Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

Maria Piotrowska-Bogalecka i Chór Polskiego Radia. "Dużo czasu, koncertów i wspomnień"

Maria Piotrowska-Bogalecka to absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i w Krakowie, a także Kodály Institute of the Liszt Ferenc Academy of Music. Przez siedem lat pełniła obowiązki dyrektora artystycznego Chóru Polskiego Radia. W Dwójce opowiedziała o kulisach swojej pracy z chórem.
Zobacz więcej na temat:  Maria Piotrowska-Bogalecka Chór Polskiego Radia Dwójka Zobacz także KULTURA

"Masz to po mnie". Czas na redefinicję relacji matka-córka?

- Piszę o dziewczynach z mojego pokolenia, czyli kobietach około czterdziestoletnich. Ich matki rodziły się w latach 50. i 60. XX wieku, a ich babki tuż przed wojną, czyli ich prababki były chłopkami - mówiła w Dwójce Marta Szarejko, autorka książki "Masz to po mnie. Jakie przekonania dostałyśmy od naszych matek i babek?".
Zobacz więcej na temat:  Marta Szarejko psychoterapia Dwójka macierzyństwo KULTURA KSIĄŻKA reportaż literatura

"Null". Szczepan Twardoch: pisząc, nie mam żadnych intencji

- Ta powieść nie jest napisana w sprawie. Nie została napisana, aby kogokolwiek do czegokolwiek przekonać, wypełniać jakąś agendę, ale jest próbą jakiegoś opisu tej wojennej sytuacji - mówił w Dwójce Szczepan Twardoch o swojej najnowszej książce "Null", która nieprzypadkowo ukazuje się właśnie teraz, niemal dokładnie w trzecią rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  Szczepan Twardoch Dwójka Ukraina Ukraina wojna na Ukrainie literatura KULTURA KSIĄŻKA Dwójka Zobacz także

Dlaczego warto dekonstruować historyczne mity? Książka "Historia (nie) na sprzedaż"

Niektóre z historycznych mitów powstały na skutek wymieszania legend z historycznymi faktami. Inne stworzono w konkretnym celu, np. ze względów politycznych lub narodowotwórczych. Jak pogodzić dwie pamięci? Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był profesor Robert Traba, historyk i politolog, autor książki "Historia (nie) na sprzedaż".
Zobacz więcej na temat:  stosunki polsko-niemieckie Robert Traba Dwójka Zobacz także historia Polski

W ciągłej drodze i w ruchu. Krzysztof Zanussi i jego nieustanne dążenia

Kulisy pracy artystycznej i prywatne życie Krzysztofa Zanussiego - to główne tematy wystawi w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Ekspozycję "Krzysztof Zanussi. Zależy, jak się patrzy" przygotowano z okazji 85. urodzin reżysera i scenarzysty, który w Dwójce opowiedział o tym, że jego życie, jest naprawdę bardzo zajęte. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Zanussi kino Dwójka KULTURA FILM film polski Zobacz także

"Raj utracony (?)". Znamy program 60. festiwalu Wratislavia Cantans

Znakomici artyści, tacy jak Martha Argerich czy sir John Eliot Gardiner, nieoczywisty repertuar i muzyczne odkrycia – między innymi tego możemy się spodziewać na jubileuszowym 60. Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans. – Muzyka wokalna i wokalno-instrumentalna to coś, co nas wyróżnia na tle innych imprez w Polsce i Europie – mówił w Dwójce dyrektor wydarzenia Andrzej Kosendiak.
Zobacz więcej na temat:  Wratislavia Cantans Andrzej Kosendiak muzyka klasyczna Dwójka KULTURA MUZYKA Martha Argerich

Polskie Radio zaczęło nadawać 100 lat temu. Początkowo nie było wcale własnością państwa

- Do 1933 roku Skarb państwa miał tylko 40 procent akcji spółki Polskie Radio. Nota bene wszedł w posiadanie tych akcji w bardzo sprytny sposób. Uzależnił przyznanie koncesji spółce od przejęcia przez Polskie Radio fabryki aparatów telefonicznych i telegraficznych, którą wyceniono właśnie na 40 proc. akcji - mówił w Dwójce Krzysztof Michalski, pierwszy prezes Polskiego Radia S.A.
Zobacz więcej na temat:  radio Dwójka Krzysztof Michalski Tomasz Lerski Polskie Radio Zobacz także Polskie Towarzystwo Radiotechniczne Warszawa