Polskie Radio
Section05
Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Abdulrazak Gurnah laureatem Literackiej Nagrody Nobla

Abdulrazak Gurnah otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Urodzonemu na Zanzibarze tanzańskiemu pisarzowi przyznano ją "za bezkompromisową i pełną współczucia eksplorację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami". - Po polsku nie przeczytamy ani słowa tego autora, ale myślę, że wkrótce to się zmieni - mówiła na antenie Dwójki Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.
Zobacz więcej na temat:  literatura nagroda Nobla Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Wojciech Tomczyk: "Rozstrzelanie" to opowieść o mechanizmach pamięci

- Kiedy byłem młodszy, żyli wszyscy uczestnicy głównego wątku tej opowieści, czyli moja mama, mój dziadek, siostra mamy. To ważna część naszego dziedzictwa, postanowiłem ją wreszcie opisać - mówił na antenie Dwójki Wojciech Tomczyk, autor słuchowiska, które w niedzielę 26 września o godz. 21.00 zostanie zagrane na żywo. Będziemy je transmitować na antenie Programu 2 i na Facebooku Dwójki prosto z Muzeum Powstania Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Wojciech Tomczyk Dariusz Błaszczyk Andrzej Mastalerz Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Grand Prix dla słuchowiska "Wyszedł z domu"

- Różewicz jest po stokroć wielowymiarowy, a to, co zrobił Szymon Kuśmider to niesamowita sprawa. Grand Prix jest potwierdzeniem tego, że praca nad tym słuchowiskiem wyszła nam na dobre - mówił w Dwójce Paweł Krucz, jeden z aktorów słuchowiska "Wyszedł z domu", które zdobyło Grand Prix XX Festiwalu "Dwa Teatry" 2021 w Zamościu.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwa Teatry 2021 TEATR KULTURA

Wydarzenie Historyczne Roku. "Wiele projektów było dostosowanych do warunków pandemii"

- Mieliśmy znacznie więcej zgłoszeń z projektami internetowymi; takimi, które można było realizować pomimo niesprzyjających okoliczności. A druga rzecz, już niezwiązana z pandemią, jest taka, że powstało albo się zmodernizowało kilka nowych, wspaniałych instytucji. W szczególności Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski plebiscyt bitwa warszawska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Robert Kostro Polskie Wydawnictwo Muzyczne Łazienki Królewskie Dwójka KULTURA

Braterstwo poezji. Korespondencja Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza

- Miłosz odnosi się do Różewicza z sympatią, szacunkiem, chociaż niejednokrotnie ma też zastrzeżenia do jego poezji, natomiast nie ma w nim aż takiego nakierowania, wychylenia, jakie widzimy u Różewicza na Czesława Miłosza - mówił o relacji poetów Emil Pasierski, redaktor tomu "Braterstwo poezji. Korespondencja, wiersze i inne dialogi 1947-2013".
Zobacz więcej na temat:  poezja Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka Andrzej Franaszek Czesław Miłosz Tadeusz Różewicz

"Najważniejszy był dla niej człowiek". Wspomnienie o Szczęsnej Milli

- Jako dziennikarka robiła na mnie ogromne wrażenie. Przed każdą rozmową była bardzo dobrze przygotowana, ale też przed każdą miała tremę. Chociaż wchodziła do studia dziesiątki tysięcy razy w swoim życiu, zawsze było to dla niej przeżycie i chciała zrobić to jak najlepiej - tak prof. Ireneusz Krzemiński wspominał mistrzynię reportażu Polskiego Radia Szczęsną Milli, która zmarła 30 lipca w wieku 85 lat.
Zobacz więcej na temat:  Szczęsna Milli Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek odeszli 2021 wspomnienie

Alina Janowska: taniec był moją miłością

- Siostry taty były pianistkami pełną gębą, ciocia była pierwszą nauczycielką Witolda Małcużyńskiego. To moje osłuchanie z muzyką zaowocowało tym, że zaczęłam tańczyć przy każdej możliwej okazji. To było moje wielkie marzenie, aby być tancerką - to słowa Aliny Janowskiej w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia, które przypomnieliśmy w audycji.
Zobacz więcej na temat:  Alina Janowska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka TEATR

Agnieszka Nieracka: Lema kino nigdy nie interesowało

- Doskonale wiem, jaki był stosunek Stanisława Lema do kina. Podkreślał, że podoba mu się niema amerykańska burleska i King Kong, którego widział z ojcem w kinie. Natomiast sztafaż scenografii science fiction, bohaterowie w nich się poruszający, to było według niego bardzo ułomne. Trudno było z nim w ogóle porozmawiać o kinie - mówiła w Dwójce filmoznawczyni prof. Agnieszka Nieracka.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Rok Lema kino Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka

Problem pierwszy: ile ma być Lema w Lemie?

- Kłopot z Lemem polega na tym, że jest mistrzem słowa i tworzy światy, które bardzo trudno przełożyć na obrazy. Jak się go czyta, to człowiek sobie wyobraża najrozmaitsze rzeczy, zdarzenia, postacie, ale kiedy trzeba usiąść i nadać im konkretny kształt, to... nie wiadomo, jaki to ma być kształt - mówił prof. Jerzy Szyłak z Uniwersytetu Gdańskiego o komiksowych interpretacjach prozy Stanisława Lema.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka Rok Lema

Wojciech Kudyba: słuchowisko "Michał Sobiesław Śmierciak" to metafora czasu

- Usytuowałem mojego bohatera w sytuacji granicznej. Historia na pozór rozgrywa się w ramie rozmów z osobami, które główny bohater zaprasza do siebie. Jednak w pewnym momencie orientujemy się, że wszystko dzieje się wewnątrz niego - mówił w Dwójce Wojciech Kudyba, autor opowiadania "Michał Sobiesław Śmierciak", którego radiowej adaptacji podjął się Wojciech Mastalerz. Premiera w Dwójce w niedzielę (6.06) o godz. 19.30.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mastalerz słuchowisko Dwójka KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Wacław Holewiński: Szafarczyk to postać zadziwiająco piękna, ale wymazana z historii

- Postać Emanuela Szafarczyka występuje w niewielu opracowaniach. Nie za dużo o nim wiemy, choć dla pisarzy wystarczająco, by stworzyć literacki obraz tej postaci. A ja od lat planowałem tę powieść - mówił o swojej książce "Krew na rękach moich" Wacław Holewiński - prozaik, dramatopisarz, zastępca kierownika redakcji literackiej w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Wacław Holewiński Dwójka Powstanie Styczniowe

Bastarda Trio i "Krakus" Norwida

- W takiej pracy ważna jest jej organiczność, reakcja na potrzeby chwili. Przydaje się też średniowieczna oraz renesansowa muzyka polska i zagraniczna, do której zespół odnosił się wcześniej. Została ona dostosowana do potrzeb słuchowiska - mówił Paweł Szamburski, klarnecista Bastarda Trio, zespołu odpowiadającego za muzykę do słuchowiska "Krakus".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek słuchowisko Cyprian Kamil Norwid Rok Norwida Dwójka