Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Dr Maciej Kawecki: tezy Stanisława Lema są aktualne do dziś

- Znajduję aktualność jego tez i to nawet nie tych najbardziej znanych, tych najbardziej rozpowszechnionych, ale znajduję aktualność takich tez bardziej filozoficznych, pogłębionych w tej literaturze. Tego, do czego doprowadza nas życie w bańkach informacyjnych, w których wszyscy funkcjonujemy dzisiaj - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Instytutu Lema.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Lem Maja Kluczyńska literatura KULTURA fantastyka społeczeństwo informacyjne POLSKA społeczeństwo czytelnictwo

Historia Józefa Szczepańskiego "Ziutka". "To postać piękna, ale mało znana"

- Było mnóstwo białych plam, których nikt nie był w stanie zapełnić, nawet najbliższa rodzina. Jego matka, dopóki żyła, próbowała czegoś się dowiedzieć, ale po wojnie Ziutek to była postać zakazana. Nie można było o nim pisać ani mówić, a jego utwory były na liście dzieł zakazanych - mówiła w Dwójce Małgorzata Czerwińska-Buczek, autorka książki »Ziutek. Chłopiec od "Parasola"«.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Dwójka literatura Paweł Siwek

Olga Drenda: wolę czytać non-fiction i książki naukowe

- Mam taką dziwną właściwość, że książki dla większości osób odprężające, czyli fabularnie przemyślane, z wartką akcją i wciągającą opowieścią, są dla mnie trudniejsze, ponieważ muszę pamiętać wszystkie wątki. One bardzo często mi się mylą, dlatego teoria jest da mnie łatwiejsza i przyjemniejsza w lekturze - mówiła w Dwójce eseistka i tłumaczka.
Zobacz więcej na temat:  Olga Drenda literatura eseistyka Dwójka Kinga Michalska