Polskie Radio
Section05
Lwów

Sytuacja na zachodzie Ukrainy i granicy z Polską [RELACJA]

Doniesienia agencji Reuters o ostrzale, który Rosja przeprowadza w regionie oddalonego o 120 km od Polski Lwowa, zostały potwierdzone przez lokalne władze. – Lwów na daną chwilę jest relatywnie spokojny, w odróżnieniu od innych regionów Ukrainy czy też innych miejscowości wokół Lwowa – uspokajał w audycji "Trójka do trzeciej" dziennikarz Radia Lwów Artur Żak. – Obserwujemy, że ruch przy przejściach granicznych nieco wzrósł, jednak sytuacja cały czas jest stabilna – dodała w audycji "Zapraszamy na Trójkę" rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda Ukraina Lwów Rosja Władimir Putin Trójka Ukraina granica straż graniczna

"Gdyby Hitler nie wszedł mi w paradę…". Oddaj głos na "Galaktykę Lema"

Dźwiękowa opowieść Stanisława Lema o lwowskiej młodości urywa się na wspomnieniach II wojny światowej. Pisarz chętnie dzielił się nimi ze słuchaczami Polskiego Radia. Jednak to, co Lem mówił o okupacji, służyło - zdaniem biografów - ukrywaniu tego, czego powiedzieć nie chciał. A nie chciał opowiedzieć o jednym z najgorszych koszmarów człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Mobile Trends serwisy specjalne Lwów II wojna światowa

Nowe dokumenty dotyczące Armii Krajowej trafiły do Archiwum Akt Nowych

W osiemdziesiątą rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową w warszawskiej siedzibie Archiwum Akt Nowych, zaprezentowano przekazane do AAN nowe zbiory mjr. Witolda Kitkiewicza "Mariana", dowódcy Radzymińskiego Obwodu Armii Krajowej "Rajski Ptak".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa II wojna światowa Niemcy nazizm Polskie Państwo Podziemne Lwów Radzymin ZSRR NKWD Armia Czerwona zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne

Losy Polaków deportowanych w głąb ZSRR [POSŁUCHAJ]

10 lutego 1940 roku Sowieci rozpoczęli wywózkę obywateli II Rzeczypospolitej mieszkających na Kresach Wschodnich. Jak obliczają historycy Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1940–1941, w trakcie czterech fal deportacji, wywieziono w głąb Rosji około 800 tysięcy osób. Część z nich zmarła z głodu, wycieńczenia i z powodu chorób, inni, tułając się po świecie, nigdy już nie wrócili do Polski. Reportaż Macieja Jastrzębskiego opowiada o losach Marii Kleczewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski deportacje II wojna światowa Lwów Syberia wywózka sowieckie obozy pracy Kresy ZSRR NKWD reportaż Trójka społeczeństwo

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie z udziałem polskich sportowców

Członkowie polskiej kadry na igrzyska olimpijskie w Pekinie odebrali nominacje oraz ślubowali wierność olimpijskim zasadom rywalizacji. Polska kadra liczy w sumie 57 zawodników, do Pekinu poleci także 71 osób kadry towarzyszącej a więc trenerów, lekarzy, związkowców i fizjoterapeutów.
Zobacz więcej na temat:  NATO Rosja Stany Zjednoczone Pekin igrzyska olimpijskie Kościół katolicki Barbara Krafftówna język polski Lwów

Festiwal kolęd i pastorałek w Mościskach na Ukrainie

W Mościskach w obwodzie lwowskim odbył się festiwal kolęd i pastorałek. W miejscowym domu kultury wystąpiły zespoły parafialne z całego dekanatu - z Mościsk oraz pobliskich miejscowości - Krysowic, Strzelczysk, Pnikuta, Czyszek, Trzcieńca i Sądowej Wiszni. Kolędy brzmiały we własnych aranżacjach muzycznych po ukraińsku i po polsku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina kolędy Lwów Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kościół

Plany Instytutu POLONIKA na nowy rok. W minionym zrealizowano 60 projektów

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA przedstawił plany na nowy rok. Wśród nich m.in. jest rozwój planów badawczych, konserwacja i renowacja kilkudziesięciu zabytkowych obiektów sakralnych i polskich mogił za granicą. W ubiegłym roku Instytut zrealizował około 60 projektów konserwatorskich.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Polonia Gruzja Europa Ameryka USA Lwów