Polskie Radio
Section05
Jan Paweł II

W Rosji konsekrowano kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II

W Togliatti, w europejskiej części Rosji został poświęcony kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Konsekracji dokonał ordynariusz saratowskiej diecezji św. Klemensa biskup Klemens Pickel. Kościół w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Togliatti jest pierwszą świątynią katolicką na terenie Federacji Rosyjskiej, której patronuje św. Jan Paweł II. W uroczystości wziął udział ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski.
Zobacz więcej na temat:  Polacy w Rosji Syberia Jan Paweł II Kościół katolicki

"Zawsze czuliśmy, że nas kocha". W Irkucku rozpoczęły się obchody VI Syberyjskiego Dnia Papieskiego

W Irkucku rozpoczęły się obchody VI Syberyjskiego Dnia Papieskiego. W tym roku wspominanie na Syberii nauczania Św. Jana Pawła II zbiegło się z trzydziestą rocznicą odbudowy struktur Kościoła Katolickiego w krajach dawnego Związku Radzieckiego. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Rosja Syberia Irkuck społeczeństwo religia chrześcijaństwo katolicyzm papież Jan Paweł II Dzień Papieski

Rosja: w Irkucku trwają przygotowania do niedzielnego Dnia Papieskiego

W Irkucku trwają przygotowania do zaplanowanego na niedzielę VI Dnia Papieskiego. Uroczystości zbiegają się z 30. rocznicą odbudowy w Rosji struktur Kościoła Katolickiego. W 1991 roku papież Jan Paweł II podpisał bullę o ustanowieniu dwóch administratur apostolskich dla europejskiej i syberyjskiej części Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Jan Paweł II Kościół katolicki Kościół i kultura Polacy w Rosji

"Jan Paweł II zapisał się w sercach wiernych z Syberii". Irkuck przygotowuje się do Dnia Papieskiego

W Irkucku trwają przygotowania do zaplanowanego na jutro VI Dnia Papieskiego. Uroczystości zbiegają się z 30. rocznicą odbudowy w Rosji struktur Kościoła Katolickiego. W 1991 roku papież Jan Paweł II podpisał bullę o ustanowieniu dwóch administratur apostolskich dla europejskiej i syberyjskiej części Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Rosja Syberia Irkuck religia wiara Kościół Jan Paweł II Dzień Papieski

Kard. Nycz: kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II łączyła głęboka przyjaźń

W polskim kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbyła się msza święta dziękczynna za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego, poświęcona również wspomnieniu liturgicznemu św. Jana Pawła II. Nabożeństwu przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Rzym społeczeństwo religia chrześcijaństwo katolicyzm Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Kazimierz Nycz Msza święta Jan Paweł II Karol Wojtyła

"Z Watykanu w świat". Magdalena Wolińska-Riedi o kulisach papieskich pielgrzymek

Jest lingwistką, dziennikarką, korespondentką TVP w Rzymie i w Watykanie. Właśnie wyszła jej trzecia książka, "Z Watykanu w świat", w której opowiada o kulisach papieskich podróży i pielgrzymek. Gościem audycji "Spotkanie z..." była Magdalena Wolińska-Riedi. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska literatura Watykan papież podróże papież Franciszek Jan Paweł II wiara Kościół Włochy COVID-19

Słuchowisko "Papież" ponownie na STT [POSŁUCHAJ]

Aktorzy występujący w słuchowiskach "Sceny teatralnej Trójki" otrzymali nagrody na XX Festiwalu "Dwa Teatry". Przypomnieliśmy już rolę Andrzeja Mastalerza w sztuce "Pacierz Nościerz" Mateusza Żaboklickiego, uhonorowaną Nagrodą ZASP. Laureatem nagrody za rolę drugoplanową w kategorii słuchowisk został Adam Woronowicz. Zagrał on polityka w "Papieżu", słuchowisku, zrealizowanym w roku setnych urodzin Jana Pawła II. 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Trójka Tomasz Man Adam Woronowicz Andrzej Brzoska Jan Paweł II

Ks. prof. Dariusz Kowalczyk: przez lata banalizowano nauczanie Jana Pawła II

- Wciąż nie możemy wyjść z tego co stało się po pierwszej po odzyskaniu niepodległości pielgrzymce Jana Pawła II w 1991 r. Okazało się raptem, że to, co mówi papież, nie podoba się wielu środowiskom. Pojawiły się głosy, ze papież nie rozumie demokracji, że oto kościół pod przewodnictwem papieża chciałby tu ustanowić jakieś państwo wyznaniowe - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Dariusz Kowalczyk (Uniwersytet Gregoriański w Rzymie).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo wiara Kościół katolicki Polskie Radio Jan Paweł II Karol Wojtyła Watykan

Rocznica wyboru kardynała Wojtyły na papieża. Historyk: dla komunistów to był szok

- Bezpieka nie do końca zdawała sobie sprawę z konsekwencji tego wyboru. Ostatecznie przyjęto, że kardynał Karol Wojtyła będzie lepszy jako papież w Watykanie niż jako prymas w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Rafał Łatka. 43 lata temu, 16 października 1978 roku, na papieża został wybrany metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II HISTORIA Watykan historia Polski PRL komunizm

"Dał nowy wyraz antropologii katolickiej". Prof. dr hab. Jan Przybyłowski o Janie Pawle II

- Jan Paweł II dokonał pewnego rodzaju przewrotu kopernikańskiego w myśleniu. Mówił w swojej programowej encyklice, że to w człowieku należy widzieć drogę, którą Kościół powinien podążać. Dał on tej antropologii katolickiej nowy wyraz - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo papież Jan Paweł II Karol Wojtyła chrześcijaństwo katolicyzm Kościół katolicki

Ks. prof. Mazurkiewicz: komuniści nie przewidzieli lojalności kard. Wojtyły do kard. Wyszyńskiego

- Komuniści mieli nadzieję, że jeśli w Krakowie pojawił się biskup, który będzie miał silną osobowość, to uda się go skłócić z kard. Wyszyńskim - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW. - Mieliśmy dwóch wielkich kardynałów o niesamowicie silnych osobowościach, a jednocześnie doświadczaliśmy głębokiej lojalności kard. Wojtyły w stosunku do kard. Wyszyńskiego. Myślę, że tej lojalności nie przewidzieli komuniści - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański Jan Paweł II Stefan Wyszyński Kościół katolicki

"Przełamywał bariery, był głosem ludzi najbiedniejszych". Dmitrowicz o Janie Pawle II

- Nigdy w historii nie było człowieka, który był widziany na żywo przez tyle milionów ludzi - podkreślił podsumowując 104 pielgrzymki Jana Pawła II w audycji Polskiego Radia 24 Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Jan Paweł II Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Piotr Dmitrowicz Kościół Kościół katolicki papież