Polskie Radio
Section05
Znachor

Nowy "Znachor" urzeka muzyką. "Chcieliśmy pokazać kawałek folkloru"

Nowy "Znachor" w reżyserii Michała Gazdy od kilku miesięcy dostępny jest w jednym z serwisów streamingowych. Film cieszy się popularnością w Polsce i za granicą, a duże wrażenie robi muzyka, za którą odpowiadają Paweł Lucewicz i zespół SVAHY. - Chcieliśmy pokazać kawałek naszego folkloru - zaznaczają goście Pawła Sztompke. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Małgorzata Żurańska-Wilkowska MUZYKA Znachor folklor

Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Śmierć legendy przedwojennej Polski

"Rosjanie nadjechali i zaczęli strzelać. Dołęga dostał w klatkę piersiową" – tak okoliczności śmierci jednego z najpopularniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego opisywał naoczny świadek. Dzisiaj mija 45 lat od sprowadzenia prochów Tadeusza Dołęgi-Mostowicza do Polski i złożenia ich na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA ludzie Tadeusz Dołęga-Mostowicz pisarz Znachor II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne II RP literatura polska film polski

Nowy "Znachor". Ignacy Liss: publiczność jest dla mnie najważniejszym krytykiem

- Od początku planu zdjęciowego robiłem to, co dla mnie należy. Miałem swój pomysł, który realizowaliśmy razem z reżyserem. Najważniejsza była przemiana bohatera (…) z lekkoducha na rozważnego mężczyznę, który próbuje odnaleźć swoją miłość - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Ignacy Liss. Popularny aktor młodego pokolenia wcielił się w filmie "Znachor" w postać hrabiego Leszka Czyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska kino Znachor Ignacy Liss

PR24 "Dzieło pełne". Łukasz Adamski o "Chłopach" w reż. DK Welchman i Hugh Welchmana

W najnowszym odcinku audycji "Nakręceni - Magazyn premier filmowych" Piotr Gociek i Łukasz Adamski pochylili się nad filmem animowanym "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. W dalszej części audycji poruszono także temat "Znachora" w reż. Michała Gazdy oraz serialu "Zagłada domu Usherów" w reż. Mike'a Flanagana.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM chłopi Władysław Reymont Piotr Gociek Łukasz Adamski Znachor

Nowy "Znachor" – kolejna ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

"Znachor" należy do najpopularniejszych dzieł w historii polskiej literatury: był chętnie czytany od momentu ukazania się drukiem w 1937 roku. Dramatyczne losy profesora Wilczura dotychczas były przenoszone na ekran dwa razy: w 1937 roku i w 1982. Najnowsza, trzecia wersja ekranowa miała premierę 27 września 2023 roku w popularnym serwisie streamingowym.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM ekranizacja Tadeusz Dołęga-Mostowicz Jerzy Hoffman iza kuna literatura Bartosz Bielecki Dawid Muszyński Znachor Leszek Lichota Michał Żołądkowski Trójka