Polskie Radio
Section05

Igor Gorzkowski

Igor Gorzkowski: "Dziennik charkowski" Serhija Żadana jest zapisany w dźwięku

- Z jeden strony mamy tutaj bardzo rzetelnie napisane dialogi, z drugiej strony metaforyczny opis Charkowa przez osobę, która mieszka w tym mieście. Wiktoria Gorodeckaja to doświadczona aktorka, natomiast Krzysztof Oleksyn zadebiutuje w radiowym teatrze. To owocne spotkanie tej dwójki aktorów, z obustronnym zyskiem - mówił w Dwójce Igor Gorzkowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Teatr Polskiego Radia Ukraina Małgorzata Szymankiewicz opowiadanie

XXII Festiwal "Dwa Teatry". Laureaci opowiadają w Jedynce o swoich dziełach [POSŁUCHAJ]

Spektakl "Judasz z Kariothu" Karola Huberta Rostworowskiego zdobył Grand Prix 22. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu. - To legenda dwudziestolecia i zdaje się, że ten tekst był zagrany nawet 250 razy do 1939 roku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyser Igor Gorzkowski. Jak końcowe rozstrzygnięcia komentują tegoroczni laureaci?
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Dwa Teatry Dwa Teatry 2023 Anna Stempniak Zamość

XXII Festiwal "Dwa Teatry" 2023. Igor Gorzkowski: warto poznawać prozę epoki romantyzmu

- Proza to najmniej znany obszar romantyzmu, warto poszerzyć tę przestrzeń, która okazuje się bardzo rozbudowana. Seweryn Goszczyński starał się odkryć, co jest takiego w potrzebie eksplorowania gór. Opisuje to jako potrzebę metafizyczną, jakieś uniesienie ponad rzeczywistość - mówił w Dwójce Igor Gorzkowski, reżyser słuchowiska "Dziennik podróży do Tatrów".
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Dwa Teatry 2023 Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Jarosław Tumidajski Elżbieta Wrotnowska-Gmyz romantyzm Rok Romantyzmu Polskiego

Igor Gorzkowski: "Judasz z Kariothu" to historia postaci tragicznej

- Twórczość Karola Huberta Rostworowskiego jest wciąż nieodkryta, był istotnym dramatopisarzem przed wojną. Chętnie wystawiano jego dzieła, w latach 20. XX wieku jego sztuki były najczęściej grywanym repertuarem współczesnym. Po wojnie dla komunistycznych władz jako arystokrata był postacią niewygodną ze względu na pochodzenie klasowe - mówił w Dwójce Igor Gorzkowski, reżyser spektaklu "Judasz z Kariothu".
Zobacz więcej na temat:  Teatr Telewizji Dwójka Paweł Siwek Karol Hubert Rostworowski Łukasz Lewandowski

"Wojna odrzuca miałkość". Festiwal "Dwa Teatry" w cieniu wydarzeń na Ukrainie

Za nami trzy dni XXI Festiwalu "Dwa Teatry". Przed nami (w poniedziałek 13.06) odbędzie się uroczysta gala, na której poznamy zwycięzców i najlepszych twórców wyłonionych spośród wszystkich kandydatów. W niedzielę (12.06) dotychczasowe wydarzenia podsumowywali reżyser Jacek Raginis-Królikiewicz, aktor Krzysztof Szczepaniak, reżyser Igor Gorzkowski oraz reżyser dźwięku Andrzej Brzoska. 
Zobacz więcej na temat:  Zamość Dwa Teatry Dwa Teatry 2022 Martyna Podolska Jacek Raginis-Królikiewicz Andrzej Brzoska

Reżyser słuchowiska "Krakus": to była piękna przygoda

- Dostałem wolną rękę, żeby wybrać tekst. On mnie zaintrygował z wielu powodów. Po pierwsze podczas pracy nad adaptacją dowiedziałem się, że teksty "Krakusa" i "Wandy" były przez moment brane pod uwagę przez Norwida jako ewentualne libretta do opery, którą miał skomponować Chopin. Historia potoczyła się jednak trochę inaczej - mówił Dariusz Błaszczyk w plenerowym studiu Dwójki na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Słuchowisko w jego reżyserii pt. "Krakus" bierze udział w konkursie o Grand Prix.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2022 słuchowisko Cyprian Kamil Norwid Aleksander Sołżenicyn Małgorzata Szymankiewicz Dwójka Dariusz Błaszczyk TEATR

