Polskie Radio
Section05
IPN

Kto zabił księdza Popiełuszkę? "Tropy wiodą do kontrwywiadu"

– Obecne śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej prowadzone jest już 15 lat. Nie znam przypadku, by tak długo trwające postępowanie przyniosło rezultaty, doprowadziło do ustalenia faktycznej wersji zdarzeń i wskazania winnych– mówił w Kulisach Spraw dr Leszek Pietrzak. Historyk w Polskim Radiu 24 odniósł się do dochodzenia ws. zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko IPN Kulisy Spraw historia Polski komunizm

Wszystko jest Historią: Śląsk w Rzeczpospolitej

Dziś większość historycznego Śląska leży w graniach Polski. Przez wieki jednak region znajdował się w zasadniczej mierze pod wpływami niemieckimi, austriackimi i czeskimi. W audycji Wszystko jest Historią o przeszłości Śląska mówili Adam Dziurok, Sebastian Rosenbaum i Bogusław Tracz ze śląskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Górny Śląsk historia Polski IPN Śląsk plebiscyt

Działalność rządu RP na uchodźstwie

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie był legalną kontynuacją władz II Rzeczypospolitej zmuszonych opuścić Polskę po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939. Władze Rzeczypospolitej na uchodźstwie zakończyły działanie w 1990 roku po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta Polski. O rządzie RP na uchodźstwie mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP na Uchodźstwie historia Polski II wojna światowa Patryk Pleskot Tadeusz Płużański IPN Tomasz Arciszewski Władysław Sikorski

Uczelnie medyczne pomogą przy identyfikacji ofiar totalitaryzmów

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna współpracę z sześcioma uczelniami medycznymi w zakresie identyfikacji ofiar totalitaryzmów. Podpisane w Warszawie porozumienie ma przyczynić się do szybszej identyfikacji podejmowanych przez IPN szczątków np. ofiar terroru komunistycznego, zbrodni niemieckich oraz pomordowanych na Kresach. O umowie mówiła w audycji Północ-Południe Anna Szeląg, wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Instytut Pamięci Narodowej totalitaryzm

Identyfikacja ofiar totalitaryzmów. Przyspieszenie

Szybsza identyfikacja szczątków ofiar totalitaryzmów - to główny cel podpisanego dziś porozumienia o współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej a konsorcjum sześciu uczelni medycznych. W skład tej grupy wchodzą uniwersytety medyczne z Białegostoku, Lublina, Poznania, Warszawy, Wrocławia i Collegium Medicum w Bydgoszczy. O porozumieniu IPN-u z uczelniami medycznymi mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Krzysztof Szwagrzyk totalitaryzm

Zbiór zastrzeżony IPN. "Nie będzie wielu znanych nazwisk"

– To bardzo ciekawe, przydatne pod wieloma względami materiały. Pozwalają uzupełnić luki, których bez tych dokumentów nie bylibyśmy w stanie wypełnić – podkreślał w Nosie Kleopatry dr Witold Bagieński. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił w Polskim Radiu 24 m.in. o wartości odtajnianych obecnie akt z tzw. zabioru zastrzeżonego IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL IPN zbiór zastrzeżony IPN historia Polski komunizm

"Tylko na prawdzie możemy budować dobre relacje z sąsiadami"

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że pamięć historyczna jest podstawą w budowaniu tożsamości narodu. - Tylko na prawdzie możemy budować na przyszłość dobre relacje z sąsiednimi państwami. Wszystko po to, by wyciągnąć wnioski na przyszłość - mówił prezydent podczas przemówienia na konferencji pt. "Operacja polska - NKWD 1937-1938. Przywracanie pamięci o zbrodni", która odbywa się w Belwederze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Warszawa kancelaria prezydenta NKWD ZSRR Katyń Syberia IPN

"Przy X Pawilonie mamy ofiary dwóch totalitaryzmów"

Fragment czaszki ludzkiej odnaleziono podczas rozpoczętego w poniedziałek trzeciego etapu prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie b. więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie - poinformował szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztof Szwagrzyk. O pracach archeologicznych w byłym więzieniu na Mokotowie mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, mieszczącego się w byłym więzieniu na Rakowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Warszawa IPN komunizm faszyzm