Polskie Radio
Section05
IPN

37. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

Sierpień 1980 roku to jeden z miesięcy, które odcisnęły największe piętno na okresie PRL. Do historii przeszedł z powodu strajków na Wybrzeżu, poprzedzonych przez protesty robotników w całej Polsce. Wydarzenia zakończyły się 31 sierpnia podpisaniem końcowego dokumentu porozumień sierpniowych. W audycji Historia na Dziś mówił o nich dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe historia Polski historia PRL PRL Patryk Pleskot IPN Solidarność Tadeusz Płużański porozumienia sierpniowe PR24

Porozumienia Sierpniowe. Gdzie są oryginały dokumentów?

Podpisanie Porozumień Sierpniowych i powstanie NSZZ "Solidarności”  były jednym z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości i upadku systemu komunistycznego w Europie. Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych w Warszawie i Andrzej Kaczorowski - autor monografii o Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa IPN Związek Sowiecki porozumienia sierpniowe porozumienia sierpniowe PR24 Solidarność historia Polski komunizm PRL

Postępowanie karne IPN ws. fałszywych zeznań Lecha Wałęsy

Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi postępowanie karne w sprawie składania fałszywych zeznań przez Lecha Wałęsę - ustaliła Informacyjna Agencja Radiowa. Postępowanie dotyczy złożenia przez Lecha Wałęsę nieprawdziwych zeznań, mających służyć za dowód w postępowaniu przygotowawczym dotyczącym dokumentów z teczki personalnej i teczki pracy TW "Bolek" znalezionej w domu Czesława Kiszczaka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej Lech Wałęsa

Poseł PiS o sprawie Wałęsy: przyjemne zaskoczenie

– Nikt w państwie prawa nie stoi ponad prawem, nie ma świętych krów – mówił w Rozmowie PR24 Marcin Horała. Poseł Prawa i Sprawiedliwości w ten sposób odniósł się do informacji o tym, że Instytut Pamięci Narodowej prowadzi postępowanie karne w sprawie złożenia przez Lecha Wałęsę fałszywych zeznań dotyczących dokumentów TW "Bolka". Chodzi o wypowiedzi byłego prezydenta, w których zanegował m.in. autentyczność dokumentów znalezionych w domu Czesława Kiszczaka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Lech Wałęsa IPN Instytut Pamięci Narodowej

Litwa: odnaleziono szczątki żołnierzy AK

Edward Buczek "Grzybek" oraz prawdopodobnie Wojciech Stypuła "Bartek" i Stanisław Masiuk "Mróz" to żołnierze Armii Krajowej, których szczątki pracownicy IPN odnaleźli podczas ostatnich prac na Litwie. Ostateczne ustalenie tożsamości "Bartka" i "Mroza" wymaga badań DNA. W magazynie "Polacy w Świecie" podsumowanie prowadzonych przez trzy tygodnie poszukiwań.
Zobacz więcej na temat:  ekshumacja Armia Krajowa IPN Instytut Pamięci Narodowej Litwa

Operacja polska NKWD. "Polacy w czołówce wrogów"

- Liczebność, aktywność społeczna i zawodowa zdecydowały o tym, że ludność polska znalazła się na celowniku sowieckiego represyjnego systemu komunistycznego – powiedział w audycji Nos Kleopatry prof. Jan Szumski, historyk z Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Gość odniósł się w ten sposób do operacji polskiej NKWD, która miała miejsce 80. lat temu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa operacja polska NKWD IPN Związek Sowiecki ZSRR NKWD

Nieznana historia. W operacji polskiej zabito 111 tys. osób

Operacja polska to biała plama w świadomości polskiego społeczeństwa. Na mocy tzw. operacji polskiej, zapoczątkowanej rozkazem szefa NKWD Nikołaja Jeżowa z 11 sierpnia 1937 roku zginęło ponad 111 tysięcy osób. Rozmiar zbrodni wciąż nie jest dokładnie znany, odkrywane są dopiero twarze i nazwiska ofiar. W Polsce prawie nikt nie słyszał o tej zbrodni, ale wkrótce ma się to zmienić.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA NKWD IPN KGB Jarosław Szarek operacja polska NKWD