Polskie Radio
Section05
IPN

"Tylko na prawdzie możemy budować dobre relacje z sąsiadami"

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że pamięć historyczna jest podstawą w budowaniu tożsamości narodu. - Tylko na prawdzie możemy budować na przyszłość dobre relacje z sąsiednimi państwami. Wszystko po to, by wyciągnąć wnioski na przyszłość - mówił prezydent podczas przemówienia na konferencji pt. "Operacja polska - NKWD 1937-1938. Przywracanie pamięci o zbrodni", która odbywa się w Belwederze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Warszawa kancelaria prezydenta NKWD ZSRR Katyń Syberia IPN

"Przy X Pawilonie mamy ofiary dwóch totalitaryzmów"

Fragment czaszki ludzkiej odnaleziono podczas rozpoczętego w poniedziałek trzeciego etapu prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie b. więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie - poinformował szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztof Szwagrzyk. O pracach archeologicznych w byłym więzieniu na Mokotowie mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, mieszczącego się w byłym więzieniu na Rakowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Warszawa IPN komunizm faszyzm

Polacy ofiarami kłamstwa nt. agenturalnej przeszłości Wałęsy

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi postępowanie karne w sprawie złożenia przez Lecha Wałęsę fałszywych zeznań. Chodzi między innymi o wypowiedzi, w których były prezydent negował autentyczność dokumentów, znalezionych w domu Czesława Kiszczaka, dotyczących tajnego współpracownika SB o pseudonimie "Bolek". – Wszyscy jesteśmy ofiarami tego kłamstwa – mówił w audycji Kulisy Spraw prof. Sławomir Cenckiewicz, wiceszef Kolegium IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Sławomir Cenckiewicz Lech Wałęsa Solidarność porozumienia sierpniowe

Wniosek o przesłuchanie naocznego świadka z Jedwabnego

Do IPN trafił kolejny wniosek o przesłuchanie nowego świadka zbrodni w Jedwabnem. Chodzi o Hieronimę Wilczewską, bohaterkę filmu dokumentalnego "Jedwabne - Świadkowie - Świadectwa - Fakty". Jego autorzy, Elżbieta i Waclaw Kujbida, którzy są wnioskodawcami podkreślają, że to naoczny świadek zbrodni, który widział pędzenie zgromadzonych ludzi w kierunku stodoły i późniejszy ich mord na miejscu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jedwabne historia Polski IPN II wojna światowa

Premiera filmu "Niezwyciężeni". Heroiczna walka Polaków

"Niezwyciężeni" to tytuł nowego filmu animowanego, który w cztery minuty opowiada o 50 latach heroicznej walki Polaków o odzyskanie wolności. Film, także w wersji anglojęzycznej z głosem Seana Beana, zaprezentowano w piątek w Warszawie, w IPN. Nowy film ma rozpocząć międzynarodową akcję edukacyjną, której celem jest przedstawienie polskiej perspektywy historycznej okresu 1939-1989. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA filmy animowane historia Polski IPN

Dekomunizacja ulic. "Nie może być w historii schizofrenii"

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) dr Jarosław Szarek podkreślił, że dekomunizacja ulic jest konieczna, bo nie może być w historii schizofrenii. Ocenił, że niestosowanie się do nowych przepisów przez władze niektórych miast to element spuścizny PRL-u. Prezes IPN uczestniczył w piątek Toruniu we wręczeniu Krzyży Wolności i Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  dekomunizacja komunizm IPN POLSKA Jarosław Szarek

Rocznica podpisania porozumień jastrzębskich

Porozumienia jastrzębskie - zaliczane do porozumień sierpniowych - zostały podpisane 3 września 1980 w Jastrzębiu-Zdroju przy Kopalni Węgla Kamiennego „Manifest Lipcowy”. Był to trzeci - po gdańskim i szczecińskim - dokument podpisany w tym okresie po negocjacjach między władzą a robotnikami. W audycji Historia na Dziś o porozumieniach jastrzębskich mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 porozumienia sierpniowe porozumienia sierpniowe PR24 Tadeusz Płużański IPN historia Polski PRL komunizm Jastrzębie-Zdrój