Polskie Radio
Section05
Legiony Polskie

Drogi Pułtuska do Niepodległości

– Miasto było wolne 11 listopada 1918 roku, w południe – mówił w audycji Słowem Niepodległa prof. Radosław Lolo, historyk z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora. W Polskim Radiu 24 historię drogi do niepodległości w Pułtusku przybliżała również Monika Żebrowska z Muzeum Regionalnego w Pułtusku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Pułtusk odzyskanie niepodległości Legiony Polskie Słowem Niepodległa historia Polski niepodległość

Józef Mączka - książę poetów legionowych

Podczas I wojny światowej służył w Legionach Polskich, przeszedł cały szlak legionowy, zmarł na cholerę w 1918 roku. Znane są jego wojenne wiersze. - Mówiono o nim "książę poetów legionowych". Zmarł bardzo młodo, czym wpisał się w grono poetów, którzy umierali w trakcie walki o wolność - mówi dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Legiony Polskie poezja HISTORIA Józef Mączka Katarzyna Jankowska pisarze i poeci

Czy Twój przodek walczył w Legionach Polskich?

Prawie 400 rekonstruktorów i uczniów szkół w historycznych mundurach wzięło udział w widowisku historycznym upamiętniającym 100-lecia pierwszego w XX wieku wkroczenia polskiej jednostki wojskowej - Legionów Polskich - do Warszawy. O wydarzeniu, a także o Internetowym Wykazie Legionistów Polskich, opowiadała w Polskim Radiu 24 Martyna Sypniewska z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Zobacz więcej na temat:  Legiony Polskie Józef Piłsudski Warszawa historia Polski internet