Polskie Radio
Section05
Jean Claude-Juncker

Komisja Europejska przyjęła projekt budżetu UE. Komentarze

Komisja Europejska przyjęła w środę propozycję wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027. Całkowita suma zobowiązań ma wynieść w tym okresie 1,279 biliona euro, natomiast płatności 1,246 biliona euro. KE proponuje cięcia w polityce spójności i polityce rolnej o 5 proc, a także uzależnienie wypłat środków od przestrzegania praworządności. O przyszłym budżecie Unii mówili w Polskim Radiu 24 europeista prof. Tomasz Grzegorz Grosse z UW i Łukasz Warzecha z „Do Rzeczy” i Polskiego Radia 24. 
Zobacz więcej na temat:  budżet ue Unia Europejska Jean Claude-Juncker euro budżet unijny

Unia wynegocjowała umowy handlowe z Japonią i Singapurem

Komisja Europejska przedstawiła krajom członkowskim wynegocjowaną propozycję umów gospodarczych i handlowych z Japonią oraz Singapurem. „To dowód zjednoczenia przeciw protekcjonizmowi” - ocenił przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. O umowie handlowej Unii z Japonią i Singapurem mówiła w audycji Magazyn Europejski redaktorka Polskiego Radia Magdalena Skajewska.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Jean Claude-Juncker Japonia Singapur Magdalena Skajewska USA Donald Trump

Polska podejmuje kroki wobec KE ws. reformy sądownictwa

Posłowie PiS złożyli w czwartek w Sejmie projekty nowelizacji ustaw o sądach powszechnych, Sądzie Najwyższym i organizacji Trybunału Konstytucyjnego. Propozycje te mają m.in. spełnić oczekiwania Komisji Europejskiej, zdaniem której ustawy sądowe są niezgodne z przepisami UE. O konflikcie i dążeniu do kompromisu Polski i Unii Europejskiej mówili w audycji Gorący Temat Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita) i politolog prof. Andrzej Gil (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska reforma sądownictwa Unia Europejska Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Mateusz Morawiecki Jean Claude-Juncker

"Rząd osiągnął sukces zmuszając Brukselę do dialogu"

Szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker powiedział w piątek, odnosząc się do zaproponowanych przez PiS zmian dotyczących SN, KRS i TK, że obserwuje inicjatywy podjęte przez część polskiego parlamentu "z najwyższą sympatią". – Polski rząd osiągnął sukces zmuszając do dialogu Brukselę. Juncker byłby grabarzem UE, gdyby doszło do wojny między Polską a UE – mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska Jean Claude-Juncker Mateusz Morawiecki reforma sądownictwa

Coraz bliżej kompromisu z Komisją Europejską

Możliwy jest przełom w relacjach z Komisją Europejską i zakończenie sporu. Mówił o tym w Brukseli premier Mateusz Morawiecki nawiązując do zaproponowanych zmian w ustawach sądowych mających wyjść naprzeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej. O relacjach na linii Warszawa-Bruksela mówili w audycji Debata Dnia Tomasz Walczak (Super Express) i Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Jean Claude-Juncker Komisja Europejska

"Biała księga" przekazana Junckerowi. Komentarze

Podczas czwartkowego spotkania z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem premier Mateusz Morawiecki przedstawił „białą księgę” w sprawie reform polskiego wymiaru sprawiedliwości. „Myślę, że »biała księga« dotycząca zmian w wymiarze sprawiedliwości uspokoi złą atmosferę, jaka była w przeszłości między Polską a UE”. O relacjach na linii Warszawa-Bruksela mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Pilitowski z Fundacji Courtwatch.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Jean Claude-Juncker Mateusz Morawiecki premier Bruksela

Bruksela: premier przedstawił "białą księgę" ws. sądów

- "Biała księga" zawiera pełne wyjaśnienie, jak postrzegamy reformę wymiaru sprawiedliwości - będzie on o wiele bardziej niezależny; mam nadzieję, że krok po kroku, przekonamy do tego KE - mówił w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. O relacjach Polski z Brukselą mówili w audycji Debata Dnia Mateusz Makowski (Do Rzeczy), Bartosz Rydliński (politolog z UKSW) i Tomasz Walczak (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  biała księga Mateusz Morawiecki Komisja Europejska Jean Claude-Juncker

Europejskie perspektywy krajów Bałkanów Zachodnich

– Chęć integracji ze strony instytucji europejskich jest duża, gorzej jest w przypadku samych państw członkowskich – powiedziała Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. W audycji „Świat w Powiększeniu” rozmowa o europejskich perspektywach krajów Bałkanów Zachodnich w kontekście rozpoczynającej się wizyty Jean-Claude’a Junckera w krajach tego regionu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bałkany Unia Europejska Jean Claude-Juncker Serbia Czarnogóra Albania macedonia Bośnia i Hercegowina Kosowo Marta Szpala

Ustalone spotkanie premiera z szefem KE. Polska szykuje "białą księgę"

Po rozmowach w Brukseli premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "temperatura sporu" z Komisją Europejską w sprawie praworządności - opadła. Przy okazji nieformalnego szczytu unijnego poświęconego między innymi nowemu budżetowi Wspólnoty szef rządu rozmawiał z przewodniczącym Komisji Jean-Claudem Junckerem i jego zastępcą Fransem Timmermansem. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mateusz Morawiecki Jean Claude-Juncker Komisja Europejska reforma sądownictwa

"Nie możemy się godzić na nierówne traktowanie w UE"

Komisja Europejska po spotkaniu jej szefa Jean-Claude'a Junckera z premierem Mateuszem Morawieckim oczekuje teraz na ruch ze strony Polski ws. rozwiązania kwestii praworządności - poinformowało w środę dziennikarzy w Brukseli źródło w KE. O relacjach Polski z Brukselą mówił w audycji Światowa Szachownica Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. W PR24 również rozmowa z prof. Tomaszem Grzegorze Grosse, europeistą z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Jean Claude-Juncker Mateusz Morawiecki Komisja Europejska Bruksela Unia Europejska Światowa Szachownica - archiwalne