Polskie Radio
Section05

Kościół katolicki

Katolicy w Australii Zachodniej

Działalność duszpasterska oo. Franciszkanów w Australii Zachodniej pozostaje wartością niewymierną, gdyż nie da się jej ująć w dane statystyczne. Z różnych jednak świadectw wynika, że oo. Franciszkanie na przestrzeni 30-tu lat poświęcili jej dużo sił i pracy. O duszpasterstwie w Australii mówił w Polskim Radiu 24 ojciec Tomasz Bujakowski z Polskiego Ośrodka Rzymsko-Katolickiego w Perth.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Australia franciszkanie Perth Kościół

"Polska kolejny raz musi oddać się w opiekę Matce Chrystusa"

– Skala naszego przedsięwzięcia jest ogromna – powiedział Maciej Bodasiński, reżyser i dokumentalista. 7 października, w święto Matki Bożej Różańcowej, zorganizowana zostanie akcja Różaniec do Granic. Organizatorzy wydarzenia liczą, że w tej szczególnej modlitwie różańcowej weźmie udział ponad milion Polaków. Na temat akcji i siły różańca rozmawialiśmy w audycji „Życie z duszą, czy bez?”.
Zobacz więcej na temat:  religia wiara Jezus Chrystus Różaniec do Granic

Kościół Katolicki zachęca: sierpień – miesiącem trzeźwości

Alkohol zabija co roku 11 tys. osób. Statystycznie każdy z nas w ciągu 12 miesięcy wypija 10 litrów czystego alkoholu, a milion Polaków jest od niego uzależniona. W rodzinach, w których jest problem alkoholowy, żyje ponadto 1,5 mln dzieci. Dlatego też jak co roku Kościół Katolicki zachęca do tego, by sierpień był miesiącem trzeźwości. Mówił o tym w audycji Tym Żyje Kraj biskup Tadeusz Bronakowski.
Zobacz więcej na temat:  Kościół alkohol wakacje wakacje 2017

"Reformacja przyczyniła się do dechrystianizacji Niemiec"

- Wraz z rozpoczęciem reformacji mieliśmy do czynienia z całą serią wojen religijnych w Europie Zachodniej. Za tym poszedł dynamiczny rozwój roli państwa, które w toku przemian kulturowych stawało się coraz bardziej świeckie. W Oświeceniu wszystko stało się zlaicyzowane. Za czasu totalitaryzmów również mieliśmy do czynienia z pustynią duchową – mówił w audycji Kulisy Spraw prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, autor książki "Kryzys i destrukcja. Szkice z dziejów reformacji".
Zobacz więcej na temat:  religia chrześcijaństwo protestantyzm islam katolicyzm