Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Internauci oburzeni atakiem aktywisty LGBT na rzecznika MSZ. "Homofobiczny hejt"

"Jeżeli Łukasz Jasina, nowszy rzecznik MSZ rzeczywiście jest gejem, to oczywiście należy o tym mówić i to wyśmiewać. Ten rząd walczy z osobami LGBT, tworzy strefy wolne od LGBT. To taka sama hipokryzja jak posłanka która po cichu usuwa ciąże i publicznie potępia aborcje. Komedia" - napisał na Twitterze Bartek Staszewski, aktywista LGBT. Słowa te wzbudziły liczne komentarze dziennikarzy i publicystów w prawej i lewej strony sceny politycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA LGBT homoseksualizm mowa nienawiści Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina

Obrady w Słowenii "dalece niekonkluzywne". Zbigniew Rau o spotkaniu szefów MSZ

- Zarówno piątkowe, jak i czwartkowe nieformalne obrady ministrów spraw zagranicznych państw UE w Słowenii okazały się "dalece niekonkluzywne". Pojawiły się podziały w sprawie migracji, a nasza wiedza o sytuacji w Afganistanie jest ograniczona - ocenił w rozmowie z dziennikarzami w Kranj szef MSZ Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Zbigniew Rau Unia Europejska Europa Słowenia NATO Afganistan MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Rozmowy szefów dyplomacji UE. Zbigniew Rau: Unia potrzebuje przedstawicielstwa dyplomatycznego w Kabulu

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że po rozmowach na temat Afganistanu szefowie unijnych dyplomacji wstępnie doszli do wniosku, że Unia Europejska potrzebuje przedstawicielstwa dyplomatycznego w Kabulu. Szef polskiego MSZ dodał, że najprawdopodobniej na "daleką przyszłość" odsuwane jest uznanie rządu talibów przez Unię, pożądana jest bardziej "współpraca operacyjna na miejscu".
Zobacz więcej na temat:  Afganistan Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau Unia Europejska

Drugi dzień rozmów szefów dyplomacji UE. Rau: Unia potrzebuje przedstawicielstwa dyplomatycznego w Kabulu

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że po rozmowach na temat Afganistanu szefowie unijnych dyplomacji wstępnie doszli do wniosku, że Unia Europejska potrzebuje przedstawicielstwa dyplomatycznego w Kabulu. Szef polskiego MSZ dodał, że najprawdopodobniej na "daleką przyszłość" odsuwane jest uznanie rządu talibów przez Unię, pożądana jest bardziej "współpraca operacyjna na miejscu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Rau Afganistan Unia Europejska Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Nadziei jest dużo, natomiast realizmu też sporo". Zbigniew Rau o rozmowach w UE ws. Afganistanu

Afganistan będzie tematem rozmów szefów MSZ państw UE. - W tej sprawie nadziei jest dużo, realizmu też sporo - mówił dziennikarzom w Kranj w Słowenii szef MSZ Zbigniew Rau. Jak dodał, Polska wraz z Litwą i Łotwą poruszy kwestię sytuacji na granicach z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa Słowenia Bliski Wschód Zbigniew Rau MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Afganistan dyplomacja Litwa Łotwa Unia Europejska granica obcokrajowcy reżim Aleksander Łukaszenka

W Marei, w północnym Egipcie, polscy naukowcy odkryli nieznaną część starożytnego miasta

Na stanowisku Marea, w północnym Egipcie, zlokalizowano nieznaną część starożytnego miasta, założonego w drugiej połowie VI wieku. To ważne odkrycie, którego dokonali naukowcy z Wydziału Archeologii i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, ponieważ w okresie późnego antyku egipskie nowe kompleksy miejskie powstawały bardzo rzadko.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Uniwersytet Warszawski Egipt Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja NAUKA

"Wpuszczenie tych ludzi jest przekroczeniem prawa". Wiceszef MSZ o obcokrajowcach przy granicy

Marcin Przydacz został zapytany w TVN24 o sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Wiceszef MSZ mówił, że wpuszczenie migrantów do Polski byłoby przekroczeniem prawa oraz ustępstwem wobec Aleksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych granica relacje polsko-białoruskie Białoruś obcokrajowcy migracja imigranci w Europie imigracja straż graniczna służby i bezpieczeństwo

Paweł Jabłoński: jeżeli postawa Izraela się nie zmieni, to będziemy musieli reagować symetrycznie

- Chcemy dbać o to, żeby Polska miała dobre relacje ze wszystkimi państwami na Bliskim Wschodzie. Ale nie możemy godzić się na tego rodzaju traktowanie, tego rodzaju oskarżenia - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, pytany o stosunki Polski z Izraelem w kontekście nowelizacji k.p.a.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Izrael Ministerstwo Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński

Obchody Roku Stanisława Lema sięgają aż Korei Południowej. Instalacja "Do You Feel Connected?" na Gwangju Design Biennale

W Korei Południowej, podczas Gwangju Design Biennale od 1 września prezentowana będzie instalacja infuture.institute przygotowana we współpracy z Martą Flisykowską "Do You Feel Connected?" - poinformował  Marek Pogorzelski w imieniu organizatorów projektu, Instytutu Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Korea Południowa Instytut Adama Mickiewicza Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

"To Białoruś odpowiada za ich zdrowie". Wiceszef MSZ o koczujących przy granicy z Polską

 - To Białoruś odpowiada za zdrowie uchodźców koczujących przy granicy z Polską - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Poinformował też, że Białoruś wciąż nie odpowiedziała na drugą notę w sprawie udzielenia przez nasz kraj pomocy humanitarnej uchodźcom po białoruskiej stronie granicy państw.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych granica polityka relacje polsko-białoruskie

"Łukaszenka przegra, bo UE wyciągnęła wnioski z kryzysu migracyjnego". Wiceszef MSZ o sytuacji na granicy

- Cel Aleksandra Łukaszenki, w najprostszych słowach, to dążenie do destabilizacji UE, w szczególności tych krajów, które postrzega jako swoich wrogów, czyli przede wszystkim Polski i Litwy - mówi w "Polska Times" wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Białoruś granica Unia Europejska Aleksander Łukaszenka Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych migracja