Polskie Radio
Section05
Jan Paweł II

Dziedzictwo kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ponad rok temu, podczas mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej, kardynał Stefan Wyszyński, zwany Prymasem Tysiąclecia, został ogłoszony błogosławionym. Życiorys kardynała może być przewodnikiem po historii Polski prawie całego XX wieku. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Stefan Wyszyński Janusz Odziemkowski Bogdan Bartołd Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego Kościół katolicki wiara Jan Paweł II komunizm

"Miłość jako sposób życia". 101. rocznica urodzin Wandy Półtawskiej

- Moje przeżycia, nie tylko wojenne, były okazją, bym zrozumiała, kim jest człowiek, jaka jest jego tożsamość - podkreślała w jednym z radiowych wywiadów Wanda Półtawska, ceniona lekarka, specjalistka w dziedzinie psychiatrii, profesor nadzwyczajna Papieskiej Akademii Teologicznej.
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska Jan Paweł II chrześcijaństwo psychologia II wojna światowa psychiatria rodzina W POLSKIM RADIU

Piotr Dmitrowicz: Jan Paweł II upomniał się o "milczący Kościół"

- Inauguracja tego pontyfikatu to był niesamowity dzień i zapowiedź tego, czym ten pontyfikat będzie. To słowa Jana Pawła II "nie lękajcie się" skierowane do wszystkich na świecie, ale przede wszystkim, jak sam papież mówił, chciał być głosem tych najsłabszych, którzy nie mają możliwości mówienia, obrony - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Kościół katolicki Jerzy Popiełuszko Jan Paweł II Piotr Dmitrowicz

"Żywy pomnik" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska Jan Paweł II

Wsparcie uzdolnionej młodzieży. Niezwykły pomnik Jana Pawła II

– Do fundacji trafiłam w 2001 roku w gronie pierwszych 500 uczniów, którzy otrzymali stypendia. Byłam wtedy w pierwszej klasie gimnazjum. Jestem przedostatnia z siódemki rodzeństwa. Rodzicom nie było łatwo, choć starali się, żeby niczego z podstawowych rzeczy nam nie brakowało, ale nie mogliśmy sobie pozwolić ani na wycieczkę szkolną, ani na obozy czy zimowiska. Pierwszą rzeczą, którą sobie kupiłam ze stypendium, była gitara – wspomina Karolina Trudnowska. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska Jan Paweł II Dzień Papieski

16 i 19 października. Dwie daty i dwie rocznice ważne w historii Polski

Wielka rola Jana Pawła II w obaleniu komunizmu, a także "ustawiony" proces zabójców księdza Jerzego Popiełuszki i bezwzględne niszczenie duchowieństwa przez władze PRL, niejednokrotnie posuwające się do zabójstw, nawet po 4 czerwca 1989 roku – o tym Magdalena Drohomirecka rozmawiała w "Klubie Trójki" ze swoimi gośćmi.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Magdalena Drohomirecka Jan Paweł II papież Jerzy Popiełuszko Jan Sikorski Jan Żaryn historia Polski

Wizyta Andrzeja Dudy w Rzymie. Prezydent odznaczył kard. Angelo Comastriego

Prezydent Andrzej Duda w ambasadzie polskiej przy Watykanie odznaczył Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej kard. Angelo Comastriego, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II. Polski prezydent przybył do Rzymu na otwarcie Światowego Forum Żywności w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Andrzej Duda Kościół katolicki Watykan dyplomacja ŚWIAT Europa

"Papież" – słuchowisko Tomasza Mana na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

W 44. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na zwierzchnika Kościoła katolickiego przypomnieliśmy słuchowisko, które zostało zrealizowane dla "Sceny teatralnej Trójki" w roku setnych urodzin Jana Pawła II. Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska "Papież" z udziałem wybitnych aktorów - Zdzisława Wardejna i Adama Woronowicza. 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Scena Teatralna Trójki Jan Paweł II Tomasz Man Adam Woronowicz Trójka

Premier: im bardziej świat pogrąża się w konfliktach, tym lepiej rozumiemy znaczenie postaci Jana Pawła II

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że im bardziej świat pogrąża się w konfliktach, tym lepiej rozumiemy znaczenie takich postaci jak wielki papież Jan Paweł II, potrafiących swój niepodważalny autorytet wykorzystać do wpływania na światową politykę, godząc i i równoważąc racje oraz interesy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Jan Paweł II

Para prezydencka złożyła kwiaty na grobie Jana Pawła II w 44. rocznicę wyboru Polaka na papieża

Para prezydencka uczciła 44. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą po południu przybyli do Watykanu, gdzie złożyli kwiaty przy grobie Jana Pawła II. Para prezydencka wzięła też udział w nabożeństwie z okazji rocznicy wyboru Polaka na Stolicę Apostolską.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo aktualności katolickie Jan Paweł II Dzień Papieski wiara Kościół ŚWIAT prezydent Andrzej Duda

XXII Dzień Papieski. Bp Suchodolski: Jan Paweł II pomaga odkrywać blask prawdy i wartość sumienia

Biskup Grzegorz Suchodolski powiedział, że Jan Paweł II pomaga odkrywać blask prawdy i wartość sumienia. Podczas mszy w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie odniósł się w ten sposób do hasła XXII Dnia Papieskiego obchodzonego w 44. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Jan Paweł II Dzień Papieski wiara Kościół