandemia Antoni Opaliński Polskie Radio 24 ŚWIAT Wielka Brytania Europa Chiny 5G huawei Boris Johnson

"Oczekujemy uczciwego wsparcia". Konrad Szymański o postulatach Polski ws. funduszu odbudowy i nowego budżetu

Polska poprze nowy, unijny fundusz odbudowy po koronakryzysie i zmieniony projekt budżetu Wspólnoty po 2020 roku, jeśli jej warunki zostaną spełnione. Tak mówił minister ds. europejskich Konrad Szymański podczas narady UE przeprowadzonej w formie wideokonferencji. Podkreślił, że warunkiem poparcia jest sprawiedliwy podział pieniędzy między różne potrzeby państw członkowskich oraz rozłożenie obciążeń, oparte na obiektywnej mierze zamożności krajów.
Zobacz więcej na temat:  Konrad Szymański Unia Europejska Europa budżet ue ŚWIAT koronawirus pandemia COVID-19

Europoseł PSL: sprawdzę, dlaczego LOT czekał na pomoc publiczną dłużej niż Lufthansa

- Jestem przekonany, że jest na to jasne i precyzyjne wyjaśnienie po stronie Komisji Europejskiej i niepotrzebne są insynuacje i przypuszczenia - mówił w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PSL Krzysztof Hetman. Odniósł się w ten sposób do informacji, że Polska czekała 7 tygodni na decyzję ws. pomocy publicznej, podczas gdy Niemcy otrzymały podobną zgodę w ciągu kilkunastu godzin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio PSL polityka Antoni Trzmiel Unia Europejska Komisja Europejska Europa pomoc