Polskie Radio
Section05
Izrael

"Rosyjscy Żydzi przykładają do tego rękę". Sawicki o ochłodzeniu relacji Polski i Izraela

- Dzisiaj mamy sytuację, że do Izraela wróciło 2, może 2,5 mln Żydów rosyjskich, a więc też wychowanych w określonych warunkach i przy określonej doktrynie - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PSL Marek Sawicki. - Relacje Polski i Izraela są coraz chłodniejsze, a rosyjscy Żydzi w jakiś sposób do tego przykładają rękę, co jest na rękę i wielu Rosjanom, i nieprzyjaciołom Polski - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach Marek Sawicki PSL polityka ŚWIAT Izrael

"W Izraelu zapanowała histeria". Kazimierz Smoliński o reakcji na nowelizację k.p.a.

- Mam pewną radę dla ministra Lapida, by przeczytał naszą nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Tam nie ma ani jednego słowa, ani zamiaru uderzania w jakiekolwiek interesy, czy roszczenia potomków żydowskich żyjących w Polsce, czy poza Polską - powiedział w Polskim Radiu 24 Kazimierz Smoliński z PiS.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Smoliński Adrian Klarenbach ŚWIAT Izrael Europa polityka

"Kolejne rządy nie potrafiły rozwiązać kwestii reprywatyzacyjnych". Prof. Kamiński o nowelizacji k.p.a

- Krytyczne głosy z Izraela mają uzasadnienie tylko w stosunku do kolejnych polskich rządów, które nie były w stanie rozwiązać kwestii reprywatyzacyjnych. Nawet jeśli ludzie wygrywali sprawy w sądach, to nie było decyzji wykonawczych. To była kpina z rządów prawa, coś tutaj nie zagrało - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński, socjolog z Polskiej Akademii Nauk. 
Zobacz więcej na temat:  Izrael Żydzi Holokaust II wojna światowa

Szef Kancelarii Premiera o oskarżeniach ze strony Izraela

- Wypowiedzi dotyczące działań, które można by określić nie tylko jako antysemickie, ale nawet nieprzychylne Izraelowi, nie mają nic wspólnego z rzeczywistością i na pewno nie będzie zgody na szkalowanie dobrego imienia Polski - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Izrael dyplomacja polityka reprywatyzacja historia Polski Żydzi Holokaust Michał Dworczyk Katarzyna Gójska

Badzio: w przypadku zmian w k.p.a. doszło do pewnego konsensusu politycznego

- Już po podpisie prezydenta Andrzeja Dudy doszło do zwarcia pewnych szeregów, przynajmniej na jakiś czas - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej". - Po pierwsze, jeśli chodzi o samą Zjednoczoną Prawicę, po drugie, jeśli chodzi o pewien konsensus polityczny. Nawet jeżeli jest on nietrwały, to myślę, że jest zauważalny - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Izrael Piotr Wąż polityka

"Obliczone na użytek wewnętrzny". Prof. Kleiber o słowach szefa MSZ Izraela

- Jestem świadomy złożoności tej sprawy, która jest wywoływana wewnętrznymi sprawami państwa izraelskiego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko co najważniejsze", komentując pretensje władz Izraela do władz Polski. - Należy przeczekać okres nerwowości i za jakiś czas powinny zostać podjęte próby kontaktów na najwyższym szczeblu - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Kleiber Piotr Wąż ŚWIAT Izrael reprywatyzacja

Jabłoński: obce państwa nie muszą się wysilać, by znaleźć sojuszników reprezentujących ich interesy w Polsce

"Obce państwa nie muszą się nawet specjalnie wysilać, by znaleźć sojuszników, którzy będą reprezentować ich interesy w Polsce" - ocenił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński reakcję części opozycji na podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudy nowelizacji k.p.a.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Izrael Żydzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński Michał Szczerba dyplomacja polityka

"Rząd podejmie odpowiednie działania". MSZ krytykuje decyzję dyplomatyczną Izraela

"Negatywnie oceniamy postępowanie MSZ Izraela i bezpodstawną decyzję o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie; rząd podejmie odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne, mając na uwadze zasadę symetrii obowiązującą w stosunkach dwustronnych" - czytamy w oświadczeniu polskiego MSZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Izrael Żydzi dyplomacja polityka Holokaust historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych