Polskie Radio
Section05
Maria Baliszewska

Góralszczyzna zjednoczona. Zbliża się 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

We wtorkowym magazynie zapraszamy na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Dzieje tej imprezy sięgają czasów II Rzeczpospolitej, a rodowód można łączyć z koncepcją "Związku Ziem" wyrosłą na gruncie podhalańskiego regionalizmu, skonkretyzowaną w latach 20. XX wieku przez Władysława Orkana.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska

25 lat z muzyką. Jarosław Bester świętuje jubileusz ćwierćwiecza pracy

- Nie piszę muzyki w sposób matematyczny. Po prostu muszę mieć pomysł. Wtedy się dzieje. Jeśli mam coś napisać z przymusu, zazwyczaj jest to utwór jednego koncertu – mówił Jarosław Bester, lider zespołu The Cracow Klezmer Band, znanego też jako Bester Quartet. Z okazji jego dwudziestopięciolecia działalności muzycznej był on bohaterem i gościem wtorkowych „Źródeł”.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska Żydzi

Podróż po świecie muzyki i muzyce świata z Marią Pomianowską

Bohaterką wtorkowych Źródeł będzie Maria Pomianowska, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, multiinstrumentalistka grająca na wiolonczeli, suce biłgorajskiej, fideli płockiej – instrumentach zrekonstruowanych oraz instrumentach strunowych Wschodu – indyjskiej sarangi, mongolskiego morin huur, chińskiego er hu i wielu innych.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska Maria Pomianowska world music Azja

Czas kolędy i potańców!

Rozpoczął się karnawał! W dzisiejszym magazynie Źródła wysłuchaliśmy energetycznych kolęd Dikandy w orientalnych aranżacjach, jakie temu zespołowi od lat przychodzą przecież z ogromną łatwością! Rozmawialiśmy także o nowej kapeli Piotra Zgorzelskiego i właśnie wydanym przez nią albumie. Nie zabrakło też zagranicznego akcentu – The London Tango Orchestra również może pochwalić się nowym krążkiem!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska kolędy tango

Mingjie Yu

"Nasz duet to spotkanie. Poszukiwanie dwóch tradycji muzycznych. Poszukiwanie w sferze barwy, skali, ale też przepływu czasu", mówiła Maria Pomianowska, wirtuozka m.in. suki biłgorajskiej o swojej współpracy z Mingjie, grającą na chińskiej cytrze. To polsko-chiński duet wkraczający na polską scenę muzyczną world music. O tym, jak doszło do współpracy, jak pandemia wpływa na międzynarodowe projekty oraz o emocjach płynących ze wspólnej gry opowiadała dziś Marii Baliszewskiej.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Maria Baliszewska Maria Pomianowska POLSKA Chiny world music