"Kameralna opowieść skupiona na jednostce". Krytyk teatralny o spektaklu "Młodzik"

- Fabuła skupia się głównie na jednostce. Głównym bohaterem jest Arkadij, który będąc bardzo młodym człowiekiem myśli, że coś już wie o życiu, jednak rzeczywistość szybko weryfikuje jego poglądy i staje się bardziej drastyczna niż mógł on sobie wyobrazić - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 krytyk teatralny Przemysław Skrzydelski.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA TEATR literatura Fiodor Dostojewski

Premiera "Don Kichota" w Soho. "Sztuka o teatrze i sile wyobraźni"

Rycerz Smętnego Oblicza ponownie wyrusza w podróż, żeby walczyć "z" lub "o". Tym razem pojawi się na kameralnej scenie Teatru Soho. - Wybrałem adaptacyjnie to wszystko, co jest związane z teatralnością naszego życia i teatralnością szaleństwa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Igor Gorzkowski, reżyser i autor adaptacji "Don Kichota". Premiera tego spektaklu już w tę sobotę.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Dorota Kołodziejczyk TEATR

Festiwal "Dwa Teatry" 2021. "Teatr w radiu to przestrzeń wyjątkowa"

- Każdy aktor może występować w radiu. To jest element naszego zawodu. Chodzi o takie stworzenie świata, aby mógł on zagościć w domach słuchaczy. Wyobrażam sobie kogoś, kto siedzi i słucha, ja mam go zachęcić i zatrzymać, potrzebujemy takich zatrzymań coraz bardziej - mówił na antenie Dwójki aktor i reżyser Andrzej Mastalerz.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2021 Antoni Libera Andrzej Mastalerz Dwójka

Gorzkowski: "Jeden dzień Iwana Denisowicza" dobrze wpisuje się w teatr radiowy

- Decyzja, by to opowiadanie adaptować i przełożyć na teatr radiowy była świadoma. Razem z reżyserem dźwięku Andrzejem Brzoską wydawało się nam, że możemy zanurzyć się w tej rzeczywistości całkowicie odcinając się od muzyki, bazując wyłącznie na dźwiękach rzeczywistych; na przestrzeni, w której zamknięci są ci ludzie - mówił reżyser słuchowiska "Jeden dzień Iwana Denisowicza". Premiera w piątek (17.09) o godz. 17 w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Aleksander Sołżenicyn Dwójka Jakub Kukla TEATR

Igor Gorzkowski: to moje największe wyzwanie adaptacyjne

- Najpierw powiedziałem, że koniecznie chcę robić właśnie ten tekst, ale kiedy siadłem już do konkretnej pracy adaptacyjnej, okazało się, że wcale to tak sprawnie nie idzie. Całe to dzieło składa się z takich mikropowieści - fascynujących w lekturze, ale dużo trudniej ułożyć z nich ciąg dramaturgiczny, który jest w teatrze konieczny, żeby utrzymać uwagę widza - mówił w Dwójce reżyser spektaklu telewizyjnego "Inny świat".
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński TEATR KULTURA Teatr Telewizji premiera Paweł Siwek

"Wycinka", czyli wiedeńska satyra na ludzi sztuki. Premiera słuchowiska Igora Gorzkowskiego

W Dwójkowym cyklu "Słuchowisko na lato" zapraszamy na premierę adaptacji powieści austriackiego pisarza Thomasa Bernharda pt. "Wycinka" w przekładzie Moniki Muskały. Adaptacja radiowa i reżyseria Igora Gorzkowskiego, w rola głównych usłyszymy: Andrzeja Mastalerza i Adama Ferencego. Sobota, 1 lipca, godz. 18.00.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Thomas Bernhard Andrzej Mastalerz Adam Ferency