Polskie Radio
Section05
Grecja

Rau po spotkaniu z szefem greckiej dyplomacji: konieczne jest wzmaganie presji sankcyjnej na Rosję

Konieczność wzmagania presji sankcyjnej na Rosję, bezpieczeństwo energetyczne, potrzeba uniezależnienia się od surowców z Rosji, a także globalne bezpieczeństwo żywnościowe - były tematami rozmowy podczas środowego spotkania szefów dyplomacji Polski i Grecji, Zbigniewa Raua i Nikosa Dendiasa w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  sankcje Rosja MSZ polityka Zbigniew Rau POLSKA Grecja Ukraina wojna 2022

Reparacje wojenne. Dr Anusz: Grecja jest dobrym sojusznikiem w tej sprawie

Jarosław Kaczyński powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia 24, że Polska będzie szukała sojuszników w walce o reparacje wojenne i jednym z nich ma być Grecja. Dr Andrzej Anusz ocenił, że jest to odpowiedni kierunek. - Grecja jest już od dłuższego czasu w procesie odzyskiwania reparacji od Niemiec - przypomniał gość PR24.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa dyplomacja pieniądze Grecja POLSKA polityka Polskie Radio 24

Premier Morawiecki dla greckiego tygodnika: wiele państw zapomniało lekcję, jaka płynie z XX wieku

Premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym na portalu greckiego tygodnika "To Vima" napisał, że  kiedy w 1939 roku Polska wykrwawiała się, stawiając jako pierwsza czoła zbrodniczemu reżimowi, w Paryżu czy nawet Londynie ciągle wielu wierzyło, że Hitler zatrzyma się na Warszawie. Zdaniem szefa rządu fakt, że w lutym bieżącego roku doszło do inwazji Rosji na Ukrainę, oznacza, że wiele państw zapomniało lekcję, jaka płynie z XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Grecja II wojna światowa Niemcy

Nana Mouskouri, Joe Dassin. Muzyczna podróż po Europie

Zapraszamy na muzyczną wyprawę po Starym Kontynencie, w której kolejne przystanki w naszej podróży wyznaczane są nagraniami z radiowego archiwum. Naszymi przewodnikami są ambasadorka greckiego śpiewu na całym świecie Nana Mouskouri oraz Joe Dassin, Amerykanin odnajdujący we Francji drugą ojczyznę, dwoje artystów, wykonujących przeboje tak bardzo kojarzące się ze słońcem i pięknem.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski muzyka rozrywkowa Eleni Ziemia słońce Grecja Eurowizja Śródziemne Morze Lato z Radiem kreta Ateny Francja emilia krakowska Bohdan Łazuka

Skrzyżowanie Kultur. "Muzyka jest inicjacją do poznania, zrozumienia i zachwytu"

Nadchodzący weekend w Warszawie będzie należał do Skrzyżowania Kultur, festiwalu poświęconego prezentacji tradycji muzycznych z całego świata. Wydarzenie potrwa od piątku do niedzieli (9-11 września 2022), organizowane jest w Tetrze Dramatycznym. - Wyzwaniem i założeniem Skrzyżowania Kultur jest, by edukować poprzez poznanie, poprzez ekspedycję w najdalsze zakątki świata: muzyczne, kulturalne i literackie - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Maciej Szajkowski z rady programowej festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Maria Pomianowska Ukraina muzyka tradycyjna muzyka ludowa zespół Włochy Grecja Białoruś Estonia Afryka Korea Południowa kapela

ANALIZA Jak inne kraje walczyły o reparacje i odszkodowania za II wojnę światową? Przypadki Grecji i Włoch

Niemieckie władze od lat powtarzają mniejszym krajom to samo: sprawa reparacji jest zamknięta. To przemyślana taktyka. Część państw się poddała, ale Grecja, Polska walczą nadal. Z kolei we Włoszech miejscowe sądy skazują rząd RFN na odszkodowania za zbrodnie nazistów – Berlin nie chce płacić, ani oddać nieruchomości na poczet kar, i już dwa razy pozwał Włochy do trybunału w Hadze.
Zobacz więcej na temat:  Grecja Włochy Niemcy II wojna światowa Bez Przedawnienia reparacje wojenne ZSRR