Polskie Radio
Section05

Katarzyna Jankowska – PODCAST

Archeolodzy odkryli cenne srebra w Sieniawie. Skarby należały do rodziny Czartoryskich

W parku Pałacu w Sieniawie archeolodzy odnaleźli srebrne szkatułki i sztućce schowane w skórzanym worku. Historycy zastanawiają się, kiedy i w jakich okolicznościach zostały one ukryte. Bardzo dobry stan tych przedmiotów, prowadzi uczonych do wniosków, że mógł to być rok 1939 i pospieszna ucieczka mieszkańców pałacu przed Niemcami.
Zobacz więcej na temat:  Sieniawa Katarzyna Jankowska historia Polski Paweł Ignaczak Zobacz także Jacek Konik Izabela Czartoryska

Kobiecy świat rzeczy w XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej

W świecie konwenansów i sztywnych zasad, tworzenie własnych przestrzeni było podkreśleniem odmienności i indywidualności, przejawem kobiecej emancypacji. Kobieca sfera posiadania i aranżowania przedmiotów materialnych w kreowaniu pomieszczeń domowych jest przedmiotem badań naukowych. Pokazuje bowiem nie tylko rywalizację o piękno, prestiż i pozycję społeczną, ale również przemiany gospodarcze w XVIII wieku.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska kobieta

Przeszłość i pamięć w historii mówionej. Świadectwa wydarzeń XX i XXI wieku

Historią mówioną, czyli nagrywaniem świadków historii zajmują się między innymi uczeni, studenci, także instytucje takie jak archiwa i muzea. Badania nad pamięcią, emocjami, doświadczaniem i przeszłością stały się obecnie dyscypliną akademicką. - Polega na praktyce rejestrowania opowieści wspomnień, nagrywania audio albo wideo - wyjaśnia Marcin Jarząbek. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska historia Polski

Anna Bretońska - księżna Bretanii, dwukrotna królowa Francji

- Anna Bretońska jest dla współczesnych Bretończyków postacią emblematyczną, symbolem ich tożsamości. Za jej czasów, w konsekwencji jej dziedzictwa, Bretania została ostatecznie przyłączona do Królestwa Francji, choć sama Anna robiła bardzo wiele, żeby odrębność Bretanii od Francji utrzymać - powiedział w audycji "Eureka" prof. Jerzy Pysiak, historyk, mediewista z UW.
Zobacz więcej na temat:  Francja Bretania średniowiecze Katarzyna Jankowska

Historia Herbaciarni w Łazienkach Królewskich

Na granicy Ogrodu Botanicznego i Łazienek Królewskich, niedaleko bramy wejściowej od Alei Ujazdowskich, zachował się budynek dawnej Ananasarni, zbudowany na początku XIX wieku. Szklarnia przetrwała do I wojny światowej, następnie została przekształcona w budynek gospodarczy. W ostatnim czasie pawilon przeszedł modernizację, podczas której odsłonięto dawny system ogrzewania cieplarni.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Łazienki Królewskie Warszawa

Arystokraci wiedzy, mistrzowie mądrości - antyczni filozofowie i ich nauki

"W starożytności filozofia polegała nie tylko na formułowaniu poglądów, ale również była sztuką życia" - uważał francuski historyk filozofii Pierre Hadot. W Polsce jego koncepcje spopularyzował wybitny uczony, prof. Juliusz Domański. W jaki sposób filozofowie rozumieli samych siebie, swoją rolę, co oprócz doktryn i poglądów charakteryzowało ich twórców i głosicieli?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska filozofia starożytność starożytna Grecja

Wizja wszechświata i mapy Klaudiusza Ptolemeusza

Grecki uczony Klaudiusz Ptolemeusz stworzył w II wieku n.e. wizję budowy wszechświata oraz mapę znanego mu świata opisującą ziemie od Dunaju do Morza Bałtyckiego. Do czasu renesansowej rewolucji w kartografii, w starożytności i średniowieczu powstawały mapy posiadające tzw. białe plamy oznaczane słowami "ubi leones" - tam, gdzie mieszkają lwy, koniec znanego świata. Jednocześnie tworzono mapy mityczne, lądów wyobrażonych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska geografia mapy średniowiecze starożytność matematyka Grecja Egipt

Listy filozofów. Korespondencja i wymiana myśli na przestrzeni dziejów

Filozoficzna epistolografia ma swój początek w starożytności. Potrzeba dyskusji angażowała filozofów z różnych stron świata, którzy  zazwyczaj osobiście się nie znali. Łacina jako język uniwersalny, a w czasach Oświecenia język francuski i obszerna korespondencja Woltera, Diderota czy Rousseau są przedmiotem analizy i porównania ze współczesnymi formami komunikacji myślicieli. - Prawie wszyscy filozofowie pisali listy. Począwszy od Platona, skończywszy na polskich filozofach XX wieku - zwraca uwagę prof. Michał Zembrzuski.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska filozofia listy