Polskie Radio
Section05
Kultura w Jedynce

"To setki, tysiące działań". Podsumowanie Roku Romantyzmu Polskiego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podsumowało działania edukacyjno-kulturalne realizowane w ramach Roku Romantyzmu Polskiego. Zwieńczeniem obchodów jest projekt muzyczny "Jednego serca. (Kon)teksty polskiego romantyzmu". - Wszyscy jesteśmy z romantyzmu. Te odwieczne dyskusje Polaków na temat naszego charakteru narodowego przechylają szalę w tę stronę - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak romantyzm Rok Romantyzmu Polskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Jan Stokłosa

Indywidualność aktorska. Poznaliśmy nominowanych do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Poznaliśmy nominacje do tegorocznej edycji Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Wyróżnienie od ponad 50 lat przyznawane jest młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością. W gronie nominowanych znalazło się pięciu aktorów wybranych przez kapitułę konkursu. Nazwisko laureata poznamy 12 grudnia podczas uroczystej gali.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino Zbigniew Cybulski film polski

Poruszenie odbiorcy i siła miłości. Katarzyna Figura o aktorstwie i życiu prywatnym

W filmie Jakuba Skoczenia "Chrzciny", którego najważniejszym walorem są kreacje aktorskie, Katarzyna Figura, specjalnie do tej roli zmieniona fizycznie, zagrała postać starszej, wiejskiej kobiety, Marianny. – W aktorstwie najważniejsze dla mnie jest to, żeby odbiorca był zaskoczony i poruszony. Nie chcę, nie lubię i nie będę dawać mu tego, czego oczekiwałby ode mnie – deklaruje aktorka w audycji "Spotkanie z…".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Figura aktorstwo Joanna Sławińska film polski

Nagroda Identitas. Opisanie tożsamości i warsztaty za kręgiem polarnym

Nagroda Identitas, przyznawana od 2014 roku przedstawicielom szeroko pojętej humanistyki, którzy nie przekroczyli 40 lat, zmienia swoją formułę i staje się nagrodą literacką - dla poetów, prozaików i eseistów. Do końca listopada 2022 Fundacja Identitas przyjmuje zgłoszenia do konkursu od zainteresowanych twórców.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Nagroda Identitas literatura Tomasz Kaźmierowski Wojciech Stanisławski

Przegląd wydarzeń kulturalnych na 104. rocznicę odzyskania niepodległości

W związku z obchodami Święta Niepodległości w najbliższy piątek (11 listopada) w całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia kulturalne. Chętne osoby mogą wziąć udział na przykład w koncertach, wystawach i piknikach przygotowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Biurem "Niepodległa".
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada wydarzenia kulturalne Martyna Podolska

Dar Napoleona dla Wincentego Krasińskiego. Zaginiony prezent wrócił do Polski

Unikatowy dar Napoleona dla hrabiego Wincentego Krasińskiego, zaginiony w czasie II wojny światowej i odzyskany w maju br. dzięki działaniom restytucyjnym prowadzonym przez resort kultury, został przekazany do zbiorów Muzeum Historii Polski. Obiekt będzie kolejnym elementem przygotowanej przez instytucję ekspozycji poświęconej historii naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Napoleon_Bonaparte Muzeum Historii Polski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Michał Montowski Wincenty Krasiński II wojna światowa historia Polski

Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939". Radiowcy przekazywali Europie, że nadal walczymy

Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939" opowiada dramatyczną historię Warszawy sprzed 83 lat. - Pokazuje Polaków radiowców, którzy nie walczyli z karabinami, ale robili to głosem. Do samego końca wykonywali swoje obowiązki - mówi w Programie 1 Maciej Czaplicki, jeden z autorów komiksu. Jak powstawało to wyjątkowe wydawnictwo?
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak komiks II wojna światowa Maciej Czaplicki

Inspiracja Tyrmandem i studium samotności. Michał Kwieciński o filmie "Filip"

Nakręcony przez Michała Kwiecińskiego film "Filip" jest oparty na powieści Leopolda Tyrmanda o tym samym tytule. Reżyser zdecydował się jednak na opowiedzenie o II wojnie światowej od innej strony. - Książka Tyrmanda była jedynie inspiracją. Zgadza się tyle, że jest to historia Żyda, w centrum nazistowskich Niemiec, który korzysta z życia. I właściwie to się zaczyna i kończy na korzystaniu z życia w opresyjnej sytuacji - mówi Michał Kwieciński.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska film polski kino Michał Kwieciński

Podsumowanie Festiwalu Filmowego w Gdyni. Złote Lwy dla filmu o bliźniaczkach z Barbadosu, "IO" bez nagród

Tegoroczna edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni już za nami. Złotymi Lwami uhonorowano film "The Silent Twins". Wydarzenie było pod pewnymi względami wyjątkowe. Decyzją komitetu organizacyjnego w tym roku o Złote Lwy rywalizowało aż 20 filmów, w tym kilkanaście premier. Festiwalowi towarzyszyły pokazy specjalne w ramach sekcji "Czysta klasyka", "Polonica" - czyli filmy powstałe w koprodukcji z polskimi filmowcami - pokazy filmów dla najmłodszych pod wspólnym tytułem "Gdynia dzieciom", a także spotkania filmowców z widzami i debaty poświęcone problemom polskiego kina.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Joanna Sławińska festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni spektakl Gdynia Agnieszka Smoczyńska Walia Barbados Leopold Tyrmand Jerzy Skolimowski Polski Instytut Sztuki Filmowej

Narodowe Czytanie. "Ballady i romanse" w Ogrodzie Saskim

W związku z ustanowieniem przez Sejm Roku Romantyzmu Polskiego tym razem podczas Narodowego Czytania oddamy się lekturze "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Finał akcji, z udziałem pary prezydenckiej, odbędzie się w najbliższą sobotę w Ogrodzie Saskim. - Fenomen Narodowego Czytania polega właśnie na jego wspólnotowym, oddolnym charakterze - wyjaśnia Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Ballady i Romanse literatura

"Kościuszkowski western". Paweł Maślona o filmie "Kos"

- Nie jest to taki film historyczny, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Bardziej jest to fantazja na temat Kościuszki, insurekcji i wszystkiego, co się działo, niż rozprawka historyczna. Jest to fantazja, ale chcemy być jak najbliżej prawdy o tym czasie - opowiada o filmie "Kos" jego reżyser Paweł Maślona. Produkcja na podstawie scenariusza Michała Zielińskiego zabierze widzów w przeddzień insurekcji kościuszkowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Joanna Sławińska Tadeusz Kościuszko film polski FILM