Polskie Radio
Section05
Jakub Kukla

"Wszyscy go kochali". Artyści wspominają Wiesława Gołasa

- W środowisku słynął z tego, że potrafił zagrać wszystko, tryskał inwencją, uwielbiał pracować. Dar wyrażania siebie, różnych rzeczy, które są poza człowiekiem, były jego udziałem  - tak na antenie Dwójki Wiesława Gołasa wspominał aktor Jarosław Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Gołas odeszli 2021 Jakub Kukla Maja Komorowska Jarosław Kilian jarosław gajewski Dwójka Teresa Lipowska Anna Seniuk emilia krakowska Tomasz Mościcki

Grażyna Barszczewska: gram na sobie, a to delikatny instrument [ZOBACZ WIDEO]

- Aniela Dulska ma wiele twarzy, ciągle żyje, co jest optymistyczne jeśli chodzi o twórczość Zapolskiej, a mniej optymistyczne gdy chodzi o cechy, które są niestety ciągle w nas. Wydaje nam się, że ta hipokryzja jest w naszych sąsiadach, znajomych, przyjaciołach, nieprzyjaciołach, a ona tkwi w nas - mówiła na antenie Dwójki aktorka Grażyna Barszczewska, wcielająca się w tytułową rolę podczas jutrzejszego Narodowego Czytania "Moralności pani Dulskiej".
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Barszczewska Narodowe Czytanie 2021 Dwójka Jakub Kukla

"Anna Bilińska pokazała Polkom, że kariera jest możliwa"

- Miałam duży problem, aby skompletować listę nazwisk bohaterek mojej książki. Tych malarek było około dwustu, starałam się pokazać ewolucję ich dróg życiowych w świecie artystycznym. Czytelnicy towarzyszą artystkom w Paryżu od XIX wieku, aż po lata 60. i 70. następnego stulecia - mówiła na antenie Dwójki pisarka Sylwia Zientek, autorka książki "Polki na Montparnassie".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla malarstwo Dwójka KULTURA Paryż

Józef Elsner. "Wykształcił całą generację polskich kompozytorów"

- Był z pochodzenia Niemcem, ale całkowicie identyfikował się z naszą kulturą i ma ogromne zasługi w jej budowaniu. Przez 55 lat działał w Warszawie, w której osiedlił się w roku 1799, jako kompozytor i dyrektor opery, prowadził działalność wydawniczą, recenzencką, nawet naukową, a przede wszystkim pedagogiczną. Można powiedzieć, że wykształcił całą generację polskich kompozytorów wczesnoromantycznych - mówiła w Dwójce Ewa Siemdaj.
Zobacz więcej na temat:  Józef Elsner Jakub Kukla Dwójka

Wojenne wspomnienia w dziecięcych pamiętnikach

- We wspomnieniach dzieci zapisały się najbardziej traumatyczne przeżycia, ale przebijają się też wspomnienia pozytywne, na przykład na nowo wywieszone polskie flagi i powroty bliskich, które na szczęście się zdarzały - mówiła o wypracowaniach dzieci odkrytych w archiwach Radomia i Kielc Paulina Wiśniewska z Działu Archiwum Instytutu Pileckiego. 
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pileckiego Dwójka Jakub Kukla dzieci II wojna światowa

16. Festiwal Goldbergowski - silny akcent na muzykę gdańską

- Patron tego wydarzenia Johann Gottlieb Goldberg był gdańszczaninem, dlatego ten festiwal odbywa się w Gdańsku. Muzyk przeszedł do historii dzięki temu, że uczył się u Jana Sebastiana Bacha, i z tego, co wiemy, był chyba jednym z ulubionych uczniów Bacha i prawdopodobnie pierwszym wykonawcą Wariacji Goldbergowskich - mówiła w Dwójce prof. Alina Ratkowska.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk Jakub Kukla Dwójka muzyka dawna muzyka klasyczna Jan Sebastian Bach

Izabela Teodorkiewicz: na tym festiwalu są prawdziwe perełki, które warto zobaczyć

- Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", to nie tylko duże koncerty i wielkie gwiazdy, ale tez spotkania literackie, warsztaty, spacery po żydowskiej warszawie. My czytamy naszej publiczności wspaniałych klasyków żydowskich, razem poznajemy poezję, razem gotujemy, razem tańczymy i bawimy się. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie - mówiła w Dwójce Izabela Teodorkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz literatura kultura żydowska Festiwal Kultury Żydowskiej Jakub Kukla Dwójka

Krystian Adam Krzeszowiak: miłość do Monteverdiego była trudna, ale piękna

- Kiedyś pojechałem na przesłuchanie do Alana Curtisa do Florencji. Powiedział "wiesz, będę robił Koronację Poppei, chciałbym, żebyś zaśpiewał". To nie lada wyzwanie, bo to wysoka partia. Bardzo mi się podobała, ale stwierdziłem, że to nie jest muzyka dla mnie. Jednak po jej wykonaniu wiedziałem, że to coś niewiarygodnego. Miałem ciarki na całym ciele - mówił w Dwójce znakomity śpiewak operowy Krystian Adam Krzeszowiak.
Zobacz więcej na temat:  śpiew opera Jakub Kukla muzyka klasyczna Dwójka